Mamici de iulie - august 2005 (3)

Mamici de iulie - august 2005 (3) | Autor: Monica-Elena

Link direct la acest mesaj




Monica, DPN 25 iulie 2005 dr DENISA PROTOPOPESCU
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

dragelor! sunt foarte ingrijorata! de vreo 6 zile am observat aparitia unei secretii maronii(de fapt dr a spus ca e o sangerare), si chiar daca e f redusa cantitativ, nu stiu ce sa cred; la examenul gineco totul s-a simtit ok, echo a iesit ok, dar din cate stiu sangerarile nu sint bune; sunt acum in 6 sapt; am tot facut analize, unele sunt gata si sunt ok, altele nu sunt inca gata; ma gandeam sa mai fac o echo zilele astea, ar trebui sa se vada inimioara, nu?....voi ce stiti?mai are cineva sangerari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BB23 spune:

Buna ziua burtici!!!
La multi ani Nicolailor si Nicoletelor si tuturor apropiatilor vostrii!!!
Bun venit noilor burtici si sa dea Domnul sa fie totul bine pentru toata lunea!!!
Si eu am avut si o scurgere rozalie si mai de curand una maronie-bejulie.La a doua nu am mai fost la medic, dar la prima, mi-a recomandat odihna si intreruperea relatiilor....



Sunt om cu tine, daca esti om cu mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BB23 spune:

Aaaaa, dar am citit ca este chipurile, ceva normal...ca se implanteaza....

Sunt om cu tine, daca esti om cu mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Monica, please fa o modificare acolo si corecteaza la "date incomplecte" = INCOMPLETE doamne iarta-ma , sper ca s-a gresit din inertie. Vorbim romana totusi.
Dragele mele, voila o "fosta" fumatoare printre voi. Fumez de ceva ani buni din pacate si nu puteam cu nici un chip sa le las. Desi mereu imi propuneam in vederea unui copil. Dar nu am reusit inainte. Fumam in medie 10-15 tigari pe zi, cand nu mergeam decat la serviciu-sala-casa. Insa in zilele cand ma intalneam cu prietenii, chefuri, etc. jale se ducea mereu pachetul (si asta se intampla cam des). CUMPLIT! Eu am reusit sa ma las de vreo luna si ceva, imediat ce am aflat ca sunt insarcinata. Dar m-a ajutat f. mult faptul ca nu le mai suport efectiv. Mi se face greata de la fum. Asta mi se pare un lucru deosebit, nu ma asteptam sa ma las eu asa usor.
Cafea? Pai eu beam cel putin 1/2 l pe zi. Vreo 2-3 cani garantat! si nu fara tigara of course!!! Acum ma limitez la una singura pe zi...cu greu dar m-am obisnuit, mie imi place mult cafeaua naturala, gustul ei, si la asta vad ca nu mi-a fost rau. Asa ca beau una dimineata nu mare potrivita, si de cele mai dese ori cu o cutiuta de lapte si indulcita cu miere. Atata placere mai am si eu.
Pupici si asteptam si alte pareri. Laura iti doresc sa le poti lasa cat mai repede posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Bine v-am regasit
Doamne ce n-as da sa-mi fie rau de tigari, dar nu-mi e, ba mi-e chiar pofta de ele. Cafeaua am redus-o si eu la 1/2 dimineata si cu mult lapte; la cafea am putut rewnunta, dar la tigara nu pot de tot; dar dr. meu a zis ca e bine si 3 sau max 6/zi, dar nu mai mult ca exista riscul sa se nasca BB cugreutateamai mica decat e normal, dar nu exista riscul de malformatii.... Vreau inca o fumatoare sa ma sustina, chiar ma lasati singura..........???
Oricum va iubesc si nu plec de langa voi pana in 25 iulie; a'propos DNP 25 IULIE 2005 ( daca DNP inseamna data probabila a nasterii???)
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Eu am gresit-o cu completatul ala...faceam lista intr-o noapte de insomnie...mea culpa
Apropo MOnica, sterge mesajul al doilea cu lista,umple spatiul,pt a adauga sau completa ,da-i reeditare.

Voi ce faceti?
La mine am observat azi ca mi-au aparut niste pete rosiatice pe nas si un pic pe obraz...o fi de la sarcina?



AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele...eu zic ca problema cu tigarea, ar trebuii sa dispara odata ce a aparut bebe...eu una care am asteptat ani ca sa raman insarcinata acum sunt la prima mea sarcina...am facut atatea scheme de procreere care sunt asa de stresante si numai zic ce ai in suflet...ca tigarea e o falsa problema..eu zic ca sa va ganditi la binele copilului.

Si apropo de lista eu am facut-o la repezeala, de ce nu o FACETI VOI CA LUMEA??



AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

A gresi e omeneste. Sa traiti am inteles.....

Monica, DPN 25 iulie 2005 dr DENISA PROTOPOPESCU
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Monica...fata frumoasa,vorba ta...numai pupiciiiii

AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Multam fetelor si scuze dar nu am vrut sa jignesc pe nimeni, doar sa rectificam acolo. ok?
Sper sa nu va fi suparat pe mine.
Anis, ai dreptate, se poate face un efort cu fumatul. Acum ce sa zic, la mine a fost si usor, ca nu mai suport pur si simplu eu, o fumatoare cu o luna inainte...deci nu stiu zau Laura ce sa-ti zic decat sa faci un efort mare mare si sa reduci cat poti tu de mult, de la 6 la 4 s.a.m.d. Zic si eu. Stiu ca nu prea exista retete si sfaturi 100% practice pt asta, depinde de fiecare. Eu una stiu foarte bine.
Uite ca sa te amuzi putin: eu una tineam dieta Montignac pana mai deunazi, in general, ca un nou mod de alimentatie, fara mari abateri sau f. f. rare. Ei acum ce crezi? Cand vad prajituri nu ma pot abtine! sau mi-e a manca doar cartofi fierti cu branza intr-o zi sau...stiu eu ce...desi in mare parte nu prea vreau nici aia nici aia...ca mi-e greata. Dar de mancat mananc. Ei! Eu c are rezistam tuturor dulciurilor pana acum NU MAI POT SPUNE NU cateforic ca inainte, nu mai am vointa aceea, de acum o luna in urma! Asa ca e greu! Stiu! I-am zis sotului meu sa nu-l mai prind ca mai cumpara prajituri acasa!
Va pup pe toate, si inca o data Monica si Anis multumesc de intelegere si sper sa nu fiti suparate pe mine, doar voiam sa ajut, sa rectificam si atat. Mea culpa daca v-am suparat.

Mergi la inceput