Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Eu ma mir sincer ca sunt maghiari in Ro care nu vorbesc romaneste. Traiesc asadar doar in comunitatea lor mica, departe de realitatea din jur. Oare ce ii impinge la aceasta alegere?



LadyJ, sunt multi maghiari, care efectiv nu stiu romaneste, pentru ca n-au avut nevoie sa invete. nu inveti o limba asa, ca ai tu chef, o inveti de nevoie. uite ca ei n-au avut nevoie, caci n-au iesit niciodata din satul lor. batranii se varsta bunicilor mei, rareori se misca pe distante mari. bunica-mea a trait o viata in dobrogea si a vazut doar de 2 ori marea, ca sa-ti faci o impresie. Nu mai spun ca n-a fost niciodata la Bucuresti, caci deh, n-a avut nevoie. Ce sa faca ea acolo? Toata viata ei s-a consumat intre 3 sate dobrogene invecinate si Contanta, capitala de judet. deci inteleg perfect ca o femeie ca bunica-mea, nascuta unguroaica in Harghita, nu are de ce sa invete romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
[...] dar un minim de curtoazie si bun simt iti impune sa nu deturnezi atentia asupra ta, sa nu incerci tu sa iesi in evidenta ci sa sarbatoresti din tot sufletul pe celalalt. De ce? Pentru ca e sarbatoarea lui, de-aia!


Si viceversa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
www.revista22.ro/articol.php?id=23845" target="_blank">Jeanne d’Arc de Covasna sau razboiul celor doua cârpe - Revista22 - Sorin Ionita

Excelent articol!
Iar schita este geniala. Putin retusata si cu bentita color (numai ea, pentru emphasys) ar putea fi cover la orice revista serioasa de analiza politica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ei nu zau,chiar "genial articolul"...mai cati analisti politici au rasarit ca ciupercutele dupa ploaie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

ladyJ, sa-ti spun cum era la mine in familie: mama unguroaica, pana la 18 ani nu a stiut o boaba romaneste. A crescut intr-un sat maghiar, a mers la scoala maghiara si apoi in Cluj la liceu maghiar, la internat. Bine, era in anii '60, pe vremea aceea erau licee separate. Deci statea in Cluj, la internat la liceu maghiar, inconjurata numai de maghiari, din internat ieseau cateva ore pe saptamana, in rest oriunde mergea toti stiau ungureste. Cand a dat la facultate, a dat in limba maghiara, nu era singura care era in situatia ei, de a nu sti romaneste. A inceput facultatea in limba romana, fara sa stie romana si a fost nevoita sa invete tot, tot: scris-citit in cel mai scurt timp. Au ajutat-o colegii, mergea la cursuri care erau toate in romana, a fost ingrozitor de greu. Asta a determinat-o ca pe noi, fetele ei, sa nu ne invete maghiara si sa nici nu se gandeasca sa ne dea la scoala maghiara. A fost condamnata de rude, de alti prieteni maghiari, dar era convingerea ei ca fiind de nationalitate maghiara in Ro e inadmisibil sa nu cunosti romana. Fiindca a patit-o pe pielea ei. Mama scrie corect romana, inclusiv gramatical, vorbeste fara accent si a ajuns sa nu mai inteleaga maghiara, pentru ca n-a mai citit in maghiara din tinerete. Stie vorbi, dar la citit ii e greu. A ajuns dupa repartitie in fundul Moldovei, unde l-a cunoscut pe tata, pe jumatate roman, pe jumatate moldovean de Chisinau. Tata se mai enerva cateodata pe mama ca vb cu rudele, in prezenta lui, ungureste. Dar era ceva instincitv, pur si simplu nu-si dadeau seama. Noi acasa am vorbit mereu numai romana. Regret si acum ca mama nu ne-a invatat ungureste.

Mai departe: aveam rude din partea mamei care locuiau la tara. Cei batrani nu au iesit niciodata din sat, care era maghiar 100%. Noi cand mergeam in vizita, nu stiam sa vb nimic. Ne traducea mama sau rudele. Aveam verisori mai mici ca mine, care mergeau acolo in sat la scoala, care nu stiau romana. Faceau romana la scoala, dar era ca o limba straina, predata de un profesor maghiar, evident. Verisorii astia s-au mutat inainte de liceu in Cluj, unde deja erau scoli mixte si avand contact cu romani, au invatat romana rapid. Acum ne intelegem perfect, copiii lor crescand in Cluj, stiu romana. Sigur ca limba materna e maghiara si au accent, fac greseli...dar stiu romana.

Eu am avut mereu prieteni romani si maghiari, fara deosebire. Sotul meu, roman get-beget, a invatat maghiara si stia sa vb bine, de la copiii de la bloc. L-a ajutat asta tare mult mai apoi, cand medic fiind, veneau la el pacienti din sate maghiare, care nu stiau romaneste. Vai cat de incantati erau de el ca aveau un medic cu care sa se poata intelege, si inca un medic roman!

In Satu Mare am lucrat cu multi colegi maghiari, care au facut toata scoala in limba maghiara, unora le era cam greu sa se exprime in romana, dar noi ii intelegeam, pentru ca eram crescuti acolo. Aveam multi colegi veniti din Moldova, ne distram cu ei ca nu pricepeau o boaba maghiara dar niciunul nu a fost contrariat, eram si romance si unguroaice care lucram in birou...uneori unguroaicele vb ungureste intre ele si daca romancele nu intelegeam, le ceream sa vb romaneste. Niciodata n-au fost certuri sau discutii ca de ce vb ele ungureste. Stiam cu totii ca le vine mai usor...exact cum acum cand ma intalnesc cu prietena mea romanca aici, nu vb suedeza. Iar acasa vb numai romana, ca suntem romani.

Inca ceva: eu am avut nevoie de cateva ori in viata, in timp ce locuiam in Ro, sa stiu maghiara. Eram inginera la o firma si m-a chemat seful cel mare sa traduc o discutie de specialitate cu un reprezentant de firma din Ungaria. M-am jenat toata cand a trebuit sa recunosc, ca mama nu m-a invatat ungureste. Asta a fost cea mai importanta faza, dar au mai fost...

Deci pentru mine, toata tevatura asta e doar a presei si a politicii. Eu am crescut intre unguri si romani, sunt pe jumate unguroaica dar sunt de nationalitate romana, nu stiu ungureste decat foarte putin...dar n-o sa ma convinga nimeni ca pizma asta e reala. E alimentata, mereu a fost asa. Si de o parte si de alta. Iar daca ajunge la extremisti (care sunt deopotriva maghiari si romani) nu poate iesi nimic bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Madanic, e obositor sa discuti cu cineva care se face ca nu pricepe, serios. Mai ales ca s-a mai dat explicatia asta. Sa vii tu cu tricolorul, cand e ziua maghiarilor, in tinutul secuiesc e ca si cum te-ai duce imbracata mireasa (sau rochie alba, na) la nunta altcuiva. Sigur, e dreptul tau sa te imbraci cum vrei, dar un minim de curtoazie si bun simt iti impune sa nu deturnezi atentia asupra ta, sa nu incerci tu sa iesi in evidenta ci sa sarbatoresti din tot sufletul pe celalalt. De ce? Pentru ca e sarbatoarea lui, de-aia!



Deci cine se imbraca in, sa spunem Miami, de ziua Mexicului, cu vreun tricou imprimat cu steagul SUA, este nesimtit nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

sigur ca poti. la fel cum amabilitatea si consideratia si respectul te fac sa nu trolezi sarbatoarea altei natii. dar cred ca am depasit demult nivelul amabilitatii si consideratiei, acum discutam despre "drepturi si obligatii :). si's romani (verzi) care au impresia ca exista prin lege obligatia de a se vorbi romaneste in Romania, chiar daca interlocutorul nu stie romaneste. eu cred ca se inseala si ca obligatia asta nu apare nicaieri in lege.

as fi curioasa daca exista exista stipulata in lege obligatia negustorului de a te servi, chiar daca nu-i place mutra ta. pentru ca am senzatia ca asta-i motivul pentru care multi unguri refuza sa serveasca romani verzi.




Pe principiul asta inteleg ca eu sunt pocita rau daca au refuzat sa ma serveasca.Hai,o data mai mergea,dar de doua ori..aoleu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Madanic, e obositor sa discuti cu cineva care se face ca nu pricepe, serios. Mai ales ca s-a mai dat explicatia asta. Sa vii tu cu tricolorul, cand e ziua maghiarilor, in tinutul secuiesc e ca si cum te-ai duce imbracata mireasa (sau rochie alba, na) la nunta altcuiva. Sigur, e dreptul tau sa te imbraci cum vrei, dar un minim de curtoazie si bun simt iti impune sa nu deturnezi atentia asupra ta, sa nu incerci tu sa iesi in evidenta ci sa sarbatoresti din tot sufletul pe celalalt. De ce? Pentru ca e sarbatoarea lui, de-aia!



Deci cine se imbraca in, sa spunem Miami, de ziua Mexicului, cu vreun tricou imprimat cu steagul SUA, este nesimtit nu?

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania





Eu n-as zice ca e nesimtit, ci ca e nationalist. sa te duci in comunitatea mexicana din SUA, imbracat in tricou american, de ziua Mexicului, vrea sa spuna ceva, nu?

Exact cum daca in comunitatea romana de aici (daca ar exista, desigur), suedezii ar veni cu tricouri cu steagul suedez. Ce mi-ar spune mie, roman locuind in Suedia, de ziua Romaniei asta?

Dar pe de alta parte, nici eu nu ma duc cu steagul romanesc la ziua nationala a Suediei. Asa cred (sau pretind ca ar trebui) ca nici mexicanii sa nu mearga cu steaguri mexicane de ziua Americii. SAMD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi de 1 decembrie, arboram steagul romanesc (avem unul mare si frumos, care flutura in vant, pacat ca aici e ziua scurta atunci :)) in fata casei. Vecinii ne-au intrebat in primul an ce semnifica, ce sarbatorim si ne-au propus sa il ridicam pe catargul din mijlocul curtii din fata caselor unde stam. Acolo se ridica steagul suedez de zilele de steag (suedezii sunt mandri de steagul lor si au mai multe zile in an in care se ridica steagul). Am multumit frumos si am refuzat pentru ca steagul acela ne reprezinta pe noi, romanii...si nu pe toata comunitatea. Continuam sa il arboram in fata casei, an de an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
Eu una mi-am pictat copii cu tricolorul pe 15 Martie (nu ca sa fac in sac nimanui, mi-am amintit de Ziua Ungariei deabia dupa ce am citit stirile), a fost crazy day la daycare si mi s-a parut foarte ok sa le desenez tricolorul pe obraz si sa le fac suvite tricolore in cap. Asa s-a nimerit anul asta, sa aibe crazy day pe 15 martie. In Romania dupa cum se pare cineva ar fi considerat ca sunt trolli. De ce?


Madanic, e obositor sa discuti cu cineva care se face ca nu pricepe, serios. Mai ales ca s-a mai dat explicatia asta. Sa vii tu cu tricolorul, cand e ziua maghiarilor, in tinutul secuiesc e ca si cum te-ai duce imbracata mireasa (sau rochie alba, na) la nunta altcuiva. Sigur, e dreptul tau sa te imbraci cum vrei, dar un minim de curtoazie si bun simt iti impune sa nu deturnezi atentia asupra ta, sa nu incerci tu sa iesi in evidenta ci sa sarbatoresti din tot sufletul pe celalalt. De ce? Pentru ca e sarbatoarea lui, de-aia!




Da,inteleg ce spui tu.Daca s-ar fi dus x de la Bucuresti si cu y de la Bacau,pe 15 martie,in judetul Covasna,intentionat,cu steagurile Romaniei si cantand imnul pe strazi,da,ar fi fost o insigare.Dar fata aia si colegii ei locuiesc acolo,invata in aceasi scoala.Ce ar trebui sa faca?sa iasa din judet ca sa isi poata purta bentita si cand intra inapoi in Covasna sa o ascunda si sa o scoata doar noaptea pe intuneric,cand e sigura ca nu deranjeaza nici un coleg maghiar?

Mergi la inceput