FIV 123

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Buna fetelor. Incep sa ma pregatesc( sufleteste si financiar) pt al 2 lea FIV pe care intentionez sa-l fac tot la Gilesti cu B.Marinescu.Am incercat in ultimele zile si nu reusesc sa dau de d-na Geta pt a ma programa pt FIV.Insa nu stiu cum sa procedez.Sa ma programez mai intai la un control de rutina pt a vorbi cu d-lui sau sa ma programez direct pt echografiiile pt FIV? Pot sa fac toate analizele la Giulesti in aceeasi zi? Sunt gratuite unele? Daca sotul si-a facut anul trecut analizele genetice( microdeletii si cariotipul) mai trebuie sa le repete? Este importanta histeroscopia? Puregonul se da compensat ca eu primul tratam l-am facut cu difereline, menogon si puregon. Eu sunt convinsa ca prima data a fost sarcina( BHCG in ziua 14 a fost 17)insa s-a oprit din evolutie. Sper ca acum sa fie bine caci am inteles ca sunt sanse mai mari la al 2 lea. Ce spuneti? Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:

ana p, eu am facut din z2 diphe, si in urmatoarea am adaugat 2 fiole de gonal si 2 menogon, totul depinde de rezultatul analizelor. atat diphe si gonal se face subcutanat, eu le-am facut in brat, dar unele fete in burta, cum vrei.

valentina, pt inceput ti se va spune cate sa ei si pe parcurs se va decide ce si cum, eu prima data am luat 10 fiole (2 fiole/zi), dar la primul eco (dupa4 zile de stimulare) dr mi-a zis sa nu mai fac si asa am ramas cu 2 fiole. Pt a lua compensat am scris in prima pag. important e sa fie la inceputul luni cand farm. au fonduri.

In ceea ce ma priveste, din experienta altor fete, nu am sunat-o pe dr M pt ca sigur o sa-mi zica sa continui ca poate sunt scurgeri de la implantare, ce mie mi se pare cam tarziu, implantarea era in jurul z4 z5, si cum speranta moare ultima imi mai pun inca utrogestan pana luni cand fac testul.
Un lucru e sigur pt luni, ca nu voi cadea prea de sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Valentina eu nu am luat Gonalul compensat pt ca nu stiam ca se da,dar am vazut ca fetele pe forum tot scriu despre asta,eu l-am cumparat de la Giulesti.
Anca FSH:6,948 ; LH:12,89 ; productia a fost destul de buna,chiar am facut hiperstimulare, 18 ovocite din care au rezultat 9 embrioni, 2 mi ia pus la primul FIV,iar 7 la cogelat,acum cand am facut ET din cei 7 au rezistat 2 si unul eate cel mai norocos.

Madalina 5+
calea sigura a esecului este sa renunti...


http://bd.lilypie.com/Kwpzp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athy spune:

buna seara fetelor citesc de foarte mult timp mesajele voastre ma bucur de fiecare reusita si ma intristez de esecuri .Am si eu cateva nelamuriri daca ma puteti sfatui si pe mine.Vreau sa fac si eu FIV pentru ca asta ar fi ultima solutie care ma poate ajuta de a aduce pe lume un ingerasi si vreau sa stiu cum ati procedat voi si unde m-ati indruma catre ce clinica si catre care medic sunt un pic debusolata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MNK spune:

Iazminn,
Eu am luat Puregon-ul la pret intreg,pt ca am fost la majoritatea farmaciilor mari si mi-au spus ca depasesc plafonul de 300 ron(nu mi-a spus doar o farmacista)!Asta s-a intamplat acum vreo 2 luni.Pe prima pag.fetele au scris ca se compenseaza,dar cel de 50 iu(eu am luat de 100 iu).Cel mai bine e sa te interesezi din timp la o farmacie sa vezi daca ti le da compensate si sa vezi si in cat timp pot sa ti le aduca,ca la mine a durat vreo 2 sapt.Daca te ajuta,eu iti pot da 2 fiole,dar exp.in aug.Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ai avut un super FSH, Madalina. Cam asa il am si eu (6.25) si, ca si la tine, LH e cam mare. E de 10,56 .
Cocei, mi-a zis ca voi incepe cu 1 menogon/zi + 1 gonal.

Macar sa am acelasi rezultat ca al tau.


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

ALINA_ALEXANDRA eu nu am probleme cu endometrioza, mie mi-au dat AC o luna inainte de FIV ptr. ca imi aparusera 2 ciste si ca sa dispara mi-au zis sa le iau. Stimularea am facut-o cu gonal 225 ml primele 5 zile apoi 450 ml alte 2 zile si apoi 600 ml ultimele 3 zile, dupa care mi-au zis sa intrerup totul ptr. ca dupa 10 zile eu aveam doar 1 folicul de 18 mm. La sfarsit mi-au zis ca se vede ca ptr. organismul meu decapeptylul a fost prea puternic si mi-a bagat prea tare ovarele in repaus.

KITTA
dupa 5 zile dupa 7 zile dupa 10 zile
estradiolo 10 26 ---
progesterone 0,1 0,1 ---
endometru 2 2 7

Eu am facut FIV in ITALIA.

Azi am fost la un control gine dar nu la clinca ca e departe ci la un cabinet particular la mine in oras si mare mi-a fost surpriza cand mi-a zis ca am un fibrom intramural de 2 cm. am intrebat-o cum e posibil cand eu in martie am facut isteroscopie operatorie si mi-au eliminat 2. Mi-a raspuns ca de la hormonale. Sincera sa fiu nu stiu ce sa mai fac ca daca ajung asa in septembrie la FIV ma amana din nou ca am mai patit asa in februarie. IN acelasi timp la clinica sunt f. aglomerati si sunt sigura ca pana in septembrie nici nu se uita la tine. Asa ca cine stie cand o sa ma programeze si numai gandul sa aman din nou ma ia groaza.

Aici inchei si toate FIV-oasele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

quote:
Originally posted by KoraPop

Buna dimineata tuturor!
Zouzoule multumim pentru noul capitol,tare harnicuta esti!Cand ai timp revizuieste lista de pe prima pagina pentru ca de exemplu Cornelianeli se regaseste pe lista de doua ori,ladyxe si bebif asteapta rezultatul peste cateva zile si ar mai fi mai multe modificari de facut.Multumim!
Kora
CARPE DIEM!



Kora multumesc pt corecturi ...despre bebi_f si ladyxe si altele,nu are rost sa scriu la aspirante ca asteapta rezultatul,din moment ce sint trecute pe lista de mai iunie, de iunie iulie...dupa rezulat voi complecta ce si cum la aspirante sau la gravi...si despre celelate modificari despre care spui ca mai trebuiesc facute,astept sa-mi spui mai exact care sint acestea si am sa le modific imediat...mie mi se pare super ok,dar primesc si alte idei cu placere,ca sa fie totul bine..te pup si numai bine




"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit; a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page
www.tickercentral.com/view/8d3t/6.png" target="_blank">in asteptarea minunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

fetelor am scris pentru a doua opinie medicului din India...i-am scris tot istoricul meu si mi-a trimis imediat raspuns cu lista de tratament si sustinere care mi-ar fi dat-o el daca m-as fi dus in Bombay: uitati aici raspunsul trimis si analizati si spuneti-mi va rog ce parei aveti si la ce se refera el la ICSI,ca in nici intr-un caz nu e ICSI care-l stiu:

ICSI treatment starts from Day 1 ( the day the bleeding starts) of your cycle. At
this time, we downregulate you by starting you on Inj Buserelin ( Suprefact,
GnRH analog mfr by Hoechst), 0.5 ml sc daily . On Day 3, you need to do an
ultrasound scan to confirm there is no ovarian cyst, after which we start
your superovulation with 4 ampoules of HMG (Menogon) daily. The dose of HMG will
depend upon your ovarian morphology and your antral follicle count.


We do the next scan on Day 10, after which you would have to be in Bombay
for about 10 days. Your husband is needed on Day 14-Day 16 ( the day of the
egg pickup). All the treatment is performed at our clinic, which means you
never have to go elsewhere.

This is what the daily schedule would look like.

Day 1. Inj Buserelin, 0.5 ml sc. ( Downregulation starts)
Day 2. Inj Buserelin, 0.5 ml sc.
Day 3. Inj Buserelin, 0.5 ml sc. Vaginal ultrasound scan to confirm there is no ovarian cyst. If there is no cyst, we can commence superovulation.
If there is a cyst, we aspirate/ puncture it under ultrasound guidance and continue with the treatment.
Day 4 Inj Buserelin, 0.5 ml sc. Inj Menogon ( 75 IU), 4 amp IM. Superovulation starts.
Day 5 Inj Buserelin, 0.5 ml sc. Inj Menogon ( 75 IU), 4 amp IM
Day 6 Inj Buserelin, 0.5 ml sc. Inj Menogon ( 75 IU), 4 amp IM
Day 7 Inj Buserelin, 0.5 ml sc. Inj Menogon ( 75 IU), 4 amp IM
Day 8 Inj Buserelin, 0.5 ml sc. Inj Menogon ( 75 IU), 4 amp IM
Day 9 Inj Buserelin, 0.5 ml sc. Inj Menogon ( 75 IU), 4 amp IM
Day 10. Inj Buserelin, 0.5 ml sc. Inj Menogon ( 75 IU), 4 amp IM.
Vaginal ultrasound scan to monitor follicular growth
The Buserelin and Menogon injections will continue on a daily basis; and scans will be performed every alternate day, until the follicles are mature. This is usually Day 14- Day 16 for most patients. At this time, an HCG injection will be given, and eggs retrieved 36 hours after this.
A laser-assisted hatch is done and the embryos transferred on Day 5 ( blastocyst transfer).
After the transfer, luteal phase support is provided with daily Progynova ( estradiol valerate2 mg, 3 tab daily; and Uterogestan ( 200 mg), 6 vaginal suppositories daily.
You can travel back 3 days after the embryo transfer.
14 days after the transfer, you need to do a blood test for beta HCG to confirm a pregnancy.

Your Rh blood group will not affect embryo implantation.


"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit; a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page
www.tickercentral.com/view/8d3t/6.png" target="_blank">in asteptarea minunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

gataa am mai purecat un pic listuta...astept pareri si opinii
fetelor stie careva ceva de Sourceress ???a facut fiv in martie si n-am despre ea nici un detaliu..stie careva ca s-o trec pe lista de aspirante???

"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit; a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page
www.tickercentral.com/view/8d3t/6.png" target="_blank">in asteptarea minunii

Mergi la inceput