FIV 123

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Doris_71macar la tine au recunoscut "greseala" respectiv faptul ca inhibarea prea mare nu e buna. La mine s-a insistat de prima data pe varianta ovule donate (cum v-am mai spus chestie comerciala!)dar nu au schimbat nimic dininhibarea mea, decat ultima data doza la 1/2. Asa cum am mai vorbit in particular cu alte fete, se pare ca la cele batrane le merge bine schema scurta.
Fibromul cum ti l-au depistat, doar la eco vaginal? Imi pare rau pt. tine, stim ca in Italia la capitolul programari se sta groaznic, iar noi aici in Romanica ne disperam daca trebuie sa facem o luna pauza si nu obtinem programare imediat a doua luna cand e verde la FIV. Eu zic sa iei masuri sa rezolvi repede fibromul.
Zouzounakinu stiu ce sa zic. Vad ca Indieni nu zisera nimic de hormonale sau de modificarea dozei pe parcurs, iar mie una Menogonul m-a dezamagit. Dupa cum suna, incearca sa ne convinga sa mergem in India? Eu nu v-as recomanda, sotul meu a fost operat de apendicita, mai bine zis peritonita de urgenta si cand s-a vazut unde a ajuns.....si a mai trebuit sa stea si prelungit in spital pana ce a prins o cursa de avion inapoi catre tara. Si sa nu credeti ca in spitale e mai curat decat in restul Indiei...uuuups, poate nu trebuia sa spun asa direct?
Andradadupa ploaia din seara asta care m-a prins tot umbland creanga prin oras, mai bine ca ai amanat ca nu mai voiam un repetir.
Tu iti faci histero din proprie initiativa sau asa a zis Cezara? Si eu imi fac deja scenarii ce o sa zica Profu M ca nu am histeroscopie la dosar. Cat despre dureri, nu iti aduci aminte ca Avalon a venit la o intalneala dupa ce dimineata isi facuse histeroscopie si ce incantata era? Eu cand am facut laparo, era langa mine o fata care facuse histeroscopie dar si operatorie adica ii curatase niste resturi de la un chiuretaj si o duruse facuse fara anestezie, dar probabil ca din cauza asta.
Madalina28multumesc de mesaj. Profu consulta si jos la Fraila si sus la et.1 la fertilizare. Poate vin si eu marti la 7.30 sa dau tarcoale cu voi pe acolo sa o pun de o ante-intalneala zilei de vineri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

eu nu m-as duce acolo nici sa ma platesti...dar m-am gindit ca a doua opinie nu strica sa aud...eu l-am intrebat foarte multe,despre hormonale,genetice etc si nu mi-a zis nimic...mi-a raspuns doar ca nu afecteaza rh-ul,embrionuii...si apoi menogonul nu prea-mi place cum suna..eu cred ca pentru faptul ca-l scot de pe piata ceva nu e f in regula cu el...
Kitta tu cum iti explici chestia asta cu ICSI,ca eu nu prea am inteles! ce icsi tratament???
"ICSI treatment starts from Day 1 ( the day the bleeding starts) of your cycle. At
this time, we downregulate you by starting you on Inj Buserelin ( Suprefact,
GnRH analog mfr by Hoechst), 0.5 ml sc daily . On Day 3, you need to do an
ultrasound scan to confirm there is no ovarian cyst, after which we start
your superovulation with 4 ampoules of HMG (Menogon) daily. The dose of HMG will
depend upon your ovarian morphology and your antral follicle count."


"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit; a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page
www.tickercentral.com/view/8d3t/6.png" target="_blank">in asteptarea minunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

valentinag, eu mi-am luat gonalul compensat acum o saptamana de la farmacia - 40 fiole de 75 cu 1403 RON. La mine schema era de 3 fiole gonal timp de 12-13 zile - depinde foarte mult de dimensiunea foliculilor la eco. Pentru mine a fost pt prima oara cand mi-am luat gonalul compensat, pana acum il luam de la Giulesti.
Pupici pt toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Vin si eu cu o veste rea ,
am fost astazi (z5 de stimulare cu 5 fiole menogon)la ecograf unde s-a vazut ca aveam 3 foliculi.Dr a spus ca ma sfatuieste sa renunt si sa incercam o noua stimulare mai puternica tot cu menogon 6 fiole/zi.Am intrebat dc nu-mi schimba tratam.si mi-au raspuns ca tot 450 unitati (fsh)primesc ori fac menogon ori incerc o alta combinatie.Nu stiu...
Am intrebat de endometru si mi-a spus ca nu a vazut foarte bine(oricum nu erau f incantati) pt ca aveam sangerare (ieri am sangerat dupa 2 zile de pauza).Mi-au spus de asemenea ca sangerarea denota faptul ca nu am raspuns destul de bine la tratam.dar at.nu stiu de ce nu mi-l schimba !!!
Am ales sa intrerup tratam. - nu stiu dc am luat decizia cea buna , si urmeaza sa incep din nou dupa al doilea CM
Bafta tuturor fetelor aflate in focuri
Pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Luck imi pare nespus de rau...of doamne,mie menogonul asta nu-mi place deloc,in sensul ca numai chestii urite aud pe seama lui...de ce nu iti da gonal sau altceva?menogonul asta nu prea face treaba buna,nu degeaba va fi scos din circulatie...spune-i si tu medicului tau sa-ti schimbe cu altceva,dar nu cu menogon...iti doresc sa incepi cit mai repede,la urmatorul Cm,si de asta sa fie cu noroc,cu ochisori...
PS.pur si simplu cred ca sint organisme care nu raspund la menogon...si 6 fiole sa faci pe zi,daca nu raspunde organismul,nu raspunde..nu te lasa pina nu ti-l schimba pe altceva

"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit; a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page
www.tickercentral.com/view/8d3t/6.png" target="_blank">in asteptarea minunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina1967 spune:

Doris-71 si mie mi-a aparut un fibron intramural de 2,5 cm dupa primul FIV. Dupa cautari indelungate doctorii mi-au zis sa nu-l scot ca e prea mic ca sa prezinte probleme serioase si datorita virstei (am 39 ani si jum.) nu are rost sa ma amine ci sa incerc sa fac mai intii un bebe. Uite ca, multumesc lui D-zeu, am reusit. Atit doar ca voi fi foarte atenta pe perioada sarcinii si doctorul va urmari atent evolutia lui. Nu pot sa spun ca nu-mi tremura inima in mine caci nu sint sigura de nimic. Dar cu D-zeu inainte. De altfel au fost atitea cazuri de femei care au nascut bine mersi cu fibroane mult mai mari si situatii mult mai complicate.

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:


athi cel mai bine cred ca ar fi sa faci mici investigati, chiar sa citesti ultimele cap FIV, iar la inceputul fiecarui cap. gasesti aproape tot, in ceea ce priveste dr decizia iti apartine.
Imi amintesti de mine, eu am scos din start clinicele particulare ( mi se pareau cam scumpe pt buzunarul meu),pe lista mea erau dr Marinescu (Mr. B, cum ii zic fetele) giulesti, dr. Ion Ionut, dar pe atunci nu cred ca avea ceva cu FIV sau infertilitatea (sper sa nu gresesc) si mai nou aflasem de dr Tutunaru. Acum sunt la el si nu regret nimic. Cineva vorbea frumos despre dr. Micinen, fiecare dintre noi cred ca iti va vorbi cu placere despre dr la care merge.
Imi pare rau, dar nu pot sa-ti spun mergi la cutare ca cela e cel mai bun, pt ca ce pt mine e bun poate pt tine nu e.
Bafta multa si asteptam vesti de la tine.

P.S. pt ca scurgerile astea nu se mai opresc azi ma duc sa fac bhcg-ul, altfel nu se mai poate, trebuie sa stiu in ce directie ma indrept, organismul da semne ca-i la CM, iar eu trag nadejde ca-s insarcinata, ce sa mai inventez ca mi-a venit peste sarcina, ce scenarii sa mai fac, nu a fost sa fie si gata.

Multi pupici si sf. de saptamana placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

ADINA 1967 eu eram programata prima oara ptr. fiv in februarie anul asta dar din cauza ca mi-au depistat 2 polipi intramurali(unul de 1,2 si altul de 1,8) mi-au amanat fivul. Mi-au zis caci chiar daca sotzul nu ar fi avut probleme tot nu as fi putut ramane ptr. ca au rol de bariera, era ca si cum as avea sterilet. Mi-au facut histerografie operatorie si mi au scos si dupa mi-au dat OK ptr. fiv. De asta spun ca aici pina nu-i totul in regula nu se atinge de tine. Nu stiu cum am sa fac, am sa incerc sa sun azi la clinica sa le explic si sa vad ce-mi zic ei.

KITTA la mine nu ca au recunoscut greseala, ei incearca. Daca nu-i bine asa facem invers, daca nu-i bine invers facem altfel si tot asa. Nu stiu cum e in Romania pe planul uman dar aici esti doar un nr. Si mai ales ca de fiecare data te viziteaza alt dr. Mie dupa 7 zile de stimulare mi-a zis acea dr. ca poate inhibarea a fost prea puternica dar cand am fost dupa 10 zile o alta dr. mi-a zis ca nu se asteptau ca o fata asa tanara ca mine(36 ani) sa aiba rezerva ovariana asa de scazuta(mentionez ca am FSH 8,27 si LH 3,37) de ma facut sa ma simt si vinovata.

toate FIV-oasele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

ZOUZOU multumim pt noul capitol
LUCK imi pare rau ca a trebuit sa intrerupi tratamentul sa sti ca asa este unele corpuri nu raspund bine doar cu menogon si eu fac parte din categoria aceea.Eu am facut stimulare cu menogon 2 bucati si gonal iar rezultatele au fost zic eu bunicele,daca faceam numai menogon cred ca pateam ca tine.
LADYXE iti tin pumnii pentru astazi
Fetelor eu ma simt cam ametita cind ies afara,voi ati patit??In rest ma simt ok,nu am nici cel mai mic indiciu de ce se intimpla la mine in burtica.Zilele astea am fost foarte ocupata si nici nu stiu cum a trecut timpul mai am putin pina la test,ziceam ca il fac miine dar cred ca amin.
la toate fara exceptie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Aurel-Cris este de bine,eu eram ametita am obs asta in Z11 nu stiam de ce ma lua cu lesin,si acum sunt ametita cand ies din casa,sunt de la schimbarile care se produc in organism,sigur esti graviduta.In afara de ameteli nu aveam nimic, nimic,de vreo doua zile am inceput cu greturi dar nu ma tin mult si inca pot manaca orice.Bravo mamico!!!

Madalina 5+
calea sigura a esecului este sa renunti...

http://image.lafemmebonita.com/c/bg440719.jpg

Mergi la inceput