Crema Tiramisu - intrebare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Am patit ca tine cand am facut pentru prima oara Tiramisu. Si asta pentru ca am folosit numai robotul la prepararea cremei. A doua oara l-am folosit numai pentru galbenusuri si zahar. Crema Mascarpone, imediat ce am scos-o din frigider, am adaugat-o amestecand cu lingura de lemn fara sa insist foarte mult(doar cat se incorpora) si la final albusurile. Si a fost totul ok! Prajitura nu am pus-o la congelator niciodata.
Eu sunt convinsa ca vei reusi a doua oara!

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Multumesc. Parca, parca dupa atatea sugestii am capatat curaj sa mai incerc o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Reteta mea de tiramisu suna cam asa(si-o am de la un italian,patron al unei gelaterii din Germania)
5 galbenusuri
15 lingurite de zahar
500 g mascarpone
300 g frisca
piscoturi(un pachet mare, cu patru randuri)
se freaca bine galbenusurile cu zaharul, se bate frisca pana se-ntareste apoi se amesteca cu galbenusurile incet (cu lingura, nu cu mixerul)pana devine omogena compozitia.
Separat, intr-o tava se pune un rand de piscoturi,care se insiropeaza cu cafea in care se pune amaretto(sau alt alcool), un rand de crema, alt rand de piscoturi , cafeaua si din nou crema, iar deasupra cacao pe care o cerni prin strecuratoare ca sa se aseze uniform. Se lasa cateva ore la rece.
Iese super, niciodata crema nu e f. moale dar nici tare ca albusul de ou batut. Si niciodata n-am batut albusurile in crema dar daca tot iti raman le bati si pe ele spuma cu zahar si-o mana de nuca macinata, dupa care faci guguloaie pe care le asezi intr-o tava in care ai pus in prealabil hartie si le bagi in cuptorul usor incalzit unde le lasi mai mult sa se usuce. Si uite asa o sa fii cea mai tare gospodina ca faci dintr-o data doua feluri de prajituri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

scuze!! am uitat sa adaug si mascarponele in crema, tot amestecat usor cu lingura si tava sa fie una de prajitura,cu margini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nano spune:

Du-te pe www.culinar.ro si gasesti acolo multe retete de tiramisu.In general ai respectat reteta DAR depinde foarte mult ce fel de Mascarpone ai folosit.Prima oara prietenei mele i s-a intamplat acelasi lucru cu crema(a iesit moale) dar,a doua oara am cumparat de la Maga Image crema Mascarpone Galione(sau asa ceva incepe cu G,oricum) si a iesit SUPERRRRRRR! Bine,pretul mascarponelui depasea 110 mii cutia de 250 de grame!

Mergi la inceput