Feriti-va de gradinita "Little (Baby) Einstein"!

Feriti-va de gradinita "Little (Baby) Einstein"! | Autor: kristinutza

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va avertizez in legatura cu gradinita „Little Einstein”, situata in sectorul 1 (str. Miron Costin, zona Gara de Nord - Basarab).

Mi-am inscris copilul (2 ani) la aceasta gradinita, chiar de la deschiderea ei, 1 septembrie 2007. Inutil sa va spun ca mi s-a promis marea cu sarea. Nu intru in detalii, oricum se putea observa cu ochiul liber ca cele doua surori f tinere care au deschis aceasta gradinita nu aveau deloc experienta. M-am bazat pe faptul ca pareau entuziaste si bine intentionate si am lasat copilul la gradinita, program 8:00-12:00, platind o taxa de 550 lei.

A inceput seria balbaielilor: eu nu stiam ce face copilul orele alea acolo, cand ceream detali... nu primeam raspuns. Dupa multe rugaminti din partea mea si a altor parinti (eu am ceva experienta psihopedagogica si chiar nu pot sa fiu indiferenta la aspectele astea) – au incercat sa realizeze evaluarea promisa la inceput, sa arate cumva ce fac ele cu copiii acolo, o programa, niste poezii, niste cantecele, niste activitati ceva. Au fost o gramada de stangacii din partea lor, nici nu mai vreau sa-mi amintesc in ce hal le-au bramburit pe toate.

La inceput spuneau ca schimba ele copiii cu pampersi din partea gradinitei. Dar am vazut ca baiatul meu se tot intorcea ud ca avea scutecul prea plin si de 2 ori cu spatele plin de kk pe sub tricou. Le-am rugat mult prea politicos si prietenos sa-l schimbe cineva. Am intrebat daca e vreo problema cu pampersii, atunci le-a venit ideea sa ceara pampersi. OK, am adus de acasa. A fost de-a rasul-plansul cand copilul s-a intors de 2 ori cu pampersul pus invers.

Le-am incurajat in continuare, mi-am zis ca sunt la inceput, dureaza pana se organizeaza etc., desi semnalele de alarma incepeau sa sune.

A inceput apoi seria ciudateniilor: educatoarea de la grupa mica (unde era si baietelul meu) a fost data afara pentru ca a batut un copil. N-am aflat ce copil, ce s-a intamplat cu acel copil, care au fost conditiile, pe ce s-au bazat cand au dat-o afara. Dar nu cred ca v-ati simti bine sa aflati ca asa ceva s-a intamplat la gradinita voastra si mai ales sa descoperiti ca acea educatoare nu avea la gradinita niste date de contact, un CV, o diploma, o adresa etc. Modul de comunicare al „patroanelor” cu parintii era clar defectuos, nu erau in stare sa se puna de acord si sa sustina ambele o varianta pentru toti parintii.

De la gradinita mi s-a intors intr-o zi copilul vanat pe tot obrazul. Cand am cerut explicatii, ni s-a spus ca a fost lovit de un baiat nou, violent. Si-au cerut scuze. Mi-am spus ca lucrurile de genul asta sunt inerente, ca de acum vor fi mai atente. Insa au mai fost incidente, iar patroanele au dat afara acel copil si ne-au anuntat f fericite ca au scapat de micul terorist. Nu mi s-a parut normal nici comportamentul asta – atata timp cat se presupune ca ai o pregatire pedagogica in spate educi si un copil agresiv, nu-l dai afara din gradinita.

Ingrijitoarele se angajau, demisionau, nu stiu ce se intampla, ca n-am reusit sa inteleg cine e manajera la cate un moment dat. Un copil a povestit acasa ca a fost lovit de una dintre aceste ingrijitoare, iar cand parintii au cerut sa se investigheze lucrurile, patroanele au fost extrem de prompte: au dat afara si pe acel copil. Si au si inceput o campanie impotriva parintilor acelui copil, turnand minciunele despre ei. Eu ii cunosc pe acei parinti si stiam de atunci ce este adevarat si ce nu. Am incercat sa-mi pastrez in continuare o atitudine normala fata de ele si chiar sa ma apropii mai mult de ele, sa le fac propuneri, sugestii, pentru ca in primul rand nu mi se pare normal sa vorbesti cu un parinte despre alt copil sau alt parinte.

Vad ca deja m-am intins prea mult, dar vreau totusi sa povestesc cat sa va faceti o idee obiectiva; mi-ar fi fost mai usor sa spun doar „feriti-va de gradinita respectiva!”.

Scurtez si trec la finalul aventurii mele in gradinita asta. Ei sunt in pregatiri de serbare de Craciun. Mi-am dorit probabil mult prea mult sa particip la acesta serbare, iar ele au lovit exact aici:
Problema a fost ca baiatul meu (care pana la 2 ani a racit usor de 1-2 ori) a racit in 4 luni de gradinita de 5 ori. A slabit f mult, in conditiile in care el oricum e slabut. Le-am spus ca vreau sa-l tin acasa luna ianuarie, sa-l pun un pic pe picioare, sa-i fac analize. Au fost de acord, totul in regula. Cand l-a luat soacra de la gradinita i-au spus ca daca nu platesc taxa, sa nu vin cu baiatul la serbare (nici nu inteleg de ce nu au vorbit cu mine, de ce au apelat la intermediari, poate soacra nici nu stia despre ce e vorba, nu?). Calma, le-am sunat sa intreb, ca poate n-a inteles soacra. Pe tonul cu care deja eram obisnuita mi s-a spus ca trebuie sa platesc ziua urmatoare, 19.12.07, taxa pentru luna februarie, altfel copilul nu are voie sa vina la serbare.

M-am perpelit toata noaptea, iar astazi dimineata am dus copilul la gradinita si le-am spus ca nu platesc acum pentru februarie, ca e dreptul copilului sa vina la serbare, am fost seriosi 4 luni, vom fi si pe viitor. Ca vom achita la sfarsitul lui ianuarie pentru luna februarie. Mi s-a raspuns ca e afacerea lor, ca sunt regulile lor si sa fac bine sa caut alta gradinita.

Va asigur ca am discutat de fiecare data cu ele extrem de politicos, amabil, calm, am incercat sa ma apropii de ele, mi-am impus sa am incredere in ele. Am trecut elegant peste multe amanunte pe care chiar nu mai are rost sa le scriu aici. Sunt f dezamagita. Putin spus dezamagita.

O concluzie ar fi ca fetele acestea nu au niciun simt pedagogic, ele privesc gradinita doar ca pe o afacere si au un mod de comunicare dezastruos cu parintii. Asta ca sa fiu delicata. Prea delicata.
Nu va duceti copiii la „Little Einstein”!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
www.flickr.com/photos/cristina_balanean/sets/" target="_blank">poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nu pot decat sa fiu de acord la cele afirmate aici.
Nu are rost sa mai repet cele spuse de Cristina, subscriu la tot ce a povestit.
La noi povestea care a pus capac a fost faptul ca, si-au permis sa ii puna diagnostic prin telefon, ajungand ele la concluzia geniala( fara a-l vedea), ca el are rujeola, si nu roseola, cum a spus pediatra.
Ma rog, povestea este destul de lunga si nu as vrea sa intru in detalii, dar cand m-au sunat sa ma anunte ca stiu ele bine ca el are rujeola, si prin urmare nu il pot primi alte 3 saptamani ( deja statuse acasa 2 saptamani), fara insa a se oferi sa ne trimita materiale, cantece, poezii, am spus bye.
Bineinteles ca el nu a avut rujeola, dar, ce mai conteaza...
Am plecat si nu imi pare rau deloc, din contra, am facut cel mai bun pas.
Regret doar ca la inceput am crezut in bunele lor intentii, in faptul ca acceptau sugestii de la noi ( aparent), dar nu a trecut mult pana cand mi-am dat seama ca realitatea este cu totul alta, insa, am continuat sa il duc, deoarece el se simtea excelent intre copii, iar educatoarele erau cat de cat ok.
Chiar nu am ce sa le reprosez educatoarelor, asta trebuie sa se inteleaga. Problema mare in aceasta gradinita este ca, daca nu iti convine o anumita situatie, esti dat afara, fara discutii, deci comunicarea parinti-administratie este 0.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Kristinutza, imi pare tare rau de experienta voastra!
Bine ca te-ai prins la timp, ca nu s-a intamplat nimic mai rau, ca ati scapat!
Numai ca problema mie mi se pare de-a dreptul grava, a devenit extrem de greu sa gasesti o gradinita unde sa ai siguranta ca e bine copilul, ca nu e in pericol, ca nu esti dezinformat, ca lucrurile stau asa cum par.
Mi-e frica si de bone si de educatoare, simt ca ma deformez eu insami, ca-mi piere increderea cu desavarsire, toti neavenitii se ocupa acum cu infiintare de gradinite/scoli, se ocupa de educatie, pe multe directoare mi-e jena sa le privesc in ochi cand aud ce ineptii scot din ele.
Cum spunea altcineva pe aici, mi-e frica sa nu-mi "strice" copilul! Atat am coborat standardele, macar sa nu-i faca rau! Am citit despre copii umiliti, copii cocosati de sentimente absurde de vinovatie, copii care nu mai au nicio incredere in ei sau care trebuie sa faca terapie dupa ce au trecut prin mainile unor "educatoare" de bine...
Parca e blestemata tara asta, ce se intampla in sanatate se intampla de fapt si in educatie si in intreaga societate. Mie mi-e frica efectiv!

Bafta in aventura alegerii urmatoarei gradinite!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Noi am gasit alta gradinita, dar va merge din ianuarie.
Oricum, este invitat la serbare maine, ceea ce mi s-a parut super.
Intr-adevar este ingrozitor de greu de gasit o gradinita buna, dar realmente buna.
Degeaba " Little Einstein" arata bine, este recent renovata, pusa la punct, cu toate ca materialele didactice nu sunt suficiente, daca exista alte probleme.
Este inadmisibil sa se schimbe personalul iar parintii sa nu fie anuntati. Sa mai spun ca nu s-a tinut nici o sedinta in tot acest timp?
Noi habar nu aveam ca s-au tot schimbat ingrijitoarele, care, cica erau si la bucatarie.
Cum pisici sa ajunga o ingrijitoare la 2 grupe de copii si sa se si ocupe de bucatarie?
Cand sunam ( rar, nu sunt genul sa bat la cap pe nimeni), directoarea era mereu ocupata, nu avea niciodata 2 minute sa stea de vorba cu mine, senzatia deosebit de enervanta.
Nu auzeam decat ca " a venit femeia de servici si trebuie sa ii arat ce sa faca"..... extraordinar, de parca femeia de servici nu stie ce sa faca.
Este inadmisibil, ca un manager de gradinita sa nu isi faca timp pentru a discuta cu parintii, cu atat mai mult cu cat NU a tinut nici o sedinta.
Oricum, de la engleza intensiv ( promisa la inceput) s-a ajuns la engleza de vreo 3 -4 ori pe saptamana, cate o ora, iar germana nu se face deloc ca nu au cadru didactic pentru asa ceva.
La inceput s-a spus ca au profesor de muzica ( eu tin ca baiatul meu sa invete muzica cum trebuie, si stiu ca un simplu educator nu va stii sa ii invete ca un profesor specializat), si bineinteles ca nu au adus nici un profesor de muzica.
Oricum, sunt multe de spus. Cine vrea sa stie mai multe detalii ne poate scrie pe PM.



Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Eu sunt curioasa ce gradinita ai ales acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Imi pare bine ca ati plecat de acolo si ca Raducu e ok, par niste femei ingrozitoare si la cum te cunosc pe tine, cred ca esti prea delicata! Iti tin pumnii pe viitor, sa gasiti o gradi buna, la cat ii place lui Radu la gradinita, e pacat sa nu il duceti.
Cu racelile, din pacate, cred ca asa e peste tot! In orice colectivitate, imi explica pediatrul ca e ca si cum as arunca-o intr-o piscina cu diversi microbi: microbii colegilor, ale parintilor si rudelor colegilor si asa mai departe...Dar nici intr-un glob de sticla nu ar putea sta, asa ca tot vom trece candva prin asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

multumesc, crinuta, pt sprijin.

kid, stiam ca se va imbolnavi la gradinita. eram pregatita psihic pentru racelile ce au urmat. insa am spus despre racelile dese ca sa explic de ce aveam nevoie ca in luna ianuarie sa stea acasa. pentru ca el, in loc sa creasca, tot slabeste din cauza ca nu mananca. si trebuie sa-l tin sanatos macar o saptamana ca sa-i fac un set complet de analize.

tonnia, intr-adevar, e o mare problema gasirea unei gradinite/bone. dar devin casnica in secunda 2 daca nu reusesc sa gasesc o alternativa care sa se apropie macar un pic de ceea ce e normal si civilizat. simt ca m-am umilit prea mult la aceasta gradinita, doar in speranta ca lui radu sa-i fie bine. m-am abtinut intotdeauna de la remarci negative, de teama ca baiatul meu sa nu fie privit altfel.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
www.flickr.com/photos/cristina_balanean/sets/" target="_blank">poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Imi pare rau, Kristina, de cele patite. Cum sa-i interzici copilului sa vina la serbare? Asta e lipsa de omenie, ca de simt pedagogic nu mai putem vorbi.

Pai sa-i laud pe cei de la gradinita de stat la care-l am pe Matei. Nu numai ca au facut o serbare f draguta azi (in germana, engleza, romana, cu profesor care ii acompaniaza la pian), dar l-au primit si pe Calin (fratiorul mai mic-2ani) si a primit si el cadou de la mosu'.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by anya

Imi pare rau, Kristina, de cele patite. Cum sa-i interzici copilului sa vina la serbare? Asta e lipsa de omenie, ca de simt pedagogic nu mai putem vorbi.

Pai sa-i laud pe cei de la gradinita de stat la care-l am pe Matei. Nu numai ca au facut o serbare f draguta azi (in germana, engleza, romana, cu profesor care ii acompaniaza la pian), dar l-au primit si pe Calin (fratiorul mai mic-2ani) si a primit si el cadou de la mosu'.




Despre care gradinita este vorba?




Anya



Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Kristinutza, imi pare tare rau c-ai trecut prin experienta asta! Pe de alta parte e inadmisibil ce se-ntampla, nu mai exista oameni pe lumea asta, cum e posibil sa-ti fie frica sa dai copilul la o gradinita??? Ca mie mi-e frica si d-aia tot aman momentul. Am zis c-o dau pe Ana mea la 3 ani dar stau si ma gandesc, s-o dau, sa n-o dau...
Pe mine chiar m-ai ajutat cu subiectul asta pt. ca ma gandeam sa caut o gradi ori aproape de casa ori aproape de serviciul meu. Si serviciul meu e in zona Garii asa ca Little Einstein putea fi pe lista. Putea fi ca nu va mai fi! Rusine sa le fie!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

desi aventurile nostre cu gradi LE nu sunt recente...si din fericire am reusit cu totii sa lasam in spate acest episod, trabuie sa subscriu la ce au spus Cristina si Crinuta, pentru ca din pacate e adevarat. Cred ca noi toti am fost prea ingaduitori, si am incercat sa le sustinem in acest demers, trecand peste multe detalii mai de ras, mai de plans..."pretentiile" noastre ca parinti au fost strict legate de lucruri pe care ele au spus ca le vor face, si care dupa indelungi negocieri s-au intamplat, nu stiu exact cum...ca noi deja nu mai eram acolo.
Oricum au fost 2 luni foarte confuze, in principal datorita faptului ca nici un parinte nu stia acelasi lucru, si ni se parea mereu ca ducem copiii la gradinite diferite...ma leg de un exemplu dat de Cristina, noi nu am dus scutece la gradi decat la inceput, apoi nu ni s-au mai solicitat...in schimb copilul venea schimbat.
Totodata a fost o perioada "violenta"...incepand cu povestea educatoarei care intr-o zi de sambata (?), a agresat un copil...apoi cu copii agresati de un coleg....Milan a aflat pentru prima data care-i treaba cu bataia si cu aceste ocazii i-a intrat acest cuvant in vocabular! Iar noi am aflat la randul nostru multe de la el, deoarece repeta acasa, pe acelasi ton, multe din lucrurile auzite la gradi!

Un lucru bun pot spune insa despre educatoarea Cristina, de care mi-a placut foarte mult. Era foarte sigura pe ea, mereu vesela, activa, si cu puterea de a se adapta personalitatii fiecarui copil.

Iar abordarea asta de a santaja un parinte sa plateasca taxa mi se pare de-a dreptul jenanta....nu inteleg ce sperau sa obtina. de parca mai conteaza o serbare cand se pune problema asa...dar recunosc stilul, si nu inteleg cum de persista in a-si face rau cu mana lor!

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput