Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


exact ca si barbatul din articol: http://www.evz.ro/detalii/stiri/la-cluj-ziua-maghiarilor-de-pretutindeni-a-fost-paralizata-de-frig-1028340.html
(La manifest#259;ri a participat #351;i un român care a purtat un drapel al României, fiind îmbr#259;cat cu o ie tradi#355;ional#259;. B#259;rbatul a declarat c#259; a vrut ca tricolorul s#259; fie purtat la loc de cinste. „Nu vreau s#259; încurc cu nimic manifest#259;rile maghiarilor, dar am vrut ca #351;i tricolorul s#259; stea la loc de cinste. Suntem totu#351;i în inima Ardealului, leag#259;nul românismului. Este mai mare ru#351;inea c#259; în apropierea de statuia lui Avram Iancu se arboreaz#259; cu tupeu steagul Ungariei #537;i a #538;inutului Secuiesc”, a spus clujeanul.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Lali, poate ca tb sa citesc toate articolele, ca vad ca ori n-am inteles, ori nici eu nu m-am facut inteleasa: ca sa dau un alt ex, e ca si cum eu n-as purta cruce la git mereu dar, traind intr-un mediu si de musulmani, m-as afisa cu ditamai crucea exact cind ei ar avea o sarbatoare imp . Deci nu ca fata n-ar fi libera sa poarte o bentita tricolora .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asa cum alte etnii au dreptul sa-si manifeste opiniile,asa si romanii au dreptul sa fie romani in ROMANIA,atunci cand doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

posibil sa i se confirme ca sentimentele xenofobe ale tatalui aveau un sambure de adevar,ca uite intocmai ce a patit ea.
a primit poate cea mai dura lovitura de pana acum,intr-un moment in care personalitatea ei se cladeste: a fost amenintata cu moartea, nu i s-a permis sa isi exprime sentimentele nu printr-un discurs, ci printr-un gest lipsit de orice violenta.
la lipsa de violenta i s-a raspuns cu kalasnikovul.

e un copil care a primit o lectie nedreapta,dura.
ei acum i se cristalizeaza sistemul de valori,acum se formeaza ca om.............pusca si........... cureaua lata, aplicata dur,direct peste suflet.




Ei, as zice sa nu exageram ca mai avem putin si o dam in telenovele.

Pentru xenofobie nu exista nicio scuza. Dar absolut niciuna.
Din partea mea sa ii ia naiba pe toti xenofobii, inclusiv pe tatal sau bunicul fetei asteia care au crescut-o ´´sa-i urasca pe unguri´´

Asa se creste un copil, cu ura impotriva unei etnii? Cu ce sunt astia mai buni decat nationalistii maghiari care fac acum valuri? Cu Nimic. Sunt la fel de vinovati.

Lasand asta la o parte, intrebarea care se pune este: cum au ajuns adolescentii romani sa simta nevoia de a purta tricolorul romanesc ostentativ? (fata a recunoscut ca de aceia l-a purtat, ca razbunare pentru povestea cu imnul romaniei)
Cum am ajuns ca in Romania sa simtim nevoia sa fluturam simboluri nationale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


4 iulie, ascundem tricolorul..la lada cu el...daca e ziua maghiarilor trebuiau date jos steagurile de pe consiliile locale din zona?...ce tupeu sa ai steag si sa-l scoti la vedere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Madalina si Marius, inteleg ca gestul fetei e o replica la atitudinea maghiarilor de ziua Romaniei..Ei, pai tocmai de-asta trebuia sa fim noi mai fini, sa nu raspundem cu aceeasi moneda, in fine, nu mai am de zis la subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Katya,fini,fini dar au rusii,fiindca tot au fost pomeniti,o vorba"daca-i dai nas lui Ivan,el se suie pe divan".Amenintarea unui copil (roman) cu moartea,de catre cei cu care se presupune ca ar trebui sa fim toleranti,nu mai pune problema de finete.Eu nu am nimic cu nimeni cata vreme familia e in siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nadaflorilor, sa dau un alt ex: eu aici as putea sa am drapeul tricolor permanent la balcon, nimeni nu-mi ia dreptul asta. Sau pot sa-l arborez exact de ziua Quebecului. Vezi diferenta? Mie asta mi-a sarit in ochi la gestul fetei si asta nu mi-a placut si de aceea am intrebat: are ea mereu un ceva prin care ea-si manifesta iubirea de drapel sau numai atunci a vrut sa comunice ceva?

Era sg chestiune care m-a interesat la subiect, in rest chiar nu ma bag in nationalisme si dispute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Lali, poate ca tb sa citesc toate articolele, ca vad ca ori n-am inteles, ori nici eu nu m-am facut inteleasa: ca sa dau un alt ex, e ca si cum eu n-as purta cruce la git mereu dar, traind intr-un mediu si de musulmani, m-as afisa cu ditamai crucea exact cind ei ar avea o sarbatoare imp . Deci nu ca fata n-ar fi libera sa poarte o bentita tricolora .

http://pentru-raisa.blogspot.com



nationalistii maghiari instiga si provoaca neincetat. Ce e dom´le povestea asta cu cerutul aprobarii de a-ti canta imnul in tara ta, de ziua nationala??? Ce e cu manifestatiile facute pentru autonomie?

Atitudinea asta da apa la moara rasistilor si xenofobilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Madalina si Marius, inteleg ca gestul fetei e o replica la atitudinea maghiarilor de ziua Romaniei..Ei, pai tocmai de-asta trebuia sa fim noi mai fini, sa nu raspundem cu aceeasi moneda, in fine, nu mai am de zis la subiect.

http://pentru-raisa.blogspot.com


Ma tem ca finetea asta nu duce la nimic bun. Cum adica sa fii ´´fin´´? Asta e ignoranta, nu te poti face ca nu vezi ceea ce e evident. E gresit.

Raspunsul corect nu este adolescentul care-si pune bentita cu tricolorul, intr-adevar. Raspunsul corect este implicarea autoritatilor romanie ,scoaterea capului din nisip.

Mergi la inceput