Varsat de vant...

Varsat de vant... | Autor: x_ggg

Link direct la acest mesaj

Azi cand m-am dus sa iau copilul de la gradinita, 2 mamici au constatat ca pe corpurile fetitelor lor au aparut bubite multe, una din mame, la al 3 lea opil, concluzionand ca e varsat de vant. Cele 2 fetite dorm una langa alta.

Intrebarea mea e: la cate zile e posibil sa apara simptomele si la copilul meu? Il mai duc la gradinita pana atunci? E infectios? Mai avem copilasi in jur si as vrea sa ii protejez pe cat posibil.

Ii pot da ceva preventiv astfel incat sa faca o forma mai usoara?
Ce ar trebui sa am in casa? Medicamente, leacuri alternative, orice...

Ar fi prima boala a copilariei la el...

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

cam in 2 saptamani de la contact apar primele bubite.Contagios, din cate stiu eu, este copilul cu 1-2 zile inainte de aparea eruptia si tzine cat sunt bubite cu lichid in ele.
E posibil ca si al tau copil sa fie deja virusat si degeaba il tii acasa. Eu sunt de parere ca e mai bine sa faca boala acum, cat e mic, decat atunci cand va fi adult (din ce am vazut in jur, la adulti boala este mai violenta, cu febra mare, frisoane, mancarimi, stari de rau)
In casa ar fi bun sa ai pudra , mixtura mentolata pt bubite si nurofen, daca face febra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Varsat de vant e denumirea populara pentru varicela, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Varsat de vant e denumirea populara pentru varicela, nu?

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Da, varicela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Azi cand m-am dus sa iau copilul de la gradinita, 2 mamici au constatat ca pe corpurile fetitelor lor au aparut bubite multe, una din mame, la al 3 lea opil, concluzionand ca e varsat de vant. Cele 2 fetite dorm una langa alta.

Intrebarea mea e: la cate zile e posibil sa apara simptomele si la copilul meu? Il mai duc la gradinita pana atunci? E infectios? Mai avem copilasi in jur si as vrea sa ii protejez pe cat posibil.

Ii pot da ceva preventiv astfel incat sa faca o forma mai usoara?
Ce ar trebui sa am in casa? Medicamente, leacuri alternative, orice...

Ar fi prima boala a copilariei la el...

Multumesc!

--------------------------------------------
Rares-Costin 4 oct 2009



Fetitele au luat amandoua o data din alta parte boala, nu are importanta ca dorm impreuna. Daca luau una de la alta mai intai facea una din ele, apoi in 14 zile cealalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Azi cand m-am dus sa iau copilul de la gradinita, 2 mamici au constatat ca pe corpurile fetitelor lor au aparut bubite multe, una din mame, la al 3 lea opil, concluzionand ca e varsat de vant. Cele 2 fetite dorm una langa alta.

Intrebarea mea e: la cate zile e posibil sa apara simptomele si la copilul meu? Il mai duc la gradinita pana atunci? E infectios? Mai avem copilasi in jur si as vrea sa ii protejez pe cat posibil.

Ii pot da ceva preventiv astfel incat sa faca o forma mai usoara?
Ce ar trebui sa am in casa? Medicamente, leacuri alternative, orice...

Ar fi prima boala a copilariei la el...

Multumesc!

--------------------------------------------
Rares-Costin 4 oct 2009



intreaba medicul pediatru daca ii poti face vaccinul impotriva varicelei. nu mai retin exact la ce interval de la expunere se poate administra...si nu garanteaza nici faptul ca nu va face varicela, nici nu ofera imunitate pe viata (ca in cazul bolii), ci trebuie repetat inca o data, la cativa ani.

simptomele pot sa apara in interval de 14-21 de zile de la expunere. primele semne ca ceva nu este in regula : febra usoara, copilul se plange de dureri la incheieturile mainilor/picioarelor, poate avea si schimbari de dispozitie. uneori apar si durerile de cap. cel putin asa s-a intamplat cu fetita mea, acestea au fost simptomele inainte de aparitia efectiva a bubitelor.

in casa e bine sa ai mixtura mentolata, antitermice clasice.

intreaba medicul in legatura cu medicatia antivirala. pentru adulti stiu ca se prescrie aciclovir, insa nu stiu daca e ok si in cazul copiilor.

cand am avut zona zoster, pe langa aciclovir, medicul mi-a prescris un supliment cu ginseng (parca ? sau ginko biloba ? uite ca nu mai stiu...deh, batranetile, maica ) pentru intarirea imunitatii.

pediatra fetitei mele mi-a spus ca dupa terminarea bolii, copilul va avea imunitatea scazuta o perioada, de aceea trebuie ferit cat mai mult de alte boli, pentru ca organismul nu va putea lupta eficient cu germenii, iar imbolnavirile se produc mult mai usor.

este foarte posibil ca toti copilasii din grupa sa faca varicela, mai devreme sau mai tarziu, deoarece virusul se transmite foarte usor, inclusiv prin picaturile de saliva imprastiate cand copilul bolnav (are virusul in corp, dar nu au aparut inca bubitele) tuseste sau stranuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ai mei au facut anul asta amandoi, la interval de 2 saptamani fix. Culmea este ca o fetita care a stat cu noi in casa o saptamana si a dormit in pat cu fata cea mare pana in ziua in care i-au aparut bubitele, nu a facut varicela.

La cel mic, pediatrul ne-a recomandat pikovit, un supliment de vitamine pentru intarirea imunitatii, si la fel ne-a spus ca au imunitatea foarte scazuta.

Si eu cred ca este bine ca fac boala acum, eu am facut-o la 16 ani si a fost groaznic. Nu mai zic, ca la femei, daca o fac pe perioada cat sunt gravide, este destul de serioasa problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Nu mai poti/n-ar trebui sa mai faci vaccinul contra varicelei daca este deja expus. Ar trebui sa-i dai copilului ACICLOVIR pastile, controleaza eruptia. Vorbeste cu doctorul.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Completare la ce s-a scris deja: unii copilasi fac o forma mai urata a varicelei cu pustule si in gat. Unii medici recomanda un preparat din farmacie(de laborator) dar nu stiu sa-ti spun reteta. Intreaba medicul ce poti folosi daca apar astfel de probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nici eu nu cred ca e o idee buna sa faci vaccinul anti-varicela unui copil care probabil are deja virusul in incubatie, cine stie ce efecte devastatoare pot aparea, mult mai grave decat banala boala.
Si la gradinita noastra este un baiat dintr-o alta grupa care are varicela, i-au erupt bubitele luni dimineata deci tot ce e posibil sa fi fost contagios vineri. Sa vedem, nu a trecut decat o saptamana, sunt pregatita sufleteste pentru ideea ca va face si fetita mea, studiez despre creme, sa nu ramana "ciupita de varsat"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

O sa treaca...
La noi dupa copilas a facut si tata.. desi facuse si in copilarie...
concediu mdical pentru varsat de vant

Mergi la inceput