Fetele din Japonia cele mai gatiti sotilor vostri?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Liniste mare la subiectul asta.
Dolphin mutare placuta si uroasa...ca stiu cat de greu e.Si yo am inceput impachetarea...
Am afcut aseara reteta de tori cu negi a iesit super buna...i-a placut si sotului dar nu a mancat mult pt ca il durea stomacul(sau poate nu era buna)...
Azi voi face: Daikon no buta kinu no nimono.
Voi?








Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shian spune:

Buna japonici!Tare buna idee ati mai avut cu acest subiect!V-am spionat,v-am copiat cand ramaneam in pana de idei,dar nu puteam ramane-n umbra la infinit.
N-am prea mult timp astazi,o sa revin si eu cu cateva retete,vreau doar sa va recomand o carte din care m-am inspirat eu.Se numeste Japanese Homestyle Cooking,este scrisa de Tokiko Suzuki si costa cam 2000 de yeni.
Mult noroc la gatit si felicitari pentru acest subiect!

Anca & Shion
http://community.webshots.com/user/shian124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna fetelor ceva zile nam mai intrat am inceput curatenia generala si nu ma-m putut aropia de calculator
DEVYLLA azi am sa scriu reteta de la DASHIAKI TAMAGO
-aveti nevoie cam 4 oua la care le faceti scrob puneti 1 lingura (chiar si 2)de dashi intr-un paharel la dizolvat cu ff putina apa calduta si apoi amestecati cu ouale batute ,apoi puneti si fff putin lapte sa zicem jumatate de cescuta de cafea ,sare si piper dupa gust amestecati bine totul si puneti cate ff putin din compozitie in tigaita de aia mica si patratoasa si o intinteti ca pt omleta ,focul sa fie la flacara mai mica si cand omleta si-a schibat culoarea o rasuciti cape o rulada si continuati sa puneti din compozitie ruland totul cu prima rulada (SPER SA FI INTELES)dupa ce ati terminat rulada de ou opuneti in MAKISU (ESTE Chestia aia de se rasuceste si sushi)se serveste si rece dar si calda si puteti face o salata din daikon dat e razatoare si shoyu....pofta buna

http://community.webshots.com/user/emilyohashi100]poze[/url] poze:) http://pg.photos.yahoo.com/ohashi_irina/my-photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinosuke spune:

devylla am facut ieri buri teriaki,si mi-a placut mult.chiar ma saturasem de peshte fript,am sa incerc si reteta cu hijiki.am sa mai scriu si eu,dar astazi am avut dureri de cap ingrozitoare..eu nu ma descurc asa bine cu NIMONO,nu prea imi iessunt binevenite retetele voastre cu nimono..cate feluri de nimono sunt??am inteles ca sun si de peshte...lamuriti-ma si pe mine cu NIMONO,va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

fetelor ce mai faceti?Eu nu fac prea bine ,azi de dimineata am fost cu Tina fetita mea la spitalul de urgenta ca se umflase f.rau pe langa ureche,si mi-a spus Dr.ca are ORION in jap.se zice OTAFUKU.Cine are copii ar fi bine sa mergeti la Dr.ca sa le faca vaccin ANTI-ORION[in special pt. copii care sunt dati la gradinita]si mie mi sa spus aceeasi chiestie dar ca tampitanu i-am facut vaccinul si iata ca acum fetita mea sufera de aceasta boala.Problema este ca acesta boala este contagioasa asa ca peste cateva zile i se va umfla urechea si baiatului. Voi cum va descurcati cu sanatatea copiilor? Reteta de NIMONO:Ingred.:Age tofu 2-3pac.,Gobo 1,Carne de pui[momo],10 oua de porumbel[uzu tamago],Putina shioga razuita,Apa cam 700cc,Shioyu 200cc[sau dupa gust],Zahar o lingura,Sake 100cc,Mirin 150cc Mod de prep.:Carnea de pui se taie buc.mici si se pune la fiert in apa cu shioyu,mirin,zahar,sake,shioga si gobo[taiat felii subtiri]se fierb cam 10 min.apoi se pune age tofu si ouale de porumbel,se amesteca putin f.f.usior si se lasa la fiert 15-20min..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Buna fetele!! Ce faceti? M-am reintors, uf uf ce greu a fost cu mutarea asta . Sambata am tremurat de frig toata ziua, acum la mine in casa sant cutii peste cutii. Incet, incet termin eu,
MADI imi pare tare rau de fetita ta ii doresc insanatosire grabnica. Fetele cand o sa fiu mai libera vin si eu cu retete , acum va las am trecut asa in fuga.

http://community.webshots.com/user/dolphin9913

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

rinosuke ma bucur ca ti-a palcut buri no teriaki si mie imi place decat ala fiert.Si al meu ar vrea mai des peste dar eu ii fac decat o data ca mie nu prea imi place pestele.
hanako2004 merci d reteta...faceam si eu rulada dasta de ou dar nu cum il faci tu si eu il puneam decat in bento...ca lenea e mare
Anca te astept cu drag sa ne spui din tainele tale culinare.Si eu m-am inspirat dintr-o carte,o sa o caut si pe aceasta care ai recomandat-o.
Madi multa sanatate micutei tale!Lasa ca treceti si peste asta.
Dolphin bafta la cutii si pe mine ma asteapta aceeasi soarta in weekend,ma pregatesc sufleteste de acuma
Ieri am facut ardei umpluti cu ciorbita de porc.
Azi fac gyudon cu o miso soup.
Spor la gatit






Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Dolfin,Devyla va multumesc din suflet pt.cuvintele de incurajare. Rinosukece se intampla ca nu gasesc mesajul? Si eu fac rulada de oua pt.sot[obento]dar o fac cu shioyu si cu ceapa verde subtire tocata marunt,este buna si merge bine cu orez. Reteta:Ebi in sos alb si pilaf Italian.: Ingred.pt.4 pers.Ebi cite 4 de fiecare,o jum.de ceapa,o cutie de nama cream,cateva frunze de patrunjel tocate,orez fiert,wisky 50cc,unt,ulei de masline,branza parmezan 3 linguri,un cubulet supa de pui[dizolvat intr-un pahar cu apa calda],ciuperci[championg]3 cuti,sare,piper.Mod de prep.pt.Pilaf:calesc ciupercile si ceapa in unt si ulei de masline apoi pun orezul,supa de pui,branza,sare,piper le calesc cam 5 min.mestecand continu apoi pun patrunjelul. Mod de prep.pt.Ebi sos:ebi[crabi]se dau prin faina apoi se calesc in unt si ulei de masline,apoi se pune nama cream[frisca ne batuta],sare piper,wisky si le fierb 2-3min.,intai scot ebi si i pun pe farfurii,apoi pun pilaf cate putin pt. fiecare dupa care deasupra torn sosul alb ramas si presar putin patrunjel.Pofta buna!Este mancare italiana si este ffff buna,eu am facut de multe ori si imi place ff mult,necesita timp dar merita.Gata fetelor va las ca soacra-mea se cam uita urat la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinosuke spune:

eu m-am apucat de curatenie si nu am avut timp sa mai scriu.nu am facut nimono si nici hijiki,am sa le fac zilele astea.va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

MADI suna bine reteta ta cand voi avea timp o sa fac mai toate retele care au fost scrise.
Fetita cum se mai simte? E mai bine?
Ati facut bradu? ca eu nu am apucat sper ca pe seara sa-l fac daca nu
maine.
DEVYLA gannbate la impachetat ca eu ma ganbarizez la despachetat
Va pupic si sa ne auzim de bine


http://community.webshots.com/user/dolphin9913

Mergi la inceput