EU pe tobogan la vale

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Ah ! Si mai am o intrebare ... care este varsta minima de pensioare in Cipru ?


65 de ani. ca in toata ue.
edit. bancile inca nu si-au deschis portile
cel putin ieri asa zicea soacra-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Despre Grecia un articol:

http://thedailyaccount.com/Why-Is-Greece-Bankrupt.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Sotul meu a facut o observatie maxima: cu ocazia Ciprului au lasat Romania si Bulgaria in pace. Pana la urma in lumea asta globalizata exista o singura propozitie: "they work for us".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Repet, 150 mii euro nu-s bani putini, dar eu nu as sta cu ei in banca sa pui bani in banca azi, echivaleaza cu a pune banii la saltea. Ii papa inflatia grupa mare.


Andries



Si ce ai face cu ei? In ce i-ai investi, in conditiile actuale? Cei ce au investit in real estates, au pierdut.
Pana una-alta banca era cea mai sigura modalitate sa nu pierzi banii aia pe aia pe care ii ai...nu e vorba de vreun castig. Cu exemplul de 30% din Cipru, cati o sa mai fie dispusi sa mai considere banca un instrument de economisire sigur?


Nici nu vreau sa ma gandesc ce influenta poate avea decizia asta asupra intregii lumi...cine mai are curajul sa-si tina banii la banca? Ce-o sa se intample cu sectorul bancar, si asa foarte influentat de criza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Sotul meu a facut o observatie maxima: cu ocazia Ciprului au lasat Romania si Bulgaria in pace. Pana la urma in lumea asta globalizata exista o singura propozitie: "they work for us".

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



Nici nu s-ar plange nimeni, daca ar fi valabila si invers: "they pay well"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta


Citat:
citat din mesajul lui andacos

Edip,eu nu stiu cum este in NA(America d enord ai vrut s apsui ,da?)insa in Europa,nu s evehiculeaza sume de astea fara a avea deja statutul de instarit.

Dana

Probabil ca exista multi oameni saraci si in Europa, totusi astfel de sume nu sunt chiar exagerate.
Pentru o familie in care amandoi lucreaza cativa ani pe salarii bune, nu e imposibil sa stranga o suta de mii, daca nu risipesc banii.
Chiar si pentru Romania, cine are o casa mostenita si o vinde poate lua pe ea si cateva sute de mii de euro.
Mi se pare groaznic ce se intampla.
Nu vad cu ce e vinovat un om "instarit", am ajuns iar la vremurile nationalizarii si colectivizarii?


Da asa-i. In Olanda un job de manager de proiecte sau manager sau un job bun in sales la nivel de management se plateste bine. Chiar si pana in 30 de ani. Si daca sunt 2 care castiga la fel....nu e rau. Un salar ajunge pt viata de zi cu zi. Dar joburi la nivel de licee saufunctionari sub management sunt platite mediocru. Nu ai cum sa strangi sumele susnumite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Sotul meu a facut o observatie maxima: cu ocazia Ciprului au lasat Romania si Bulgaria in pace. Pana la urma in lumea asta globalizata exista o singura propozitie: "they work for us".

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



asa crezi tu: http://business.ro/dramatic-romania-in-pragul-unui-colaps-financiar-127375.html

nu m-ar mira sa vad in vara cam aceleasi metode ca in Cipru dar nu la 100k de euro ci mai jos... precedentul e creat in UE. Singura diferenta e ca Ro poate sa se joace cu propria moneda fata de Cipru care nu a avut nici o optiune. Dar si asa, nu se stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Citat:
citat din mesajul lui mariuta


Citat:
citat din mesajul lui andacos

Edip,eu nu stiu cum este in NA(America d enord ai vrut s apsui ,da?)insa in Europa,nu s evehiculeaza sume de astea fara a avea deja statutul de instarit.

Dana

Probabil ca exista multi oameni saraci si in Europa, totusi astfel de sume nu sunt chiar exagerate.
Pentru o familie in care amandoi lucreaza cativa ani pe salarii bune, nu e imposibil sa stranga o suta de mii, daca nu risipesc banii.
Chiar si pentru Romania, cine are o casa mostenita si o vinde poate lua pe ea si cateva sute de mii de euro.
Mi se pare groaznic ce se intampla.
Nu vad cu ce e vinovat un om "instarit", am ajuns iar la vremurile nationalizarii si colectivizarii?


Da asa-i. In Olanda un job de manager de proiecte sau manager sau un job bun in sales la nivel de management se plateste bine. Chiar si pana in 30 de ani. Si daca sunt 2 care castiga la fel....nu e rau. Un salar ajunge pt viata de zi cu zi. Dar joburi la nivel de licee saufunctionari sub management sunt platite mediocru. Nu ai cum sa strangi sumele susnumite.


Cred ca asa e si in Germania, UK, Elvetia sau alte tari... uite un survey de la PMI pentru project manageri

http://www.pmi.org/Professional-Development/Career-Central/10-Countries-with-Highest-Salaries-for-Project-Managers.aspx

De aia ma mira cand unele fete spun ca acolo nu e posibil asa ceva dar nu am lucrat in UE asa ca ma conformez....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

N-a zis nimeni ca nu-i posibil. Numai ca nu-i la indemina fiecaruia. Nu orice muncitor, functionar, contabil, etc are asa salarii. Si mai ales asa economii la banca. Ori, dupa felul cum a fost prezentata problema, cel putin in Franta, dar dupa cum vad si in alte tari din Europa, se pune accent pe partea lacrimogena: vaaaai, le iau economiile de-o viata bietilor oameni...

Dupa cum si dreapta de aici a urlat cind Hollande a propus in campania electorala impozitarea cu 75% a ceea ce depaseste 1 milion. Pai, citi au asa ceva? Bine, nu (mai) conteaza, ca pina la urma s-a dus pe vale propunerea (odata cu citiva milionari si Gérard Dépardieu care s-au grabit sa treaca frontiera).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marox

N-a zis nimeni ca nu-i posibil. Numai ca nu-i la indemina fiecaruia. Nu orice muncitor, functionar, contabil, etc are asa salarii. Si mai ales asa economii la banca. Ori, dupa felul cum a fost prezentata problema, cel putin in Franta, dar dupa cum vad si in alte tari din Europa, se pune accent pe partea lacrimogena: vaaaai, le iau economiile de-o viata bietilor oameni...


Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


Da, da, nu sunt "bieti oamneni" :) sunt doar aia mai destepti, capabili, eficienti, in joburi de raspundere sau doar cu meserii bine platite. De ce sa le plangi de mila, ca au destul, nu-i asa? Ce-i pasa proletariatului muncitor de pierderile "bogatilor"? Asa se pune problema?

Prostia lor ca, in loc sa se indatoreze la banci, s-au gasit sa faca economii. (Pe langa astia or fi si ceva hotomani, nu stiu).
Chestia e mult mai simpla, bancile de fapt garanteaza o suma limitata. Ai depasit suma aia, si banca nu mai merge bine, ghinion. Invatatura de minte celor care au bani, sa si-i tina in mai multe conturi, la mai multe banci, in mai multe tari, etc.

Mergi la inceput