16 ani: frumosi, dar grei

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Craciunitza cati ani are baiatul ? de s-a indragostit ca si eu am baieti si vroiam sa stiu ce ma steapta in viitor.

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Ieri mi-am adus fata acasa si a trebuit sa-i dau o explicatie legata de problema mea.Am fost sinceara cu ea,mai ales ca e o problema de fete,si am fost placut surprinsa sa constat ca m-a inteles si nu s-a speriat.De la asta am ajuns sa discutam cum se pot proteja fetele din toate punctele de vedere si am gasit si raspunsul la intrebarea"cand e bine sa incepi"Tot singura a spus ca ar trebui sa inceapa cat mai tarziu,sa se gandeasca mai mult la scoala si la viitorul ei.Acum sper sa nu treaca in extrema cealalta,tot timpul sa fie prea devreme.Dar mai discutam.
Craciunitzo-ce draguti sunt,cu toate suferintele lor.Ca sa vezi ce poate face o fata dintr-un baiat.Mititelul,ce o fi in sufletelul lui?Da si fata aceea sa rupa o inima asa de tanara...tu o cunosti?

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Copilul meu cel mic are 11 ani deci nu mai e mic dar, totusi, este foarte mic, nu? Aseara l-am sunat si l-am intrebat de ce nu m-a sunat deloc de atatea zile si mi-a spus ca a ramas fara unitati ca a vorbit cu EA - ea fiind amoarea din prima tabara
I-am zis "da? foarte frumos ca mai vorbiti", ce era sa spun?
Intre cele doua tabere a stat acasa doar un week-end asa ca nu am avut timp sa-l consolez. Da' cred ca mai agitata sunt eu decat el

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

S-a intors baiatul din Romania, miercuri noaptea. Ne-a povestit multe, s-a simtit extraordinar de bine si la anul ...inca o data. A legat citeva prietenii in tabara de engleza, cu tineri din Romania dar si din America.

Fiica cea mare a inceput saptamina trecuta cursul de psihometrie...si a venit acasa cu citeva cartii groase din care trebuie sa invete...are extraordinar de mult...am rasfoit si eu cartile. Invata la scoala de 3 ori pe saptamina cite 6 ore insa in fiecare zi acasa trebuie sa invete...examenul consta din engleza, matematica si limba-gramatica ebraica. Examenul este foarte greu. Inca nu s-a hotarit la ce facultate ar vrea sa mearga dar oricum la o facultate buna ii trebuie pe linga notele de la bacalaureat (medie 80-85 minimum) si peste 700 de puncate la psihometric.
Va spun sincer ca nu o invidiez.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Fetelor mai avem 12 zile si incep copiii nostri scoala,pot sa va spun ca o fata i-a trimes fiului meu fotografii cu o fata de 15 ani desbracata si in poziti nu prea decente pacat ca nu stie parinti de ia

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Buna fetelor.
Am fost plecata in concediu si de accea nu am mai scris.
In astea doua saptamani am constientizat cel mai mult cat de mare e fata mea.Noi petrecem in fiecare an 2 sapt la Mamaia,intr-un grup de cateva sute de oameni si anul acesta au venit multi cu copii.Acolo am vazut-o pe Anca asa cum e ea de fapt,intre multi copii de varsta ei.Deja si-a facut multi prieteni,e mai vesela,mai plina de viata.
Abia acum mi-am dat seama ce mult ii lipseau prietenii.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Buna fetelor!Alinaxeni inseamna ca fetita ta s-a bucurat de aceasta vacanta,de acum incep scoala.

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutzaa spune:

buna la toate mamicile frumoase de aici,pt k toate sunteti frumoase:)..eu fac parte din cealalta categorie(a adolescentilor,am 17 ani)..am mai scris si eu pe aici...si am citit si tot ce ati scris voi,si vroiam sa va spun k unii copii gandesc mult mai mult decat trebuie la varsta lor,sunt foarte destepti si precoce,dar uneori iau prea in serios problemele vietii,si uita de copilarie,apoi o sa le fie dor sa mai fie copii,sa nu aiba griji si probleme.dak aveti vreo nelamurire si pot sa va ajut,cu cea mai mare placere,pt k stiu intradevar cum e sa fii adolescent,cu bucurii si greutati,si.. apropo..fiecare copil e unic,dak el nu-i agreeaza pe toti ceilalti,nu inseamna k e anormal,sau diferit,e unic,va pup,si dak ma primiti la voi,va mai scriu:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kikina spune:

Un an scolar bun pentru toti copiii nostri! Si pentru... noi, parintii!

Alina(xeni)- si noi am fost la Mamaia in aceeasi perioada. Abia ne-am intors de cateva zile si inca ne e dor de vacanta... Poate am stat cearceaf langa cearceaf pe plaja? Desi noi mai mult ne-am zbenguit prin apa.

Andreutza - "filozoful" meu de 16 ani ia foarte in serios problemele vietii, de fapt pe ale lui, dar nu uita deloc de copilarie. Dimpotriva, parca se agata de ea cu tot sufletul si nu mai vrea sa-i dea drumul. Spune-mi ce atitudine ai tu, ca fata, fatza de un coleg mai singuratic? Eu imi amintesc ca, la scoala, ma atrageau cei mai zapaciti, iar ceilalti mi se pareau mototoli si neinteresanti. E drept ca, peste ani, unii dintre acestia din urma chiar au stralucit. Dar cat de apasatoare trebuie sa li se fi parut pana atunci lipsa de atentie a colegilor si a colegelor si inevitabilele "dragalasenii" ale lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutzaa spune:

well..hai sa-ti rasp la intrebare..am si eu asemenea colegi in cls,dar cum nu sunt o fire fitzoasa si indiferenta,sunt atenta si cu ei,am un coleg,care de multe ori il vad altfel decat ceilalti,adik sta cu ei,dar nu tot timpul,uneori sta singur,si nu de putine ori l-am bagat in seama,nu doar k sa-l intreb ce face,ci si k sa-l mai scot din starea aia de melancolie si l-am intrebat de ce nu sta cu ei..si mi-a zis k sta..mult timp,dar uneori i se pare k depasesc masura,k sunt prea zapaciti si-l deranjeaza..si prefera in momentele alea sa-i lase singuri si sa stea si el singur,pt k asa se simte mai linistit,sunt de acord cu el..nu mi se pare un copil ciudat,mi se pare doar mai rational decat colegii lui..

Mergi la inceput