Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

http://jurnalul.ro/stiri/observator/sabina-elena-eleva-patriota-din-covasna-este-amenintata-din-nou-cu-moartea-cine-este-extremistul-care-il-ameninta-si-pe-dan-tanasa-639797.html



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







urat...urat...foarte urat...sper ca autoritatile sa ia masuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Da, Giulia, a fost o neintelegere, se mai intapla pe forum. ( Portocalia si Iulia au inteles si ele, la randul lor, gresit o temere de-a mea, si mi-au fluturat-o pe cateva postari, mai cu ironie mai cu basme .
Adusesem vorba despre un conflict real intre romanii si maghiarii din RO, conflict sustinut de nationalistii din Budapesta. Ele au inteles ca ma tem de un razboi intre Ungaria si Romania, si pariau ca nu lasa ungurii EU pentru Ardeal. Desi, ca tot veni vorba, le pasa de EU cum la fel cum le pasa de faptul ca maine ploua la tg mures

Initial s-a inteles ca ar fi ceva de impartit, si presupun ca de aceia a facut Coracora remarca cu constitutia Romaniei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

ladyJ, eu nu m-am gandit niciodata la un razboi, de unde vii cu ideea asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Dintr-o neintelegere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

cora-cora, mesajul tau mi-a dat senzatia ca umbli pe oua ca nu cumva manifestarile tale de bucurie de ziua nationala a romaniei sa deranjeze. si-atunci esti discreta, nu faci valuri, n-ai nicio dorinta si niciun interes sa vada lumea ca esti romanca si ca te bucuri de ziua romaniei. pentru ca oricum, nu prea te mandresti cu faptul ca esti romanca.

ei, uite ca maghiarii nu-s ca tine, ei se mandresc ca-s maghiari. din partea mea, bravo lor! si au tot dreptul sa sarbatoreasca ziua maghiarilor de pretutindeni, fara sa vina o coracora sa-i sssshhhhhhhhassshhhhhhaie ca fac prea mult zgomot. si ca vai, sunt in romania si ziua nationala e de 1 decembrie.

si apropos, cred ca poti sa fluturi linistita steagul romanesc de 1 decembrie in olanda, caci olandezii sunt oameni toleranti, n-o sa vina nimeni sa ti-l zmulga din suport sa ti-l arda in fata casei.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

pai sa le-o spuna si celorlalti(maghiarilor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

cora-cora, mesajul tau mi-a dat senzatia ca umbli pe oua ca nu cumva manifestarile tale de bucurie de ziua nationala a romaniei sa deranjeze. si-atunci esti discreta, nu faci valuri, n-ai nicio dorinta si niciun interes sa vada lumea ca esti romanca si ca te bucuri de ziua romaniei. pentru ca oricum, nu prea te mandresti cu faptul ca esti romanca.

ei, uite ca maghiarii nu-s ca tine, ei se mandresc ca-s maghiari. din partea mea, bravo lor! si au tot dreptul sa sarbatoreasca ziua maghiarilor de pretutindeni, fara sa vina o coracora sa-i sssshhhhhhhhassshhhhhhaie ca fac prea mult zgomot. si ca vai, sunt in romania si ziua nationala e de 1 decembrie.

si apropos, cred ca poti sa fluturi linistita steagul romanesc de 1 decembrie in olanda, caci olandezii sunt oameni toleranti, n-o sa vina nimeni sa ti-l zmulga din suport sa ti-l arda in fata casei.



Ca "nu prea ma mandresc cu faptul ca sunt romanca" nu ai tu nici de unde sa stii, nici de unde sa deduci. Mi-ar placea daca am putea discuta fara presupuneri vizavi de x sau y mandrie a mea. Oricum, in opinia mea, mandria se poate manifesta si exclusiv in interiorul unei persoane, nu e nevoie de trambite si surle ca sa fie lumea din jur pe deplin convinsa ca esti al mai patriot. "Mandriometrul" nu se calibreaza in functie de numarul de decibeli sau de tupeu.

Cat despre cum serbeaza etnicii maghiari ziua maghiarilor de pretutindeni, pe mine nu ma deranjeaza atat timp cat nu incalca principiile constitutionale ale statului romanesc. Eu nu stiu ce fac ei de ziua lor, nici nu ma intereseaza. Insa faptul ca ii deranjeaza insasi vederea steagului romanesc de ziua lor si simt nevoia sa ameninte cu moartea din cauza asta, pentru mine e o treaba de netrecut cu vederea. Toleranta mea fix pana acolo merge si nici un milimetru mai departe.
In Olanda poti sa arborezi si steagul piratilor daca poftesti (cand joaca echipele de fotbal la sfarsit de saptamana, suporterii chiar arboreaza steagurile acestora la geamuri), insa de simbolurile nationale nu ai voie sa-ti bati joc. Asadar nu se ofuscheaza nimeni daca de ziua nationala a Mongoliei olandezii tot in saboti umbla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

cora-cora, mesajul tau mi-a dat senzatia ca umbli pe oua ca nu cumva manifestarile tale de bucurie de ziua nationala a romaniei sa deranjeze. si-atunci esti discreta, nu faci valuri, n-ai nicio dorinta si niciun interes sa vada lumea ca esti romanca si ca te bucuri de ziua romaniei. pentru ca oricum, nu prea te mandresti cu faptul ca esti romanca.

ei, uite ca maghiarii nu-s ca tine, ei se mandresc ca-s maghiari. din partea mea, bravo lor! si au tot dreptul sa sarbatoreasca ziua maghiarilor de pretutindeni, fara sa vina o coracora sa-i sssshhhhhhhhassshhhhhhaie ca fac prea mult zgomot. si ca vai, sunt in romania si ziua nationala e de 1 decembrie.

si apropos, cred ca poti sa fluturi linistita steagul romanesc de 1 decembrie in olanda, caci olandezii sunt oameni toleranti, n-o sa vina nimeni sa ti-l zmulga din suport sa ti-l arda in fata casei.



Olandezii nu sunt oameni toleranti, sunt pur si simplu indiferenti. Atata vreme cat nu-I atinge pe ei nici ca le pasa! Le place sa poarte masca tolerantei dar nu sunt toleranti, in special nu cu popoarele Europei de Est. Si se impung cu toate neamurile din jurul lor, numai ca ei au voie (nu stiu de ce).

Tin minte ca atunci cand am ajuns in Olanda chiar m-am gandit ca relatiile romano-maghiare sunt grozave.

Cat despre intamplare in sine, nu stiu cum nu ne-am obisnuit inca cu manipularile presei. Oare cum mai poti crede ca ai acces la informatie corecta, nedeformata, nefolosita pentru manipulare sau pentru audienta?

Adolescenta este varsta "revolutionara", fata nu a facut nimic deosebit, iar daca a simtit chiar nevoia sa o faca, inseamna ca traieste intr-un context in care gestul ei are o explicatie, o justificare. Nu este ea vinovata, ci scoala, adultii responsabili din jur. Societatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

ladyJ, eu nu m-am gandit niciodata la un razboi, de unde vii cu ideea asta?




Pentru ca mi-ai spus ca Ungaria nu lasa EU pentru Ardeal(citat din memorie) . Si de aici am trans concluzia ca si tu ai inteles anapoda ce am scris (precum Iulia)
Dar ia uite, poate si eu am inteleg gresit ce ai scris tu.

Bine, nu conteaza foarte tare, ziceam si eu asa in trecere ca prea s-au suparat Coracora si Giulia din cauza unei neintelegeri.

Mergi la inceput