Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

coracora, mda. ok. vorbim pe frecvente diferite, ceea ce scrii tu la mine ajunge in fragmente care n-au nici-o logica si nicio legatura. si probabil viceversa.

n-am energie sa continui, poate cu alta ocazie...

te-am salutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:



Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
mama, ce mi-ai zis-o! inteleg ca pentru tine, fiindca esti si olandeza, ziua de 1 decembrie nu inseamna nimica si ti se pare subversiv s-o sarbatoresti, in olanda fiind? aceeasi intrebare ptr desprecopii si restul celor ce au aprobat mesajul corei-cora. chiar sunt curioasa ce argumente aveti.


Nu vad rostul aducerii discutiei pe "taram" personal, dar totusi, ca sa iti satisfac curiozitatea, afla ca eu serbez ziua Olandei laolalta cu ceilalti cetateni olandezi (pe strada, la manifestari, samd), iar pe aia a Romaniei acasa, la vreun restaurant cu specific romanesc, la biserica noastra sau la ambasada. Si crede-ma ca nu iau la bataie olandezii imbracati in portocaliu intalniti in cale in ziua aia.




Cora, dar daca un olandez ar intra in restaurantul romaesc de 1 Decembrie purtand bentita cu steagul olandez, ti-ar pica bine? Nu ai crede ca e cel putin lipsa de respect fata de tine si restul romanilor din restaurant? Nu zic ca ai fi indreptatita sa-l ameninti cu moartea, dar nici bine nu ti-ar pica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

LadyJ, eu voiam sa spun ca autonomia tinutului secuiesc nu se poate obtine local, fara presiuni majore ale Ungariei. Presiuni diplomatice, nu ma gandeam la vreun razboi, doamne fereste. Si Ungaria nu-si permite presiuni diplomatice prea mari, pentru ca e in UE. exista un nivel al isteriei tolerat de UE sau asa ar trebui.

Un razboi nu-si permite oricum, ce-ai? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nadia,mie mi-ar fi indiferent.Da,poate l-as pofti la o bautura si i-as zice ca fac cinste ca e ziua Romaniei.Ei,imi da cu ea in fata sau bea si gata?Asta e toleranta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

LadyJ, eu voiam sa spun ca autonomia tinutului secuiesc nu se poate obtine local, fara presiuni majore ale Ungariei.


Pai asta ziceam si eu

Citat:

Presiuni diplomatice, nu ma gandeam la vreun razboi, doamne fereste. Si Ungaria nu-si permite presiuni diplomatice prea mari, pentru ca e in UE. exista un nivel al isteriei tolerat de UE sau asa ar trebui.


Pai zi asa, sa-nteleg.
Si eu zic ca nu-si permit, dar le pasa prea putin de asta. Cel putin asta e concluzia mea dupa ce am tot citit ´´ce vraji mai fac vecinii nostri´´- adica cum isi pun EU in cap prin tot felul de actiuni si declaratii care pun rau la incercare toleranta EU.
Si simtul realitatii.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:



De 1 decembrie noi cantam atat imnul ro cat si cel al ve.al tarii gazda.
Daca este sarbatorita la nivel diplomatic face parte din protocol cantarea imnului tarii gazda dupa ce s acantat imnul ro.iar daca sarbatorim intim la biserica tot amandoua imnurile le cantam...multi din ro au dubla cetatenie.
asa cum cantam Multi ani traiasca in amandoua limbile.

Eu chiar nu vad de ce nu-I posibil si intr o scoala mixta cu copii ro si unguri sa se cante amandoua imnurile atat de 1 dec cat si de ziua ungariei....asa cum spunea si A-iulia...??
de 1 dec se canta intai cel ro apoi celalalt.. si invers de ziua ungariei.
si se taxeaza orice provocare vina ea de unde o veni.
Nu mi se pare acceptabila nici o atitudine, de nici o parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Cora, dar daca un olandez ar intra in restaurantul romaesc de 1 Decembrie purtand bentita cu steagul olandez, ti-ar pica bine? Nu ai crede ca e cel putin lipsa de respect fata de tine si restul romanilor din restaurant? Nu zic ca ai fi indreptatita sa-l ameninti cu moartea, dar nici bine nu ti-ar pica.


Dar de ce sa ma deranjeze?
Nu vad nici macar un motiv pentru care sa nu-mi pice bine!
Eu am ales sa traiesc in tara lor, iar aceasta alegere presupune si respectarea legilor / simbolurilor statului respectiv, mie chestia asta mi se pare de bun simt civic. Asa ca nu am nici un motiv pentru care sa dau ochii peste cap atunci cand olandezii isi etaleaza simbolurile nationale de ziua Romaniei sau a oricarei alte tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

LadyJ, aici cu toleranta UE, ai zis-o bine. pana acum, UE nu prea si-a permis gesturi ferme vizavi de membrii cu drepturi depline. Poate nu-i rau sa fim circumspecti si nu supraapreciem forta UE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Sa ne mai descretim fruntile cu putin www.academiacatavencu.info/actualitate/csibi-barna-socheaza-din-nou-inaintea-meciului-ungaria-romania.html" target="_blank">umor tricolor.

Mergi la inceput
Mergi la inceput