Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Satul de atatea povesti cu ozeneuri, intreb si eu: unde-i barul/restaurantul acela care nu ii serveste pe romani? Stie careva? (ca sa mi-l trec in itinerariul de vacanta )

Daca barmanul refuza doar unii romani, iar pe altii ii serveste, ma gandesc ca totusi nu nationalitatea il deranjeaza. Acu, e drept ca e cam greu de rumegat asta, mai ales de catre cel refuzat. Psihologii vor spune ca refularea dezamagirii interne va inventa motivatia externa. Pe principiul dai in mine, dai in fabrici si uzine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si sa pui poze pe youtube,Capcaune,da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Si inca ceva. Tataia a fost veteran (Dumnezeu sa-l ierte!) si purta tricolorul la palarie. Pe vremea lui Ceausescu mergeau la Covasna bai si el si mamaie. Nu i-am auzit sa se planga de tratamentul localnicilor, dar stim cu totii ce libertate era in vremea aia.
Ma intreb daca azi tataia mai traia, mai putea sa mearga pe strada in Covasna asa mandru cum era de palaria lui cu tricolor, fara sa fie privit ca un provocator?

Nu urasc pe nimeni, doar ma ingrijoreaza ca nu aplicam aceeasi masura tuturor. Si e pacat, pentru ca principiul e unul bun, dar in realitate cineva sufera intotdeauna.

Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"





Acum e periculos rau de tot. Cum sa mergi pe jos in Covasna? Nuuuuu. Mergi cu avionul ca daca te prind astia te taie, impacheteaza si te vand pe post de lasagna. Sa nu cumva sa iesi din casa ca mai arunca si cu muraturi. It I pateaza frumusete de Vuitton.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Hai sa detensionam o tzara...
Faza absolut reala.
La biroul de inmatriculari si permise auto dintr-un oras cat se poate de eterogen din Ardeal se prezinta Pista bacsi. Dintr-un sat compact unguresc, el tipic, cu mustatile pe oala, parca iesit din stereotipiile mass media. Si vrea sa-si inmatriculeze masina nou cumparata. Se verifica dosarul etc, functionarul de la ghiseu intreaba: "Doriti numar preferential sau "la rand"? (adica la noroc, care urmeaza). Pista bacsi vrea "la rand", ca e mai ieftin.
La aparitia numarului, functionarul il serveste: "Poftiti, aveti numarul de inmatriculare "PRM"...[:D
Pista Bacsi se face mai rosu decat culorile oricarui drapel, se trage ganditor de mustati in timp ce functionarul astepta cu nerabdare reactia.
"Pei domnule draghe... radiem si cerem alt numar, ca bate la mine vecinele dache vede numerul esta"
Asta a si facut... A radiat si a inmatriculat din nou, sperand ca providenta nu-i va mai fi asa de nefavorabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Capcaunule, pai hai - sa facem niste teste. Cine incepe? Facem tambalau pe forum daca nu sunt serviti romanii geto- daci... da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui ddana

Hai sa detensionam o tzara...
Faza absolut reala.
La biroul de inmatriculari si permise auto dintr-un oras cat se poate de eterogen din Ardeal se prezinta Pista bacsi. Dintr-un sat compact unguresc, el tipic, cu mustatile pe oala, parca iesit din stereotipiile mass media. Si vrea sa-si inmatriculeze masina nou cumparata. Se verifica dosarul etc, functionarul de la ghiseu intreaba: "Doriti numar preferential sau "la rand"? (adica la noroc, care urmeaza). Pista bacsi vrea "la rand", ca e mai ieftin.
La aparitia numarului, functionarul il serveste: "Poftiti, aveti numarul de inmatriculare "PRM"...[:D
Pista Bacsi se face mai rosu decat culorile oricarui drapel, se trage ganditor de mustati in timp ce functionarul astepta cu nerabdare reactia.
"Pei domnule draghe... radiem si cerem alt numar, ca bate la mine vecinele dache vede numerul esta"
Asta a si facut... A radiat si a inmatriculat din nou, sperand ca providenta nu-i va mai fi asa de nefavorabila.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Satul de atatea povesti cu ozeneuri, intreb si eu: unde-i barul/restaurantul acela care nu ii serveste pe romani? Stie careva? (ca sa mi-l trec in itinerariul de vacanta )



Mie mi s-a intamplat, la Tusnad. E adevarat ca au trecut foarte foarte multi ani de atunci, aproape 35, este foarte posibil ca acum sa nu se mai intample asa ceva. Ca sa se inteleaga ca nu vreau sa fac nimanui un proces de intentie.
Atunci insa, la inceputul anilor 80, eram intr-o tabara de copii (copii intre 8 si 12 ani) si, intr-adevar, la magazinul de paine nu au vrut sa ne vanda paine sau biscuiti, motivand ca nu inteleg romana. Pur si simplu nu am putut sa ne cumparam mancare din oras (pentru cei nascuti mai de curand, la alte magazine nu se prea gasea ceva de mancare , ca sa intelegeti de ce ne-am limitat la brutarie).

Repet, nu stiu care mai e situatia acum, deci mai mult nu comentez.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

portocalia,mi-ai inteles gresit mesajul
frumoasa comparatia cu rochia alba la nunta altuia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

cum de am ratat aceasta stire? http://www.revista22.ro/articol.php?id=23475
Premiera de Ziua Maghiarilor la Cluj-Napoca: Drapelul romanesc alaturi de steagurile UE, Ungariei si secuiesc...deci se poate, asa-i!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Dupa atatea discutii, putem trage concluzia ca barbatii sunt mai tolerant. Trei din trei care au comentat au adoptata o pozitie moderat/echilibrata.
Femeile sunt mai pasionale, in consecinta nu se recomanda sa se ocupe de politica, si nici nu prea se omoara cu politica.


Mergi la inceput