Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Madalina, dar romanul din tara lui poarta mereu bentite sau insigne sau drapele la casa etc, adica ce vreau eu sa intreb e daca fata aceea e mereu cu simbolul romanesc sau numai in ziua aia a vrut sa atraga atentia, sa provoace?

http://pentru-raisa.blogspot.com


Ar trebui sa se justifice pentru asta?

cerere scrisa si semnata in clar cu 2 ani inainte de eveniment

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Intreba cineva si am sa raspund: cand am deschis subiectul nu m-am gandit la scandal si ostracizarea lui la ZZ.

M-am gandit la noi toti. M-am gandit ca e timpul sa invatam si sa-i invatam si pe altii ca noi de ziua lor putem purta bentita noastra si ei de ziua noastra pot purta bentita lor.

Sau stam comod si-i lasam pe copiii nostri sa o faca?

Ca in primul rand suntem indivizi ce traim impreuna pe pamantul romania. Si impreuna trebuie sa ne ridicam impotriva extremistilor, impotriva celor care nevazuti si nestiuti de nimeni la adapostul majoritatii pun in dificultate o minoritate - indiferent care-i aia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

SABINA ELENA, eleva cu BENTITA TRICOLORA, invitata la REALITATEA TV, AZI de la ora 21:00


"Cand tricolorul iti rupe sufletul si stii ca-ti cumperi linistea ascunzandu-l, dar alegi sa-l arati tuturor, cu orice risc, insemna ca tara ta mai are o sansa."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

sunt perfect de acord cu viviana


din partea mea sa poarte bentita, sa se imbrace in culorile pe care le vrea...nu am nimic...dar cand o faci ostentativ atunci e o mare greseala...iar ea si colegii ei asta au facut, ca o razbunare pentru ceea ce s-a intamplat in 1 dec... deci e greseala ambelor parti...a mai fost un destept de asta in cluj de 15 martie, care se plimba cu steagul romaniei printre maghiarii adunati de ziua lor. e clar ca a facut-o ostentativ, pun pariu ca in restul zilelor nu flutura steagul nicaieri? la fel cum maghiarii au declarat zi de doliu ziua nationala a romaniei....dar toata ura asta nu duce la nimic bun, la nimic constructiv...chiar fata asta declara ca "uraste ungurii...nu stie de ce,dar ii uraste, probabil pt ca si tatal ei ii uraste" - am citat din memorie.... asa ceva nu e normal...nu asa cresti un copil, cu ura in suflet fata de alte etnii...aici ma refer si la maghiarii care isi educa pruncii cu ura fata de romani...cunosc destui din ambele tabere, din pacate. deci gestul ei nu are nimic eroic, e incarcata de ura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

...... are ea mereu un ceva prin care ea-si manifesta iubirea de drapel...

http://pentru-raisa.blogspot.com


la varsta ei cred ca are buletin de identitate...


in plus, de unde pana unde trebuie sa stai cu iubirea de tara in gura din sculare in culcare pentru a avea dretul la un moment dat sa faci un gest, ca altfel meriti sa ti se ia un rand de piele de pe tine?...uite ca nu am tricolor la mine mereu, dar maine o sa am, care e problema? si apoi de ce s-a lasat sa se ajunga ca niste copii sa riposteze la o problema atat de grava? ce e cu presiunea asta pusa pe umerii copiilor?

eu stiu ca e o lege care prevede masuri impotriva celor caretrateaza cu lipsa de respect simbolurile nationale, copilul ce era sa faca, daca Nimeni nu a sesizat in Decembrie huduirea tricolorului pe teritoriul Roamniei, de ziua ei Nationala?...nu erau in Ungaria, erau in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Astfel de lucruri nu numai ca nu trebuie sa se mai intample, dar ele trebuie pedepsite si si explicat de ce.

Politia a deschis dosar penal cu autor necunoscut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

SABINA ELENA, eleva cu BENTITA TRICOLORA, invitata la REALITATEA TV, AZI de la ora 21:00


"Cand tricolorul iti rupe sufletul si stii ca-ti cumperi linistea ascunzandu-l, dar alegi sa-l arati tuturor, cu orice risc, insemna ca tara ta mai are o sansa."




sorry, dar asta e doar bla-bla nationalist. parerea mea e ca sabina e doar o fetita prostuta, care s-a gasit si ea sa scapere un chibrit, stiind ca sunt gazele deschise si ca o sa explodeze. nu e nicio eroina, e o victima jalnica a xenofobiei. si e pacat ca-i atata lume (proasta), care se gaseste sa-i dea importanta aiurea in tramvai.

a zis cineva ceva de respectul pe care il datoram celuilalt, macar de ziua lui nationala? s-a vorbit cumva de respect si bun simt in acest context asa de inflamat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Astfel de lucruri nu numai ca nu trebuie sa se mai intample, dar ele trebuie pedepsite si si explicat de ce.

Politia a deschis dosar penal cu autor necunoscut.


atunci ar trebui sa mai deschida alte mii de dosare pt toti care spun "moarte bozgorilor" - daca cititi comentariile de la articole o sa va ingroziti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

portocalia,de acord cu tine.si eu cred ca s eface tam-tam aiurea ,de catre presa,Tv.

Bineintzeles ca fapta trebuie cercetata,trebuiesc gasitzi vinovatzii si pedepsitzi,insa si manifestari adolescentine de iesire-n evidentza,pe baza unei educatzii xenofobe,nu trebuiesc incurajate.

Cred totusi ca faptul ca acum sunt o minoritate(locuind in alta tzara )ma face mai toleranta (nu mai e niemni sa se revolte la termenul tolerantza)si intzelegatoare cu minoritazile.

Extremisti sunt oriunde si d epartea romanilor si a ungurilor.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

sorry, dar asta e doar bla-bla nationalist. parerea mea e ca sabina e doar o fetita prostuta, care s-a gasit si ea sa scapere un chibrit, stiind ca sunt gazele deschise si ca o sa explodeze. nu e nicio eroina, e o victima jalnica a xenofobiei. si e pacat ca-i atata lume (proasta), care se gaseste sa-i dea importanta aiurea in tramvai.

a zis cineva ceva de respectul pe care il datoram celuilalt, macar de ziua lui nationala? s-a vorbit cumva de respect si bun simt in acest context asa de inflamat?


exact ce ziceam si eu mai sus....

Mergi la inceput