pro si contra folosirii cuptorului cu microunde

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:


O alta opinie:

"The misunderstand people have that seems to be leading to the rather silly idea that microwaved food is somehow unsafe comes from a total misunderstand of what the word radiation means. Everyone seems to be under the impression that anything you can describe as radiation must inherently be harmful. The simple truth is that there are many types of radiation, and very few of them are harmful even directly applied. Even those which are harmful through direct exposure mostly cannot change a substance in such a way that it becomes harmful, carcinogenic or otherwise.

The type of radiation you should be concerned with is ionizing radiation, which includes nasty stuff like beta particles and gamma rays. Things like microwaves and visible light are largely harmless even through direct exposure - largely harmless because very bright light could harm your eyes and a microwave could cook you. There is not only no scientific evidence that something like a microwave or radio wave could alter a substance in such a way that it becomes harmful, but the very idea that it could is not scientifically reasonable. Non-ionizing electromagnetic radiation cannot make a substance radioactive. The only easy way to do that is to bombard the item in question with alpha and beta particles, and there are only a handful of people on the face of the Earth who can afford the equipment necessary to do so.

All a microwave can do to your food is make it hot. If that food happens to be carcinogenic, or becomes carcinogenic once heated, then it doesn't matter if you use the microwave or the toaster oven. I can't think of many foods that contain compounds which super high heat can turn carcinogenic - which is why 99% of the "charring food makes it carcinogenic" claim is ridiculous - and the simple fact is that the most powerful home microwave doesn't even have 1% of the power necessary to achieve this kind of heat, nor does your food or the air in your home contain any substance that any level of microwave power can even get to that high a temperature.

The most dangerous thing our microwave can do to your food is get it so hot that you burn your mouth."

Sursa:

http://chowhound.chow.com/topics/645116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Fetele care nu folositi cuptoare cu microunde, vorbiti la telefoane mobile si cat de des?

Cum va protejati de radiatile emise de antenele GSM care in Romania sunt plasate pe terasele blocurilor in care locuiti? Stiti ca sunt nocive, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vauva

Fetele care nu folositi cuptoare cu microunde, vorbiti la telefoane mobile si cat de des?

Din fericire pentru mine , nu prea sunt o vorbareata, nu stau la povesti, la telefon , cand am chef de povestit prefer comunicarea face-to-face. Da, folosesc mobilul dar nu sunt dependenta de el , pot trai si fara mobil si, atunci cand am ocazia sunt extrem de fericita!

Citat:
citat din mesajul lui Vauva
Cum va protejati de radiatile emise de antenele GSM care in Romania sunt plasate pe terasele blocurilor in care locuiti? Stiti ca sunt nocive, nu?

Sunt chestiuni care nu depind de mine ,daca ceva bun pot face pentru mine si familia mea , lucruri dependente de mine, execut fara nicio ezitare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mda ... Adevarul e ca la unii functioneaza efectul placebo, asa ca in fond, de ce nu? La mine nu functioneaza nici bilutele cu zahar si apa homeopatice.


Luisa vrei sa spui ca nu esti dependenta. Daca nu esti independenta atunci inseamna ca depinzi, adica esti dependenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Luisa vrei sa spui ca nu esti dependenta.

Corect! Mersi ptr obervatie!
Am sters explicatia ta pentru ca am considerat-o inutila.
Aici:
Citat:
citat din mesajul lui Vauva
Cum va protejati de radiatile emise de antenele GSM care in Romania sunt plasate pe terasele blocurilor in care locuiti? Stiti ca sunt nocive, nu?

Sunt chestiuni care nu depind de mine ,daca ceva bun pot face pentru mine si familia mea , lucruri dependente de mine, execut fara nicio ezitare.

... se vede clar acest lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vauva

Fetele care nu folositi cuptoare cu microunde, vorbiti la telefoane mobile si cat de des?

Cum va protejati de radiatile emise de antenele GSM care in Romania sunt plasate pe terasele blocurilor in care locuiti? Stiti ca sunt nocive, nu?


Voi raspunde eu.
M-am mutat dintr-un bloc pe care era instalata o adevarata plantatie de antene. Locuiam intr-o intersectie din Bucuresti unde poluarea e la cote high. Pur si simplu, cand ieseam din bloc, ma lovea mirosul noxelor si efectiv nu puteam inspira aerul. Aveam vedere direct la un bulevard pe unde trec tramvaie, masini si ambulante aproape non stop. Aveam termopane la geamuri, insa cand ieseai in balcoane, care erau inchise la modul traditional (fara termopane, cu tamplarie metalica obisnuita), te izbea un miros greu de noxe, fum si poluare. Am 3 copii si ii vreau sanatosi, atat cat pot eu controla acest lucru. Ne-am mutat langa Bucuresti, la curte si iti spun sincer, chiar daca distanta fata de zonele de trafic nu este foarte mare, calitatea aerului este mai buna.

Am telefon mobil, stiu cat este de nociva folosirea lui exagerata, de-aia apelurile sunt scurte si nu fac conferinte pe tel. As renunta cu drag la el, dar sunt oameni care au nevoie sa ma sune, asa ca nu pot face acest lucru, deocamdata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Mda ... Adevarul e ca la unii functioneaza efectul placebo



Tocmai de aia cand se fac niste studii clinice, pentru a se elimina efectul placebo, se folosesc subiecti de control. Nimeni nu stie ce ia.
Mai citeste inca o data rezultatele analizelor de sange de la persoanele care au consumat alimente preparate la cuptorul cu microunde:

Dupa ce voluntarii au fost izolati, probele de sange au fost luate de la fiecare voluntar imediat inainte de a manca. Apoi, probe de sange au fost luate la intervale definite dupa consumul preparatelor cu lapte sau vegetale de mai sus.

Schimbari semnificative au fost descoperite in probele de sange din intervalele de timp de dupa consumul de alimente gatite in cuptorul cu microunde. Aceste modificari au inclus o scadere in toate valorile hemoglobinei si colesterolului, in special valorile raportului de HDL (colesterol bun) si LDL (colesterol rau). Limfocitele (celulele albe din sange), au aratat o scadere pe termen scurt mai distincta ca urmare a consumului de alimente la cuptorul cu microunde decat dupa administrarea tuturor celorlaltor variante. Fiecare dintre acesti indicatori au aratat degenerarea. In plus, a existat o asociere extrem de semnificativa intre cantitatea de energie de microunde din alimentele de testare si puterea luminoasa a bacteriilor luminiscente expuse la sangele de testare de la persoanele care au consumat acele alimente. Acest lucru a condus la concluzia Dr-lui Hertel ca astfel de energii derivate tehnic pot, intr-adevar, sa fie transmise la om prin intermediul consumului de alimente la microunde.


Probabil ca ai tu un alt studiu facut de tine care demonstreaza contrariul, altfel nu-mi imaginez de unde poate proveni atata rezistenta la informatie.

Eu inteleg ca vreti cu tot dinadinsul sa aveti ultimul cuvant in discutie, oricare ar fi acela. Insa hai mai bine sa rationalizam, e mai de folos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Elle_seb ma bucur sincer ca ai avut posibilitatea sa te muti din zona in care ai locuit si cred ca ai facut cea mai buna alegere pt familia ta

Nu sunt sunt sustinatoarea teoriilor conspirationiste si incerc sa nu cad in nicio extrema si sa traiasc pe principiul "moderatia nu te ucide". Din pacate nu putem sa ne inchidem sa traim intr-o bula de cristal in care sa nu ne atinga nimic asa cum la fel consider ca exagerarea este daunatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vauva

Elle_seb ma bucur sincer ca ai avut posibilitatea sa te muti din zona in care ai locuit si cred ca ai facut cea mai buna alegere pt familia ta

Nu sunt sunt sustinatoarea teoriilor conspirationiste si incerc sa nu cad in nicio extrema si sa traiasc pe principiul "moderatia nu te ucide". Din pacate nu putem sa ne inchidem sa traim intr-o bula de cristal in care sa nu ne atinga nimic asa cum la fel consider ca exagerarea este daunatoare.


Sunt in total acord cu ceea ce spui, nici eu nu sunt adepta teoriilor conspirationiste, si mi-au picat in maini destule ipoteze care mai de care mai halucinante, fac insa o triere documentandu-ma si folosind in acelasi timp rationamentul si logica. Nu ma intelegeti gresit, nu zic ca ceilalti nu si le folosesc.
Si in afara de asta, am o convingere pe care nu mi-o poate zgudui nimeni, indiferent de cat de tare urla FDA-ul: omul este un produs al naturii si indepartarea de aceasta nu poate fi decat nebenefica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb
Si in afara de asta, am o convingere pe care nu mi-o poate zgudui nimeni, indiferent de cat de tare urla FDA-ul: omul este un produs al naturii si indepartarea de aceasta nu poate fi decat nebenefica.

Atunci renunta la mancarea gatita, caci aparatul nostru digestiv nu este inca adaptat cum trebuie la aceasta! Renunta complet la haine si lasa pielea sa respire natural, natura nu l-a creat pe om imbracat!
Urcate-n copaci sa cauti fructe si din cand in cand mai cobori sa prinzi o soparla sa o mesteci cruda, asa cum se hraneau, in deplin acord cu adapratea evolutionista a organismului lor, stramosii nostri pana la descoperirea focului.

Mai nasol e ca nu poti fugi de radiatiile electromagnetice.
Oriunde te-ai ascunde vei fi atacata de undele posturilor radio si tv, de microundele gsm, gps si multe altele pe care nu le receptam cu gadgeturile civile, dar le folosesc pilotii sau militarii.

Mergi la inceput