Virusul H1N1

Virusul H1N1 | Autor: virgi

Link direct la acest mesaj


Astazi am fost sunata de la secretariatul scolii unde invata fetita mea, sa vin sa-mi iau copilul si s-o duc la clinica sa-i faca testul H1N1, pe motiv ca a fost depistat la ea in clasa un caz de gripa porcina in aceasta dimineata. Din fericire, in cazul nostru testul a iesit negativ, insa copilul gasit pozitiv a petrecut cateva ore in clasa astazi, motiv pentru care va trebui sa repetam testul peste 4-5 zile. Urmare campaniei de testare s-au gasit foarte multe cazuri in toata scoala si s-a decis inchiderea scolii pentru o saptamana.

Luna viitoare incepe campania de vaccinare impotriva acestui virus in scoli. Spun ei " luna viitoare" intrucat se mai fac inca teste la copiii sub 9 ani.
Situatia pare scapata de sub control, lumea este panicata si pe buna dreptate, insa ce sa fac? sa-mi vaccinez copilul impotriva acestui virus? Din casa iesim doar cu masti, noi adultii ne-am putea cat de ca proteja, insa un copil nu poate sta 4 ore la scoala cu masca.

As dori sa stiu, daca exista mamici care au ales/vor alege sa-si vaccineze copilul impotriva acestu virus.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In Romania lumea e inca sceptica. Aici n-a murit inca nimeni, toata lumea se indeasa in metrouri, pupa moaste, se imbulzeste...Masti poate exista de cumparat, dar nu poarta nimeni. Si in plus, nimeni nu stie cum se manifesta gripa noua. De unde stii daca raceste copilul (sau tu) ca e de tip nou sau vechi. Dai cu paracetamol si nurofen si trece. Nu merge lumea la medic de la primul frison. Mai apare cate un medic la televizor cu bau-bau-ul, oamenii schimba programul si isi vad mai departe de viata. Cum vaccinul inca nu exista - nu-si bate nimeni capul daca sa-l faca sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Buna, mie ce mi se pare ciudat e urmatoarea chestie: in Germania se stie de doua tipuri de vaccinuri- unul pentru armata si politicieni si celalalt pentru populatie, ca sa nu zic prostime.
E adevarat??

Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Da, asa e la noi, nici noi nu ne lasam vaccinati, nici ei nu ne vaccineaza. E un consens. Suntem departe de lumea dezlantuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Tonnia, !




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Noi am luat totusi unele masuri: evitam sa facem cumparaturi la ore aglomerate si am anulat orice proiecte de petrecere a sarbatorilor de iarna in locuri aglomerate (restaurant, etc.). Un an n-om muri.

Virgi - legat de decizia de a vaccina copilul (in cazul tau chiar este focar la scoala) asta este ceva foarte greu de luat. Eu sunt in principu numai pentru vaccinurile care clar iti salveaza viata. Adica "daca nu te vaccinezi poti sa mori si probabilitatea sa mori ete si ea foarte mare". Inca nu-mi este clar pana acum daca mortalitatea la H1N1 este mai mare decat la o gripa obisnuita. Mentionez ca noi nu i-am facut niciodata copilului vaccinurile pentru gripa comuna, pentru varicela, etc. Le-am facut strict pe cele prinse in programul de imunizare din Romania (polio, etc.) si nu m-as incumeta la mai mult de atat decat daca devine clar ca este absolut necesar.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Asa gandesc si eu, Simali, mai ales ca sunt tot felul de informatii contradictorii despre vaccinul impotriva acestui virus H1N1. Sa speram ca trece repede si usor valul peste noi.

Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Si daca copilul are o simpla raceala si eu dau buzna la cabinetul supraaglomerat al medicului de familie si de acolo ia vreo minune?
Ce fac daca imi imbolnavesc copii tocmai dand in paranoia?
Nu sti cum e mai bine. Si apoi, daca gripa asta porcina e tot o gripa si se trateaza ca atare care mai e faza? O poti avea si sa iti treaca fara sa iti dai seama.
Stiu copii care sunt raciti din toamna pana in primavara. De raceala de-asta, "normala". Cu copii astia ce pot face parintii, deja disperati?
Ii mai speriem si cu porcina.
Intrebarea ce putem face e buna, foarte buna.
Ne inchidem in casa?

simali- acum cinci ani ne-am facut, la insistentele medicului de familie, vaccinul antigripal. Am zacut doua zile diupa vaccin. Si cred ca a fost iarna in care am fost mai bolnavi toti ca niciodata. Coincidenta sau nu, dar am tras niste raceli si gripe groaznice. Daca mai imi zice cineva de vaccinuri imi vine sa-l scuip. Exceptie fac cele pomenite de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui aditapop

Buna, mie ce mi se pare ciudat e urmatoarea chestie: in Germania se stie de doua tipuri de vaccinuri- unul pentru armata si politicieni si celalalt pentru populatie, ca sa nu zic prostime.
E adevarat??

Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2



Am intrebat la farmacie si ei spun ca intr-adevar exista 2 vaccinuri: unul cu solvent - ptr ne-alergici, si unul fara solvent ptr "clasele de risc" (diabetici, femei insarcinate...etc).

Vin si eu cu o intrebare: cnd am fst insarcinata si vroiam sa stiu daca ma pot vaccina ptr gripa sezoniera, mi s-a spus ca e contraindicat ca o femeie insarcinata sa faca vaccin antigripal. Ca ar avea fatul de suferit. ACUM - de ce nu mai e interzis? Ei spun ca femeia gravida ar putea muri daca contacteaza virusul. Copilului insa ce i se intampla daca mama face preventiv vaccinul?
Sau nu mai conteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Din ceea ce am citit eu pana acum reiese ca mortalitatea la "porcina" nu este mai ridicata decat la orice alta gripa de pana acum.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau

Citat:
citat din mesajul lui aditapop

Buna, mie ce mi se pare ciudat e urmatoarea chestie: in Germania se stie de doua tipuri de vaccinuri- unul pentru armata si politicieni si celalalt pentru populatie, ca sa nu zic prostime.
E adevarat??

Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2



Am intrebat la farmacie si ei spun ca intr-adevar exista 2 vaccinuri: unul cu solvent - ptr ne-alergici, si unul fara solvent ptr "clasele de risc" (diabetici, femei insarcinate...etc).

Vin si eu cu o intrebare: cnd am fst insarcinata si vroiam sa stiu daca ma pot vaccina ptr gripa sezoniera, mi s-a spus ca e contraindicat ca o femeie insarcinata sa faca vaccin antigripal. Ca ar avea fatul de suferit. ACUM - de ce nu mai e interzis? Ei spun ca femeia gravida ar putea muri daca contacteaza virusul. Copilului insa ce i se intampla daca mama face preventiv vaccinul?
Sau nu mai conteaza?


Eu sunt una dintre tampitele care pe la 26 de ani, insarcinata fiind in luna a IV-a si-a facut antigripalul ca sa evite orice risc. O luna mai tarziu am primit diagnosticul "sarcina oprita in evolutie" si m-am pomenit cu un chiuretaj de toata frumusetea. Si zicea ginecologul "pai nu stiati ca nu aveti voie sa faceti vaccinul cand sunteti insarcinata?". Iar eu, mica si proasta, facusem vaccinul la medicul de familie, care era perfect la curent cu starea mea.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput