Piersicute de iulie august (29)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata

Miha m-ai uns la suflet cu articolul asta pt ca i nu prea vrea solide, max 120 papa de fructe si 50-60 legume si alea descantate
In rest baga caputzul intre sani si ma trage de bluza si ma miroase ca sa suga, e asa de scumpa!
Clara ce mai face, cum e cu apetitul?ce papa?

Asa ma ingrijoram ca mananca V prea putin si am luat Capraru sa vad ce mai scrie, deschid la intamplare si citesc: " copilul meu nu mananca suficient?"

Vera petrecere frumoasa

Pe mine m-a luat o rinita si sunt cam pleostita, ma ustura si ochii, of

Weekend placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Balanta, sa-ti traiasca flacaii!!!
Am mai facut inca 4 eco de atunci si nu se mai vede hidronefroza.
Si eu ii schimb pampersul imediat dupa ce face kk si nu o las cu kk in pampers tocmai de frica ITU dar uite ca tot nu am scapat ca atunci cand face kk zici ca e hazna...e plina peste tot. Si o spal si o sterg f temeinic dar uite ca tot degeaba.

Ca antibiotic ii dau Cedax si in plus picaturi Probiotics.

Oricum la baietei nu e chiar asa mare riscul de ITU ca la fetitze.

Michelle, si eu m-am gandit sa incerc varianta homeopata de tratament inainte dar era cu peste 100.000 de germeni infectia si profa de la CJ a zis ca riscam sa lezeze rinichiul si ca daca la kk a fost pro sa nu ii dau antibiotic si sa o tratam cu probiotice, la pipi ea e total impotriva. Asa ca am ascultat-o si am ales varianta cu antibiotic.

Acuma o sa ii fac si eu o data la luna urocultura cel putin pana la un an ca sa fiu sigura.

Si eu eram cu ITU una dupa alta si am facut pana acum cativa ani tot la 2-3 luni. Era sinistru ca nu scapam de ea deact cu antibiotic. Dar acum vreo 4 ani am intalnit o dr deshteapta care mi-a dat un tratament cu urovaxom dupa ce m-a tratat de ITU si de atunci nu am mai facut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Balanta f bun tortul, multumesc! sa iti traiasca puiutii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

multumesc mult, fetelor, pt urari

ioana, asa e cel mai bine, sa ii faci lunar uroculturi pana la un an. eu lui eric ii fac la 10, maxim 14 zile (pana acum nu a avut itu, dar avand in vedere ca el sta intr-un singur rinichi functional, e f important sa nu faca, sau daca face, sa fie imediat tratate).
mi s-a recomandat sa ii dau urinal sirop, ca cica este f bun si previnte itu. cred ca o sa incep sa ii dau, ca pana acum am tot amanat.
cedaxul asta de i-l dai vad ca este o cefalosporina, asa ca ar trebui sa fie f eficient.
drusu, te-au adaugat fetele pe fb? eu nu prea activez acolo, de aceea nu sunt la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ile - eu am experienta Biancai, care la fel manca, asa ca stiu istoria :)) Articolul nu l-am descoperit acum :))
Clara e iar cu otita, are muci si tuse de o saptamana, suntem la a doua tura cu antibiotic, dar e mai bine.
Avem tratament cu Prednison, Nexium, Singulair, Aerius, aerosoli cu Flixotide, Liv 52, TusEnd, Zinnat, Sinupret.
Mananca aprox 40 ml supa de legume (morcov, pastarnac si patrunjel).
Azi i-am dat sa guste o felie de avocado (ca mancam eu). A muscat o bucatica si a scuipat-o.
Voi cu ce le dati avocado?
Urmeaza sa ii dau si mar, dovleac, dar nu am avut timp efectiv sa ii dau gustarea de fructe. Trebuie sa ma ogranizez mai bine.
A facut careva iaurt in casa? Eu Biancai stiu ca i-am facut cateva luni, dar nu mai stiu cand i l-am introdus..

ioana - deci si tu ai tras cu ITU.. of.. Bine ca esti bine acum


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Miha te-am tot intrebat daca o retragi de la gradi

Wow ce cokteil. Mititica de ea

Iar mi-o iei inainte cu iaurtul pt ca si pe mine ma preocupa acest subiect de dimineata
O sa ii iau unul bio de la supermarket

Daca afli vreo reteta de iaurt spune-mi si mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ile - eu la Bianca am facut dupa reteta asta
http://www.petitchef.ro/retete/iaurt-de-casa-homemade-yogurt-fid-1020906
Puneam in borcanele mici de la fructele hipp & co, acopeream cu servetel si le tineam de pe o zi pe alta pe calorifer.

Cu gradi, nu o retrag, voi plati in continuare jumatate din taxa, si o tin acasa 2-3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Michelle, ai intrebat de ce ii da Clarei prednison? CA ala e imunosurpresor, si in conditiile in care ea e cu imunitate scazuta si sub tratament cu antibiotic.....eu nu inteleg logica...

Balanta, da, e cefalosporina si nu prea as fi vrut sa ii dau dar nu am de ales. Inteleg ca e cel mai bun pe germeni gram negativi si a zis profa ca nu dezvolta rezistenta in cazul de fata, garantat. Asa ca i-am dat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ioana - mi-a zis ca ii trebuie in loc de Hemisuccinat injectabil, altfel ar fi trebuit intrernata, iar
I-a prescris 5 zile, cate 1/2 pastila. Am citit multe efecte adverse :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Balanta, vezi ca pe siropul Urinal scrie ca numai de la 1 an e permis. Cred ca din cauza zaharului ca altfel nu-mi explic.
Eu am gasit Septilin de la Hymalaya - sirop pt BB. Cred ca o sa incerc sa ii dau ca e pentru imunitate si eu am avut experiente fff bune cu produsele lor.
Poate ar fi bun si pt Michelle

Mergi la inceput