EU pe tobogan la vale

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Lali, trebuie sa citesti cu atentie: scrie ca se asigura pana la 100k. Asta nu inseamna insa ca primesti inapou 100k ci ca se poate sa ii primesti inapoi in functie de mai multi factori. Sumele care sunt asigurate sunt diferite de la o banca la alta insa nu mai putin de 20k.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Te rog da-mi un link cu cei 20.000 pe care-i spui ca sunt minimum, deci garantati.
Repet, citind cu atentia mea nu am gasit decat 100.000.
Ma refer la majoritatea depozitelor obisnuite ale persoanelor fizice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

In urma cu un am am scris pe blog despre
Sistemul bancar, “vaduva neagra” a economiei!
Si comcluziel mele sunt urmatoarele.

Citat:
Pericolele principale ale societatii sunt concentrarea economica si politica, fenomen ce se autoalimenteaza, si solutia este destructurarea lor.
Concentrarea suprima democratia si duce la autoritarism, coruptie, risipa prin investitii inutile si stagnare economica. In majoritatea tarilor democratia a cedat si efectul a fost criza economica, criza care poate relansa democratia.
Poate acesta-i secretul ciclicitatii crizelor economice.

CONCLUZIA:

Concentrarea capitalului este cauza crizei, iar solutia rapida si eficienta este “faramitarea” lui.
Reducerea deficitelor si stimularea IMM-urilor in faza actuala de concentrare a capitalului este tardiva, pentru ca nu rezolva problema adminstrarii puterii, a raportului de forte intre banci si clasa politica la putere, care adminstreaza bugete nationale.
Integrarea mai puternica a UE, si suplimenarea fondului de garantare, continua trendul concentrarii economice si politice, sprijina bancile mari, si practic merge in directia opusa unei descentralizari economice si a democratizarii sociale.

Explicatia detaliata o gasiti la link-ul din titlu.
Criza economica este consecinta unei crize politice, a democratiei.
Deficitul de democratie a dus la polarizare si la criza.

Merkel incearca sa rezolve problema crizei UE prin metode comuniste, prin interventia directa, financiara a BCE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Lali, trebuie sa citesti cu atentie: scrie ca se asigura pana la 100k. Asta nu inseamna insa ca primesti inapou 100k ci ca se poate sa ii primesti inapoi in functie de mai multi factori. Sumele care sunt asigurate sunt diferite de la o banca la alta insa nu mai putin de 20k.




Te rog da-mi un link cu cei 20.000 pe care-i spui ca sunt minimum, deci garantati.
Repet, citind cu atentia mea nu am gasit decat 100.000.
Ma refer la majoritatea depozitelor obisnuite ale persoanelor fizice.





E simplu: scrie "bis zu.." asta inseamna "pana la". O sa incerc sa caut un link unde scrie concret de 20k minim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Da, pana la 100.000 (bis zu 100.000) pana la maxim 100.000, nu doar pe cele de 100.000 fix.

In fine, eu stiu ca e o directiva europeana la care s-a aliniat si Romania, m-ar mira foarte ca in Germania limita sa fie atat de jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.digi24.ro/stire/Pierderi-pentru-clientii-Bank-of-Cyprus_91912" target="_blank">Pierderi pentru clientii Bank of Cyprus. Depozitele ar putea fi taxate cu 60%

Citat:
Depozitele de peste 100.000 euro vor fi taxate cu pāna la 60%, dublu fata de cāt fusese anuntat initial. Decizia a fost luata de ministerul de Finante de la Nicosia.

Conform decretului emis de Fiscul cipriot, depozitele de peste o suta de mii de euro vor fi impozitate cu 37,5 procente, iar banii vor fi transformati īn actiuni la banca. Asta, īntr-o prima faza. Īn etapa urmatoare, aceste conturi vor putea fi taxate suplimentar cu 22,5 la suta.

Banii convertiti īn actiuni ar putea, teoretic, sa le permita clientilor sa-si recupereze pierderile. Īnsa, īn prezent, actiunile valoreaza foarte putin si nu se stie cānd si daca acestea īsi vor mai reveni vreodata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

La fel stiu si eu de acea directiva europeana care garanteaz#259; depozitele bancare pana la 100k, care se aplica de altfel si in Finlanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Cu 150 mii euro disponibili cash la 30 de ani, as pune 100 la banca si cu 50 as face un MBA la INSEAD. Asta daca as avea deja casa si familie ok aranjate.
Cu 150 mii euro la 40 de ani m-as apuca de o initiativa privata. Sunt atatea domenii in care poti sa incepi sa dezvolti ceva incat nici n-as concepe sa las banii aia in banca.
La 60 de ani cu 150 mii euro as investi in imobiliare (un apartament mare sau 2 mai mici) care sa-mi aduca chirie (bine, trebuie sa ai grija de zona, etc) si as incerca sa am grija de mine, sa nu pic pe capul copiilor ca o grija in plus.
La 70 de ani cu 150 mii cash as cerceta daca ma pot baza pe cineva sa ma ajute cu imobiliarele (ca nu-s convinsa ca as mai avea eu vana sa alerg dupa administrative) si daca nu, tot la banca m-as reorienta. Sau mi-as imprumuta copilul de 40 de ani sa inceapa o afacere...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Cu 150 mii euro la 40 de ani m-as apuca de o initiativa privata. Sunt atatea domenii in care poti sa incepi sa dezvolti ceva incat nici n-as concepe sa las banii aia in banca.
Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



Pai daca ar proveni suma din vreo mostenire, perfect de acord.

Dar cand suma provine din acumularea din salariu, cum faci totusi sa te asiguri ca potentialul business iti va genera atata profit cat sa se justifice renuntarea la un astfel de job?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Asigurarile bancilor si a guvernelor pentru garantarea economiiilor nu prea au acoperire in realitate.

Citat:
www.capital.ro/detalii-articole/stiri/criza-depozitelor-prima-unda-de-soc-s-a-transmis-deja-din-cipru-in-romania-180065.html" target="_blank">Capital
Īn prezent, Fondul de Garantare a Depozitelor īn Sistemul Bancar (FGDSB) dispune de 150 milioane de lei pentru a garanta depozite totale de peste 144 miliarde de lei (depuneri mai mici de 100.000 de euro per persoana la o singura banca). Schema de garantare ar trebui sa ofere protectie pentru circa 45,7% din depozitele totale atrase de bancile romānesti. Mijloacele actuale al Fondului s-ar consuma īn cazul falimentului unei singure banci de dimensiuni mai mari, dar sumele disponibile pot fi suplimentate īn caz de nevoie.
....
Romānilor care au depus, īnsa, bani la banci din Cipru - īn total 100 milioane de euro - nimeni nu le poate triansmite mesaje de linistire. Cei care au bani la Laiki īti pot pierde aproape integral banii, iar daca vor mai recupera ceva va trebuie sa astepte cātiva ani. Daca au ales Bank of Cyprus, pierderea va fi mai mica, dar vor suporta si ei restrictii la retragere.
...
100 mil. euro este valoarea depozitelor constituite īn bancile din Cipru de romāni - persoane fizice si firme


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Asigurarile bancilor si a guvernelor pentru garantarea economiiilor nu prea au acoperire in realitate.
Citat:
www.capital.ro/detalii-articole/stiri/criza-depozitelor-prima-unda-de-soc-s-a-transmis-deja-din-cipru-in-romania-180065.html" target="_blank">Capital
Īn prezent, Fondul de Garantare a Depozitelor īn Sistemul Bancar (FGDSB) dispune de 150 milioane de lei pentru a garanta depozite totale de peste 144 miliarde de lei (depuneri mai mici de 100.000 de euro per persoana la o singura banca). Schema de garantare ar trebui sa ofere protectie pentru circa 45,7% din depozitele totale atrase de bancile romānesti. Mijloacele actuale al Fondului s-ar consuma īn cazul falimentului unei singure banci de dimensiuni mai mari, dar sumele disponibile pot fi suplimentate īn caz de nevoie.
....
Romānilor care au depus, īnsa, bani la banci din Cipru - īn total 100 milioane de euro - nimeni nu le poate triansmite mesaje de linistire. Cei care au bani la Laiki īti pot pierde aproape integral banii, iar daca vor mai recupera ceva va trebuie sa astepte cātiva ani. Daca au ales Bank of Cyprus, pierderea va fi mai mica, dar vor suporta si ei restrictii la retragere.
...
100 mil. euro este valoarea depozitelor constituite īn bancile din Cipru de romāni - persoane fizice si firme


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Nici un fel de asigurari sau fonduri de asigurare nu pot despagubi in acelasi timp, 100%, toate riscurile asigurate.

Exista un scenariu pesimist caruia ii pot face fata, dar nu in caz de crah total.



Mergi la inceput