Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Neata
M-am sculat ca cu fata la cearceaf....nici nu ma simt bine...tare cred ca ma paste infulenta...
Ieri am facut tofi hikiniku yasai ankake...a iesit un pic uleioala cred ca am pus eu cam mult ulei...dar gustul a fost super bun,mai ales ca mie imi palc ciupercile.
Azi m-am gandit sa fac buta bi kakunin....ce as mai manca si eu din eclerurile ala....mama mama.Dolphin bafta multa si sa iasa bune.


poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

le-am bagat la cuptor sant tare curioasa cum mi-or iesi.
Hanako gomenne am zis ieri ca fac reta de tine ( aceea fara nume) dar azi mi-am schimbat meniul. Dar am so fac sigur nu scapa nici una.
si acum sa scriem reteta de mancarica, asta cum o fac eu.

MANCARICA DE CARTOFI
2 pungi de cartofi( sa zic cam jumatate de cratita sa fie ) 2 ardeii grasi ( verzi) 1 papurika rosu si 1 galben, 8 pulpisoare de pui micute,bulion sau 3 rosii, 1 ceapa si jumatate, delikat sau ce condimente preferati.
M D P
Se prajesc pulpisoarele in tigaie iar uleiul nu se arunca se pune in cratita cu cartofii taiati cuburi,pulpisoarele, ardeiul, ceapa si delikatul. Dupa ce a fiert cam 20 min se pune bulionul si patrunjel sau marar( acum depinde de gusturii) si se mai fierbe 5 min. Se serveste cu castraveti acrii, sau cu ardei iute murat. POFTA BUNA

DEVI iti doresc insanatosire grabnica, si sa nu fie Influenza ca e rea. Ai grija de tine si stai la caldurica , un ceai ceva cald cu lamaie. pa pa am sa pun poze cu eclerurile mele.

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Gata am facut si pozele . priviti arta mea
Sant la albumul Obento iro iro , cine vrea reteta sa-mi zica , mi-au iesit 15 buc, deja am papat cateva

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

quote:
Originally posted by dolphin9913

Gata am facut si pozele . priviti arta mea
Sant la albumul Obento iro iro , cine vrea reteta sa-mi zica , mi-au iesit 15 buc, deja am papat cateva

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA



-DOLPHIN draga subarashiARATA MINUNAT
si cred ca si la gust
ai nota 10 de la mine
vreau si eu reteta ca arata minunat
eu te vazui cu eclerele si mi-au cazut si nam avut stare sa stau asa
am facut cu ce aveam prin casa cornulete cu ciocolataca ragat nu amsi acum sunt inca la cuptor cand le termin o sa trimit si eu pozici
acum dane reteta ca numai poci


INGERASUL NOSTRU poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Moaaa m-ai dat gata cu eclerele....si cica mai vreau sa si slabesc...delicioase.


poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Dolphin ,vreau reteta de eclereee..., arata f. bine,mie imi plac eclerele f.f. mult,eu de mult timp imi doream reteta pt compozitia de eclere " onegai shimasu", si vreau s-a l-e umplu cu crema de vanilie,cred ca stiti cum se face crema de vanilie.Fetelor eu zilele astea nu prea am gatit la oale,am mancat mai mult racituri[tsumamiuri],ieri am facut spaghete cu sos cumparat[mi-a fost lene s-a prep. eu sosul] iar azi fac nabe de peste.

"Cine rade la urma,rade mai bine"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

am venit si eu cu capodopera mea
UITATIVA AICICORNULETE

unele din ele sau mai ars
ca ma VIRUSATTTTT......

-DOLPHIN draga ti-a mai ramas ceva din minunatiile aleavreu retetaaaaaa

INGERASUL NOSTRU poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Eli branza a fost f.buna, dar nu mai e, ca am mancat-o pe toata,cand o-i mai avea timp mai cumpar.

"Cine rade la urma,rade mai bine"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

WOW HANAkO SUPER TI-A IESIT SI EU VREAU RETETA TE ROG FRUMOS.
Fetele m-am ars la un deget de nu mai pot ce sa fac sa nu mai ma usture? ITAI
Hai ca azi am fost vrednicuta am facut si paine, am facut si poze.
Aum reteta:
ECLERURI
250g faina,1 pahar apa,100g unt,6 oua,putina sare,crema cico sau vanilie ( eu am facut cu frisca)glazura cicolata sau zahar pudra.
MOD DE PREPARARE
Se pune in cratita apa cu untul si sarea,se da in clocot se da cratita jos de pe fos si se pune faina, amestecand repede sa nu faca cocoloase,se mai pune inca-o data cratita pe foc ( focul mic)pana cand aluatul incepe sa se desprina de pe cratita.Se ia apoi cantitatea de coca si se pune pe tocator,se amesteca continuu pana se racete, apoi ouale unul cate unul frecand bine dupa fiecare.
Se toarna aluatul intr-un cornet de hartie cu o deschizatura la varf( eu am pus intr-o seringa mare de bucatarie din plastic)nu stiu cum ii spune de fapt. si se toarna in tava neunsa bastonase fara ulei fara faina. Si se coace la foc tare 230-240C cate 15 min va mai uitati la ele din cand in cand sa nu se arda , daca nu cate 10 min. Se scot se lasa la racit si se taie in lung capacelele.Se umplu interiorul cu ce doriti , frisca ,crema cioco, vanilie, apoi se pune capacelul si se da cu glazura ciocolata sau zahar pudra.

pa va pupic si spor la treaba ( NU MAI POT DE DEGET)




POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

A , am uitat HANAKO ca tot esti aproape de mine , fa-mi o vizita ca nu ma supar si te serveste dolphina cu eclere

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput