pro si contra folosirii cuptorului cu microunde

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citez la intamplare din linkurile puse de Elle_seb (am pus citatul in engleza pentru ca Google Translate traduce atat de prost incat tampeniile devin si mai mari, cat Burj Khalifa):

Microwave energy from the sun and other stars is direct current based. Artificially produced microwaves, including those in ovens, are produced from alternating current.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb
Si in afara de asta, am o convingere pe care nu mi-o poate zgudui nimeni, indiferent de cat de tare urla FDA-ul: omul este un produs al naturii si indepartarea de aceasta nu poate fi decat nebenefica.

Atunci renunta la mancarea gatita, caci aparatul nostru digestiv nu este inca adaptat cum trebuie la aceasta! Renunta complet la haine si lasa pielea sa respire natural, natura nu l-a creat pe om imbracat!
Urcate-n copaci sa cauti fructe si din cand in cand mai cobori sa prinzi o soparla sa o mesteci cruda, asa cum se hraneau, in deplin acord cu adapratea evolutionista a organismului lor, stramosii nostri pana la descoperirea focului.


Nu despre asta este vorba, iar concluzia asta se vrea o demonstratie de extremism.
De vreme ce omul a fost inzestrat cu inteligenta superioara fata de animale, mie mi-e clar ca el trebuie sa si-o foloseasca servindu-i interesele, nu afectandu-le. Omul nu a stat niciodata gol, a folosit pielie de animale sa-l incalzeasca. Total natural si conform cu firescul. Omul a descoperit focul sa-l ajute sa-si prepare hrana, total natural si normal, mai ales ca s-a perpetuat pana in ziua de azi, culmea , obiceiul de a mainca inca fructe si legume crude si de a te urca in copaci. Eu inca ma urc in copaci, atunci cand am ocazia.

Citat:
Mai nasol e ca nu poti fugi de radiatiile electromagnetice.
Oriunde te-ai ascunde vei fi atacata de undele posturilor radio si tv, de microundele gsm, gps si multe altele pe care nu le receptam cu gadgeturile civile, dar le folosesc pilotii sau militarii.


Radiatiile electromagnetice sunt naturale, insa anormal este folosirea lor la cote extreme care pot dauna si chiar dauneaza. Energia atomica este folositoare daca este expoatata in interesul umanitatii si nu impotriva ei.
De undele radio-tv, etc, intr-adevar, nu te poti ascunde oricat ai vrea. Am si spus de altfel mai inainte: atat cat te poti feri si depinde de tine, e bine s-o faci. De cuptorul cu microunde te poti feri.

Si ca tot discutaram, mi-am adus aminte de comunitatile Amish unde, paradoxal (sau nu ) cazurile de cancer sunt cu mult mai mici fata de restul populatiei americane, ei sunt cu mult mai sanatosi decat americanii din lumea civilizata. Discutam strict de nivelul lor de sanatate, da? Nu de convingerile lor religioase si alte practici. Strict din punctul asta de vedere, modul lor de viata este, de departe, mult mai sanatos decat al americanilor:

"Researchers from Ohio State University's James Cancer Hospital and Solove Research Institute originally began studying the Ohio Amish population with the hypothesis that cancer rates would be higher among the Amish because they are closed off from society and they often intermarry. On the contrary, it was discovered that not only are their cancer rates lower but the Amish live a lifestyle that promotes health and well-being.

The study found that the cancer rate among the Amish is only 60 percent of the Ohio population at large. Most Amish people do not smoke or drink and they are typically not sexually promiscuous, leading researchers to believe that these lifestyle factors play an important role in the limited number of cancer cases.

Other factors examined include the high amount of physical labor undertaken by the Amish. Most Amish people work in farming, construction, and other production jobs that require intense physical activity that keeps them healthy and in shape. While the rest of America sits in fluorescent-lit cubicles all day, the Amish work hard to produce crops, build furniture and structures, and produce useful goods, which researchers recognize contributes to their excellent health.

Another important factor not specifically examined in the study is the fact that the Amish grow and raise all their own food. They employ time-tested, organic methods that provide them with healthy fruits, vegetables, milk, meat, and other untainted foods that most Americans never get. Rich in living enzymes, vitamins, and nutrients Amish food is grown and raised the way it should be, resulting in improved health.

While some may ridicule their secluded lifestyle, the Amish commitment to simple, productive lives and clean, local food is benefiting their health in ways that the rest of America can only dream about. When compared to a life of sitting in office buildings all day, eating processed and genetically-modified junk food, and popping prescription medications, it becomes clear which lifestyle is truly deserving of contempt."
http://www.naturalnews.com/027930_Amish_health.html

Da, stiu, ridicoli, inapoiati, sectanti... mai sunt?

Mi-ar placea sa-i vizitez intr-o zi, vreau sa-i vad cu ochii mei cum traiesc.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citez la intamplare din linkurile puse de Elle_seb (am pus citatul in engleza pentru ca Google Translate traduce atat de prost incat tampeniile devin si mai mari, cat Burj Khalifa):

Microwave energy from the sun and other stars is direct current based. Artificially produced microwaves, including those in ovens, are produced from alternating current.


Explica-ne si noua cum e cu curentul asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Omul n-a stat dezbracat? S-a imbracat din prima, cand s-a definitivat ADN-ul de homo sapiens sapiend pac, si-a pus o frunza?

Deci subiectele astea sunt cele mai tari posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb
Explica-ne si noua cum e cu curentul asta.

Care curent, cel direct sau cel alternativ?
Curentul direct vine direct de la baterie. Curentul alternativ vine din surse alternative de energie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Capcaune,fa lumina...curent continuu si curent alternativ...


Curentul continuu vine de la baterie,constant de la "-" la "+"
Curentul alternativ (sistemul nostru de alimentare cu energie electrica) isi schimba polaritatea de cateva zeci de ori pe secunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb
Explica-ne si noua cum e cu curentul asta.

Care curent, cel direct sau cel alternativ?
Curentul direct vine direct de la baterie. Curentul alternativ vine din surse alternative de energie.




elle, amishii si menonitii nu sunt neaparat mai sanatosi, ci doar sunt mai putini si nu dau nici pe la doctor. Asa ca la ei se descopera mai greu cancerul, ei mor "natural". Iar ca nu folosesc pesticide ... asta s-o crezi tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

elle, eu nu tin cu tot dinadinsul sa am dreptate. Auzisem si eu zvonul asta si am facut un research serios sa vad daca e cazul sa arunc microundele la gunoi sau ba. Si argumentele conspirationiste nu m-au convins deloc, unele stirnesc chiar risul daca se intimpla sa ai notiuni elementare de fizica si chimie.

Deci cind voi vedea niste probe clare il arunc la gunoi, pina atunci ... zimbesc sub mustata. Imi desenez una.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983

Citat:
citat din mesajul lui Vauva

Fetele care nu folositi cuptoare cu microunde, vorbiti la telefoane mobile si cat de des?

Din fericire pentru mine , nu prea sunt o vorbareata, nu stau la povesti, la telefon , cand am chef de povestit prefer comunicarea face-to-face. Da, folosesc mobilul dar nu sunt dependenta de el , pot trai si fara mobil si, atunci cand am ocazia sunt extrem de fericita!

Citat:
citat din mesajul lui Vauva
Cum va protejati de radiatile emise de antenele GSM care in Romania sunt plasate pe terasele blocurilor in care locuiti? Stiti ca sunt nocive, nu?

Sunt chestiuni care nu depind de mine ,daca ceva bun pot face pentru mine si familia mea , lucruri dependente de mine, execut fara nicio ezitare.


computerul de pe care te dai pe net nu emite niciun fel de radiatii? conexiunea internet cum o faci?!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
computerul de pe care te dai pe net nu emite niciun fel de radiatii? conexiunea internet cum o faci?!...

Nina,mami de,


Al meu nu emite! Chiar trebuie sa facem ,,teoria batului de chibrit" ?!

Cand o sa existe o alta alternativa (de ex: incalzit mancarea pe plita cu gaze/microunde) a computerului inclusiv a conexiunii ,probabil ca o sa o aplic.

Mergi la inceput