Crema Tiramisu - intrebare

Crema Tiramisu - intrebare | Autor: Milia

Link direct la acest mesaj

Am facut sambata Tiramisu dupa retetele de pe forum (sunt multe aproape la fel), si crema mi-a iesit moale, n-am putut-o pune peste blat nici dupa ce a stat o noapte la frigider. Am procedat in felul urmator: am frecat bine 4 galbenusuri cu 100 g zahar, pana s-a albit si s-a facut spuma tare; am adaugat 500 g Mascarpone si o lingurita de ness (pudra) si am amestecat in continuare cu mixerul. Am batut separat cele 4 albusuri spuma tare si le-am adaugat peste prima compozitie, amestecand usor de jos in sus. A iesit FOARTE GUSTOASA, dar moale!!! UNDE am gresit?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madelaine spune:

Milia ! eu am postat o reteta de crema foarte usoara si fara oua, nu stiu daca ai citit-o . Am luat reteta de la un restaurant de aici, si o fac mereu, este foarte apreciata. Incearc-o , iese superba.

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine spune:

daca vreodata se intimpla sa mai iasa moale crema poti sa topesti niste gelatina in ea, o mai intareste si nu-i schimba prea mult gustul.

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Uite cum fac eu:

TIRAMISU
Ingrediente:
4 oua
2 cutii mascarpone (500g)
160g zahar
4 pachete piscoturi
Albusurile se separa de galbenus si se bat cu zaharul (sa fie tare, tare amestecul obtinut, ca la bezele) Galbenusurile se amesteca cu mascarpone pana se omogenizeaza apoi se adauga peste albusurile batute.

Sirop:
300ml lapte
2 cesti cafea tare (cam 300ml)
100 ml coniac sau esenta de rom
Piscoturile se inmoaie in vasul cu sirop.
Se asaza un strat de piscoturi insiropate se pune crema, apoi iar piscoturi insiropate si iar crema. Deasupra se cerne cacao.

P.S Trebuia sa bati albusurile cu zahar nu galbenusurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Va multumesc mult, fetelor!

Mariana, nici una din retetele de pe forum nu era cu zaharul batut in albusuri. TOATE erau cu galbenusurile batute BINE cu zaharul, 10-15 minute, pana cand se face o crema albicioasa si tare!!! Mai mult inca, am scos multe retete de pe Internet, in limba engleza, de la restaurante renumite, si toate erau la fel!!! Oare au ei un secret pe care nu-l spun? Eu as incerca din nou cum scrii tu, daca imi spui ca iti iese crema tare, dar altfel, mi-e cam frica sa mai incerc. In general, imi ies toate prajiturile si sunt sigura ca am respectat retetele intocmai. Pacat ca este atat de buna si nu pot sa-i dau aspectul cuvenit!

Intr-una din retete scria ca, dupa preparare, crema se pune la congelator! Dar mi-a fost frica de alte "modificari ireversibile". Oricum cand as fi scos-o din congelator s-ar fi muiat iar. Crema Mascarpone o amesteci cu mixerul sau o incorporezi usor, ca pe albus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Da, in reteta mea scrie ca se introduce crema in congelator dar eu n-am facut niciodata asa ca n-am suficient loc.Asa ca o puneam numai in frigider si era bine.Insa in albusuri am adaugat intodeauna praf de frisca si asta le intareste.Niciodata nu mi-a iesit crema moale.


quote:
Originally posted by Milia

Va multumesc mult, fetelor!

Mariana, nici una din retetele de pe forum nu era cu zaharul batut in albusuri. TOATE erau cu galbenusurile batute BINE cu zaharul, 10-15 minute, pana cand se face o crema albicioasa si tare!!! Mai mult inca, am scos multe retete de pe Internet, in limba engleza, de la restaurante renumite, si toate erau la fel!!! Oare au ei un secret pe care nu-l spun? Eu as incerca din nou cum scrii tu, daca imi spui ca iti iese crema tare, dar altfel, mi-e cam frica sa mai incerc. In general, imi ies toate prajiturile si sunt sigura ca am respectat retetele intocmai. Pacat ca este atat de buna si nu pot sa-i dau aspectul cuvenit!

Intr-una din retete scria ca, dupa preparare, crema se pune la congelator! Dar mi-a fost frica de alte "modificari ireversibile". Oricum cand as fi scos-o din congelator s-ar fi muiat iar. Crema Mascarpone o amesteci cu mixerul sau o incorporezi usor, ca pe albus?



Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu am facut de 2 ori tiramisu dupa reteta pe care ti-am dat-o si mi-a iesit. Albusurile le bat spuma(la robot) apoi adaug treptat zaharul si continui sa le bat pana se intaresc bine, bine (daca intorci vasul invers sa nu cada). Galbenusurile le bat cu furculita apoi le pun peste mascarpone si mestec cu telul para. Cele doua compozitii le mestec tot cu telul para.
Se poate sa nu se intareasca din cauza oualelor, si eu am patit odata, la o alta prajitura, albusurile + zaharul nu se intareau deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Am uitat sa-ti spun eu pun crema obtinuta in frigider, nu la congelator.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Cred ca faptul ca ai amestecat crema mascarpone cu mixerul a facut-o moale.Amestec-o cu o lingura si nu cred ca se va mai inmuia.Eu o amestec in acest mod si nu mi-a iesit niciodata moale(nu adaug gelatina sau alte prafuri care sa o intareasca). Succes!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

incercati sa inlocuiti mascarpone cu un amestec de
brinza de vaca si smantina in care puneti coaja rasa de lamiie.
e grozava

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Va multumesc din suflet, dragele mele. Daca cineva mai are vreo idee privind motivul pentru care nu mi-a iesit bine crema, sunt pe receptie. Va pup!

Mergi la inceput