EU pe tobogan la vale

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
La un venit de familie 200-300 de mii pe an ( ma refer la 2 cu joburi profesionale


Ce fel de joburi profesionale? Aici 300k de familie ar putea cistiga 2 doctori, ambii trecuri de 40, deci cu vechime si experienta. Sau niste avocati cu clientela groasa. Dat citi sint de astia?

Si mai e o chestie, cu cit cistigi mai bine, cu atita te intinzi mai mult si pui mai greu deoparte. De exemplu daca eu si sotul am cistiga 300k/an, in mod sigur mi-as trage o casa mai mare si mai scumpa, masini mai benga, ca da prost sa fii platit asa de bine si sa umbli in Ford fiesta si sa stai intr-un apartament de 2 dormitoare (in scopul de a pune 150k deoparte). Sincer nu cred ca la 35 de ani poti cistiga atit si nu unul din soti, amindoi!



un salariu de doctor e intre 200 de mii pe an si 4-500k daca esti chirurg, ginecolog sau o alta specialitate mai complicata. Un salariu de inginer de petrol. mecanic, electric in domeniul petrolului e intre 130k si 170k pe an.... IT ( aici nu ma refer la unul care scrie 2 coduri ci la tipi specializati) 120-150k pe an... economisti ( cu certificari CGA, CMA) pe la 100-150k sau 100-250k pe an in trading. MBA de la 100k cand iesi din scoala la cat poti.... ( apropos... aici emigrantii castiga la fel ca si nativii ca sa nu va vina alte idei ca astea sunt salarii de americani sau canadieni). Combinatii de profesii poti face tu ca sa vezi venituri pe familie.

exemplu de profesori la 40 de ani cu un venit de 195k pe familie ( care mai au si niste pensii astronomice in plus fata de salariu):
http://www.theglobeandmail.com/globe-investor/personal-finance/retirement-rrsps/mortgage-free-and-dreaming-of-more-space/article9209876/

Salariu de sudor 100-130k pe an la 25-30 de ani poate chiar mai mult daca lucreaza in Nord...

uite aici discutii de necalificati( sau meseriasi) care castiga intre 100 si 180k pe an.... nu e usor dar oamenii aia poate pun bani deoparte 10 ani si apoi vor sa stea la soare nu sa le ia guvernul banii ca doar nu au lucrat ei la -30 de grade:

http://forums.redflagdeals.com/minimum-salary-youd-take-fort-mcmurray-1114002/


Cam la fel e si prin US ca stiu o gramada care au plecat la salarii mai bune acolo ( IT, petrol, telecom).

Unde sunt eu de exemplu TVA-ul e 5% si cel mai mare impozit pe salariu e 39% peste 127k salariu ( sper ca intelegi cum e cu impozitarea progresiva.. 39% ce e peste 127k doar, deci nu e 39% din total.. la vreo 150k salariu taxa e 29.7%). Veniturile din investitii ( capital gain si dividente)taxate sub 20%. In Nord, sunt si alte scutiri de taxe dar nu le stiu exact.


A si aia cu 250-300k pe familie isi permit si Lexus de 40-50-60k fara ca sa afecteze economiile.... Casa o iei in general cat iti trebuie de mare... daca nu esti roman bineinteles ca atunci sunt alte prioritati:) Ca idee, in NA in general o familie sta la casa nu in apartament...



Pfuaaaa,Canada here I come!!! Pai noi sintem platiti de rahat aici frate! Eu sint certified accountant ACCA - studii si experienta in UK, in veci n-or sa ma plateasca astia cu 120-150K. Maximul ar fi de 80k (poate fi mai mult dar in situatii ultraspeciale), asta daca lucrezi pentru o Corporatie, nu o firmulita mica cu citiva angajati. Sigur eu vorbesc de lire sterline, tu vorbesti de dolari canadieni, dar nu cred ca viata e mult mai scumpa in Canada decit aici, ca sa se justifice diferenta asta mare de salar.
O fi posibil la voi, dar in Europa nu multa lumea are asa multi bani in banca.

Si cum bine zice Saskia, datorita precedentului creat, ma gindesc serios daca nu ar fi bine sa-mi pun banii strinsi sub saltea, ca nu se stie ce le mai da prin cap astora. Ma gindec daca sa nu imi iau un safe deposit box la banca si sa imi pun banii acolo, ca si asa dobinda care ne-a dau astia e vax albina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1


Pfuaaaa,Canada here I come!!! Pai noi sintem platiti de rahat aici frate! Eu sint certified accountant ACCA - studii si experienta in UK, in veci n-or sa ma plateasca astia cu 120-150K. Maximul ar fi de 80k (poate fi mai mult dar in situatii ultraspeciale), asta daca lucrezi pentru o Corporatie, nu o firmulita mica cu citiva angajati. Sigur eu vorbesc de lire sterline, tu vorbesti de dolari canadieni, dar nu cred ca viata e mult mai scumpa in Canada decit aici, ca sa se justifice diferenta asta mare de salar.
O fi posibil la voi, dar in Europa nu multa lumea are asa multi bani in banca.

Si cum bine zice Saskia, datorita precedentului creat, ma gindesc serios daca nu ar fi bine sa-mi pun banii strinsi sub saltea, ca nu se stie ce le mai da prin cap astora. Ma gindec daca sa nu imi iau un safe deposit box la banca si sa imi pun banii acolo, ca si asa dobinda care ne-a dau astia e vax albina.



din nou: 120.000 USD= 79.000 Lire
120.000 CAD= 77.000 Lire

sau, evident : 80.000 Lire = 124.000 CAD= 121.400 USD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1


Pfuaaaa,Canada here I come!!! Pai noi sintem platiti de rahat aici frate! Eu sint certified accountant ACCA - studii si experienta in UK, in veci n-or sa ma plateasca astia cu 120-150K. Maximul ar fi de 80k (poate fi mai mult dar in situatii ultraspeciale), asta daca lucrezi pentru o Corporatie, nu o firmulita mica cu citiva angajati. Sigur eu vorbesc de lire sterline, tu vorbesti de dolari canadieni, dar nu cred ca viata e mult mai scumpa in Canada decit aici, ca sa se justifice diferenta asta mare de salar.
O fi posibil la voi, dar in Europa nu multa lumea are asa multi bani in banca.

Si cum bine zice Saskia, datorita precedentului creat, ma gindesc serios daca nu ar fi bine sa-mi pun banii strinsi sub saltea, ca nu se stie ce le mai da prin cap astora. Ma gindec daca sa nu imi iau un safe deposit box la banca si sa imi pun banii acolo, ca si asa dobinda care ne-a dau astia e vax albina.



din nou: 120.000 USD= 79.000 Lire
120.000 CAD= 77.000 Lire

sau, evident : 80.000 Lire = 124.000 CAD= 121.400 USD



Stiu, dar depinde si de costul vietii, ca daca la ei o piine e 5 CAD si la mine e 1 lira, atunci fair enough. Insa daca piinea la ei e 1 CAD, atunci normal ca pot pune bani in banca cu duiumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Letitia, eu iti spun de joburi in corporatii mari, unde sunt si alte beneficii in afara de salarii... paine e si de 1CAD dar si de 5CAD.. in general cred ca e pe la 2-3.... Sa stii ca sunt multi din UK care vin aici din cauza salariilor, taxelor... intr-adevar nu e peste tot in Canada asa( in Quebec sunt taxele mult mai mari si salariile cu 30% mai mici sau poate chiar mai mult). Canada a avut vreo 10 ani de boom economic ma ales in vest din cauza petrolului.... acum nu stiu cat o mai tine dar tocmai asta e ideea... cand merge asa bine, mai pui si deoparte ca nu se stie cat e roz:) In plus sunt multi care si-au luat case la preturi mai mult decat decente acum 10 ani inainte de boom-ul imobiliar.. chestii de genul 150-250k CAD pentru o casa de 180-200 mp... NU zic ca toata lumea are salariile astea dar sunt destui... sunt si aici contabili cu 70-80k CAD pe an dar eu ma refer la cine are o experienta mai vasta si vrea sa faca si putina cariera... Aici termini fac. pe la 22-23 de ani si daca nu ai datorii (sunt destule variante de la parinti care iti platesc scoala pana la lucru part time) incepi sa urci... deci cu putina ambitie, pe la 35-37 de ani cam poti ajunge pe acolo... eu cel putin stiu destule cazuri.
Nu uita ca in Canada dupa 40 de ani de munca, cu salariul cel putin mediu, maximul de pensie e vreo 1000CAD pe luna la 65 de ani plus inca 500CAD pe luna de la 67... deci oamenii pun bani deoparte de-a lungul vietii in diferite instrumente (unele conturi sunt scutitte de taxe pana iesi la pensie) daca nu au o pensie privata de la firma.. si doar 30% au.... In plus in provincia asta mai avem si -30 de grade iarna:) dar cel putin o sa avem +14 weekend-ul care vine:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Letitia, uite aici un sondaj despre salarii de la asociatia inginerilor din 2012:

http://www.apega.ca/pdf/SalarySurvey/VPS2012.pdf

Uita-te la cei din top 25-30% si ai sa vezi ce salarii sunt.

Cred ca exista rapoarte oficiale si pentru alte meserii.. Daca mai vrei sa te uiti pe net, nu te uita de Canada ci de Alberta.. asa cum am zis Canada are si multe provincii cu taxe mari si salarii mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Letitia, stai cuminte pe ACCA-ul tau :))) si bucura-te de el.

nu vreau sa intru iar in polemici, ideea e ca daca traiesti confortabil in locul tau, stai linistita acolo ca nu o sa te imbogatesti peste noapte in canada

vei ajunge sa traiesti la fel de rezonabil dupa o perioada 2-5 ani sa zic? si o sa constati ca duci aceeasi viata, cu aceleasi griji, la acelasi nivel de trai, ai schimbat doar peisajul, ti-au iesit niste peri albi si ai pierdut vreo cativa ani din viata cu stresul acomodarii.

e avantajos sa-ti iei lumea in cap cand pleci de jos, fiindca ai numai de urcat. altfel, trebuie sa te pregatesti de coborat/ urcat/ si apoi depasit nivelul anterior daca mai ai resurse.


Edit: asta in situatia ipotetica in care chiar te gandeai sa-ti iei lumea in cap, ceea ce ma indoiesc:) si daca nu, mergi pe mana lui Edip in Alberta, ca suna mult mai bine decat Ontario! exceptand frigul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu cred ca nu are rost sa comparati salariile din Europa cu cele din NA ...

In primul rand ca salariile si costul vietii sunt in general intr-un echilibru decent. Acolo unde salariile sunt mari si costul vietii e mare (case, scoli, servicii) si invers.

In al doilea rand, in contextul discutiei de fata, nu conteaza cine are 100k in banca. Conteaza ca aia sunt economiile oamenilor - si nu iei din banii oamenilor ca sa salvezi o economie. O economie se salveaza activ, din banii care circula pe piata, din business care infloreste, produce bani si ii misca pe piata.

Ce se mai poate face este sa se gaseasca mecanisme prin care oamenii sa scoata banii aia din depozite si sa ii puna in miscare ...cum se misca, cum ii taxezi.

Desprecopii, acum dupa ce le-a luat 30% din economii, ce sa intamplat cu dobanzile bancare ? Sa nu-mi spui ca au luat banii oamenilor dar dobanzile au ramas tot 5% ...

Ah ! Si mai am o intrebare ... care este varsta minima de pensioare in Cipru ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Multumesc Edip.

Citat:
Aqai: nu vreau sa intru iar in polemici, ideea e ca daca traiesti confortabil in locul tau, stai linistita acolo ca nu o sa te imbogatesti peste noapte in canada


Ei si tu acuma! Doar nu crezi ca sint cu valizele in usa! Eu sint foarte multumita cu viata mea de aici, nu as schimba-o cu nimic. Ma intind cit mi-e plapuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
buflea: In al doilea rand, in contextul discutiei de fata, nu conteaza cine are 100k in banca. Conteaza ca aia sunt economiile oamenilor - si nu iei din banii oamenilor ca sa salvezi o economie


Asa-i, dar probabil ca in cipru s=a intimplat ce s=a intimplat in Grecia. Lumea se fofileaza si nu plateste impozite, multi muncesc la negru si cel putin in Grecia ies la pensie in jur 50 de ani. Am vazut un documentar pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ei, privit din perspectiva asta aproape ca ai putea spune ca e o aplicare retroactiva a fiscalitatii - asta ar fi versiunea cinica rau

letitia, stai linistita ca nu mi te inchipuiam in persoana la aeroport, zisei si eu asa in eter oarecum. in cazca se simtea cineva tentat :)))

Mergi la inceput