Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna samuriciastazi pt la pranz am scapat usor am facut sushi
si miso banuesc ca sushi stiti sal gatiti majoritatea dintre voi
in seara asta voi face riori keabetsu
stiti reteta?
se aseamana cu sarmalutele noastre
o zi buna tuturor

INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Da, Hanako,roru keabetsu seamana cu sarmalele noastre, decat ca se face cu carne de pui si fara orez in carne,dupa ce le-ai rulat le pui la fiert in apa cu shiro dashi[sau orice fel de dashi]

"Cine rade la urma,rade mai bine"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Buna fetele eu astazi am facut pizza cu ciuperci , cine vrea reteta sa-mi spuna , iar pe seara fac niku jyaga.
ieri pt seara am facut buta no kakunin ( tot de aici luata) nu mai stiu a cui scuze, dar a iesit super buna. ia placut si sotului ff mult.Reteta de pizza am luat-o dintr-o revista cand am fost in Romania. Va pupic si mai astept si eu retete de la voi.
A si apropo ca mi-am adus aminte voi ce faceti di kabochea( dovleac) daca aveti vre-o reteta va sant recunoscatoare . pupici multi

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

am o reteta superba AGEDASHITOFU
http://homepage2.nifty.com/ronpi/r-agedashitofu.html si versiunea in engleza-www.5.ocn.ne.jp/~hiromi-o/recipes/agedashitofu.htm
eu am mancato la o izakaya si mi-a placut mult si la samuraiul meu

INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

quote:
Originally posted by dolphin9913

Buna fetele eu astazi am facut pizza cu ciuperci , cine vrea reteta sa-mi spuna , iar pe seara fac niku jyaga.
ieri pt seara am facut buta no kakunin ( tot de aici luata) nu mai stiu a cui scuze, dar a iesit super buna. ia placut si sotului ff mult.Reteta de pizza am luat-o dintr-o revista cand am fost in Romania. Va pupic si mai astept si eu retete de la voi.
A si apropo ca mi-am adus aminte voi ce faceti di kabochea( dovleac) daca aveti vre-o reteta va sant recunoscatoare . pupici multi

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA



-DOLPHIN9913 vreu si eu reteta cu pizzama luat cu poftele
te rog mult

INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

PIZZA CU CIUPERCI
BLATUL:200g faina, sare,1 pachetel drojdie se poate pune si drojdie uscata in jp se spune ( kobou), 2 linguri ulei, 1 ou, 5 linguri lapte.
COMPOZITIA: 100g ciuperci maruntite, 2 linguri sos de rosii, porumb fiert la conserva, sare , piper si 2 oua.
MOD DE PREPARARE
Pt aluat se amesteca toate ingredientele pana se obtine o coca consistenta. Se intinde o foaie in tava tapetata cu hartie de copt. Ciupercile se taie marunt si se aseaza deasupra blatului uns cu sos de rosii. Se bat ouale si se toarna peste si porumbul fiert. Se condimenteaza si se coace la foc potrivit. POFTA BUNA

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Mama mama dar bine mai suna pizza aia...o trecem la dosar si trebe' neaparat facuta.
Azi fac saba no miso cu niste conopida pane si o supita ceva...am un chef de ma doare...daca era dupa mine mancam azi cartofi prajiti sau de la Mac....dati-mi un sut ceva,un bici sa imi revin


poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

quote:
Originally posted by dolphin9913

PIZZA CU CIUPERCI
BLATUL:200g faina, sare,1 pachetel drojdie se poate pune si drojdie uscata in jp se spune ( kobou), 2 linguri ulei, 1 ou, 5 linguri lapte.
COMPOZITIA: 100g ciuperci maruntite, 2 linguri sos de rosii, porumb fiert la conserva, sare , piper si 2 oua.
MOD DE PREPARARE
Pt aluat se amesteca toate ingredientele pana se obtine o coca consistenta. Se intinde o foaie in tava tapetata cu hartie de copt. Ciupercile se taie marunt si se aseaza deasupra blatului uns cu sos de rosii. Se bat ouale si se toarna peste si porumbul fiert. Se condimenteaza si se coace la foc potrivit. POFTA BUNA

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA



-Dolphin9913 suna bineazi nau mai am timp sa o fac insa maine dimineata ma ocup de pizzai-ti multumesc mult
o seara frumoasa la toate samuricile
maine ne reintalnim

INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

....dati-mi un sut ceva,un bici sa imi revin
revinoti


poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina
[/quote]

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

quote:
Originally posted by dolphin9913

PIZZA CU CIUPERCI
BLATUL:200g faina, sare,1 pachetel drojdie se poate pune si drojdie uscata in jp se spune ( kobou), 2 linguri ulei, 1 ou, 5 linguri lapte.
COMPOZITIA: 100g ciuperci maruntite, 2 linguri sos de rosii, porumb fiert la conserva, sare , piper si 2 oua.
MOD DE PREPARARE
Pt aluat se amesteca toate ingredientele pana se obtine o coca consistenta. Se intinde o foaie in tava tapetata cu hartie de copt. Ciupercile se taie marunt si se aseaza deasupra blatului uns cu sos de rosii. Se bat ouale si se toarna peste si porumbul fiert. Se condimenteaza si se coace la foc potrivit. POFTA BUNA

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA




-DOLPHIN9913 aluatul pt pizza deja lam pregatit imediat o pun la cuptor
asta noapte ma-m culcat cu gandul la pizza si ma-m trezit tot cu ea in gand


SI ASTA PENTRU DEVYLLA e dejuns sau mai vrei?
daca da? i-ti mai dau una


INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput