Fetele din Japonia cele mai gatiti sotilor vostri?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Multumesc pentru retete.
O sa incerc si eu gyoza si reteta lui dolphin.
Nu stiu daca gasesc Mirin aici.

Eu tocmai cautam cate ceva nou Japonez sa-mi impresionez prietenii romani.(ne-am relocat in Ro)

Ce gatesc eu aici:
Salata de vinete si dovlecei (zukini) cu sos de soia, ardei iute si usturoi.
Legumele le tai pe stil japonez si le prajesc 3-5 min in ulei(o balta de ulei) , le scot pe hartie si gata,
apoi le pun in sos. Aici la romani a fost super de succes.

Ma interesa cum se prepara icrele mari de somon,
le-am vazut puse in top la orez???!!!!
In J le cumparam gata facute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Fetelor ,stiti si retete japoneze ce se pot prepara si in Romania?
In retetele voastre sunt niste ingrediente necunoscute in Ro.Mi-ar placea sa pot gati si eu retete japoneze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinosuke spune:

eu astazi le fac hamburger,nihon fuu,cu daikon ras si pontzu dashi si morcovi dulcica m-ati inspirat.dolphin am facut takenoko itame cu takana,dar e uleioasaal meu sot are probleme cu stomacul si baiatul se constipa de la mancaruri grase.mie imi place si takenoko si takana,in shimb m-ai inspirat ,am facut un cheahan cu takana,a iesit super.va dau reteta cu morcovi dulci(garnitura).ii curatati de coaja,taiati morcovii si ii puneti la fiert cu apa,zahar, lamaie si putin unt.ii lasati sa fiarba pana scade toata apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by aiko2004

hop si eu si eu stiu o salata de daicon
care sa serveste deobicei cu tonkatsu
ridichea curatata de coaja data prin razatoare si apoi puneti peste ia putin shoyu si este ff buna
azi pregatesc dashiaki tamago ,salata de tofu si koroke din cartofi cu telemea



Poti sa scri si tu retetele pentru salata de tofu si dashiaki tamago onegaishimasu!







Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Buna fetelor !

rinosuke poti sa imi dai si mie reteta de pontzu dashi?te rog!

Azi voi gati asa:gyoza(cum@parata) cu salata cartofi si o tamago soup.






Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinosuke spune:

devylla gasesti ficat de porc acolo unde ai si carnea de porc,e taiat feliute nu il gasesti intreg.iar daca nu-l gasesti este pt.ca se vinde f.repede,gatesc japonezele f.mult"leba'nira",intreaba-i pe aia ca-ti scot.si mie mi sa intamplat de f.multe ori sa nu gasesc,dar au sigurnela,am sa-ti scriu ce poti gati,dar acum nu am timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinosuke spune:

devylla,razi daikon, pui pontzu dashi si comp. peste hamburger , peste,friptura..cu lingura.eu sunt in criza de timp,acum.daca nu ai inteles iti mai ex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Nella am o retea care se poate prepara si in Romania , am so scriu cand ma intorc , ma duc pana la fosta gradinita a lui Yulia sa iau niste poze.
Devilla noi ne mutam in Hamamatsu cred ca am mai spus dar nu ai fost pe faza
Va pupic sicand ma intorc trec la retete.

http://community.webshots.com/user/dolphin9913

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Brrrr ce frig e afara, a nins si la noi putintel , dar nu sa pus zapada

GURAN TAN
macaroane melcisorii, ceapa, unt, ciuperci, faina, lapte, carne de pui, cascaval ras.
MOD DE PREPARARE:
Se taie ceapa pestisori, ciupercile, carnea si se prajesc in tigae.Se fierb macaroanele. apoi se face un sos din:
2 ling de unt, 2 ling faina, 1 pahar de lapte. se pune untul in tigae pana se ingalbeneste putin apoi se pune faina si laptele si se amesteca continuu pana se ingroasa. Se iau legumele si se amesteca cu jumatate din sosul preparat.Se ia compozitia si se pune in castronase sau in farfurii mai inalte, jumatatea de sos si cascavalul ras( se poate pune si branza topita feliute) Se da la cuptor 200C cam 15 min. POFTA BUNA . Sper sa va fie defolos retetele mele

http://community.webshots.com/user/dolphin9913

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

hello fetele
dolphin mie imi prind foarte bine retetele...le bag la dosar si le gatesc asa ca mai scrie.Da mi-am amintit cand ai zis ca te muti
rinosuke merci de raspuns da am inteles!Merci!
Asa sa va scriu ce gatesc azi.
Fac asa:shogayaki cu garnitua de varza taiata fidea,cu iridofu o supita si nelipsitul orez.
Anunt pt cine vrea retetele la mancarici sa spuna!
Pupici






Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput