Clasa I - Teme

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_c spune:

Rory , ceea ce ai spus tu reprezinta foarte fidel ceea ce a discutat initial d-na invatatoare la sedinta cu parintii de la inceputul anului . Si parintii disperati cu " vaaaai doamna , dar se poate sa nu faca teme acasa? " la noi au fost in proportie de 70-80 % in clasa asa ca doamna a incercat sa impace pe toata lumea . A avut grija si de cei care nu au implinit 7 ani (cum e fi-miu) si de cei cu parinti mai rigizi. Din acest motiv le incepe dansa randurile in clasa pentru a evita aglomerarea si plictiseala copiilor. Vreau sa va spun ca mamica unui copilas de la noi din clasa imi spunea intr-o dimineata ca dansa i-l pune sa mai scrie acasa cel putin inca o pagina suplimentar fata de ce le spune doamna. Mi se pare mai mult decat exagerat sa-l soliciti atat de mult mai ales ca ei inca sunt la semne si bastonase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Rory,
Multumesc pentru raspuns.
La noi o zi se desfasoara cam asa: la 12:20 termina scoala, vine acasa, se schimba si merge la joaca pana in jurul orei 14:30. Urmeaza pranzul si incepe lectiile. De exemplu pentru ieri a avut ca tema: la abecedar: 6 randuri cu zala si de terminat pe caietul special ceea ce terminase in clasa. La matematica: 10 randuri cu cifra 1.
In general, cu mici pauze, temele dureaza intre 1:30 si 2h. Urmeaza din nou joaca, iar cel tarziu la ora 21 deja doarme.
De ce caietul de casa? Pentru ca am observat ca dupa ce lucreaza 1 rand sau 2 ,la teme, rezultatul este mai bun. Dar am observat ca lucreaza la fel de curat si ingrijit pe ambele caiete.
Ei sunt 25 elevi in clasa.
Din tot ce au facut pana acum, bucla a fost cea mai grea. La voi cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Isabela, si la noi cea mai grea a fost "bucla" cum ii spui tu. Sunt multi copii care daca gresesc o liniuta sau un bastonas, incep sa planga saracii, mi se rupe inima de mila lor, si asta pentru ca stiu ce ii asteapta acasa...Sunt de-a dreptul sresati de replica parintilor... de aceea eu acum le opresc toate caietele la dulap si nu le mai dau teme. Parintii vad caietele la consultatie, sau la sedinta lunara. Asa toata lumea e stres-free. Cine vrea sa lucreze acasa, e liber sa o faca...Bineinteles ca toata lumea face asta. Desi eu le spun ca e suficient. asa s-au obisnuit, ce sa le fac eu???

pestoaica visatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

quote:
Originally posted by rory76

Isabela, si la noi cea mai grea a fost "bucla" cum ii spui tu. Sunt multi copii care daca gresesc o liniuta sau un bastonas, incep sa planga saracii, mi se rupe inima de mila lor, si asta pentru ca stiu ce ii asteapta acasa...Sunt de-a dreptul sresati de replica parintilor... de aceea eu acum le opresc toate caietele la dulap si nu le mai dau teme. Parintii vad caietele la consultatie, sau la sedinta lunara. Asa toata lumea e stres-free. Cine vrea sa lucreze acasa, e liber sa o faca...Bineinteles ca toata lumea face asta. Desi eu le spun ca e suficient. asa s-au obisnuit, ce sa le fac eu???

pestoaica visatoare



Rory, ai 10 puncte de la mine! Si o !
Si la noi tot bucla ( seamana cu litera e mic de mina)a fost cea mai grea.
La noi tema reprezinta un stres maxim. Cristi nu a implinit inca 7 ani si se concentreaza destul de greu. Nici vorba de caiet de casa! Are suficiente rinduri de facut pe caietul special si pe caietul mic astfel incit sa se perfectioneze. Desi eu am observat ca pe primele le face mai frumos, ca la ultimele nu mai are rabdare.
Noi am mai avut probleme la elementele grafice ce compun cifra 2, mai ales la partea de jos. Desi a facut destul de multe rinduri, tot nu-l face ca lumea. A primit punct albastru la tema asta(adica "suficient") dar nu a fost afectat. Oricum, el s-a straduit la aceste semne mai mult decit la altele, cred ca ar fi trebuit apreciat si efortul depus.
Eu imi doresc sa mearga cu placere la scoala, sa invete sa descopere si mai putin sa vada scoala ca pe o competitie pentru locul intii.

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998
Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

La noi temele dureaza max 20 de minute si pot fi:
-o pagina A4 cu diverse exercitii de franceza ( sa inconjoare o anumita litera din m.m. cuvinte, sa scrie o anumita litera, sa coloreze niste desene atunci cand aude o anumita litera)
-sa citeasc o pagina din cartea de franceza
-exercitii f usoare cu un fel de multimi
-sa invete o poezioara pe care o primis scrisa pe o foaie

Toate astea sunt cu "sau", niciodata nu au prea multe de facut.

Lui Andrei ii place, dar scrie urat. Acum cateva zile, avea de scris un rand (doar un rand) cu cifra 6. A scris-o cu chiu cu vai si l-am certat un pic ca-i urat, doar ca s-a intors cu "TB", adica "foarte bine" de la invatatoare. De unde concluzia ca am fost prea exigenta, nu? Si stiu ca nu-i bine, ma straduiesc sa nu fiu asa.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Rory, stii de ce cred eu ca-i pun parintii pe copii sa faca pe maculator exercitii? Cred ca-si amintesc de la scoala cum le incercuia invatatoarea cu rosu greselile si "porcusorii" si apoi le arata: "Ei, iti place cum arata caietul? Caietul tau este oglinda ta. Daca caietul arata urat si murdar, inseamna ca te arata si pe tine urat si murdar".
Ergo: caietul de aratat la invatatoare trebiue sa arate bine! Mie mi s-a imprimat asa de tare chestia asta, ca nu stiu daca la anul, cand va fi flacaul intr-a-ntaia, o sa pot sa trec peste ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Daca tot sintem la discutie despre teme vreau sa va cer parerea, atit parintilor cit si lui Rory in calitate de invatatoare. Ieri fi-mea a primit ca tema asa:
- terminarea cifrei 1 pe caietul special (facuse cam 1 sfert in clasa a avut pagina pina jos - vreo 7-8 rinduri cred)
- o fisa cu bucla si litera e, adik sa faca 2 rinduri de bucle + identificarea pozitiei literei in cadrul cuvintului + poezie
- o fisa cu "1" adik 2 rinduri de 1 , identificarea literei i, + poezie.

Mie, sincer, mi s-a parut cam mult, mai ales ca a fost de pe o zi pe alta, adik azi s-a dus cu ele la scoala. Voua cum vi se pare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

La noi,intr-una din zile, a fost cam asa:
- de terminat pe caietul special la abecedar,bucla( la noi a insemnat 2 randuri);
- 6 randuri tema cu bucla;
- de terminat pe caietul special de matematica ,cifra 1(le terminase in clasa);
- 10 randuri ,tema, cifra 1
Parea cam obosita cand a terminat temele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

Diana, Isabela, mie mi se pare mult. Daca ar fi mai putine rinduri de scris as putea avea pretentii la a scrie incewt si frumos dar asa... abia are timp sa le termine. De exemplu azi are asa:
- 7 rinduri de "git de lebada" in caietul special
- 5 rinduri de acelasi semn pe caietul mic
- 2 rinduri de cifra 1 pe caietul mic si niste exercitii cu numarul 1 cu multimi, 4 la numar.
La mate e ok dar la lb romana mi se pare imens 12 rinduri

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998

Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

Vad ca nu mai ziceti nimic legat de subiect. Pe mine chiar ma streseaza, azi a avut 16 rinduri la lb romana. Mie si 12 mi se parea mult

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998

Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre

Mergi la inceput