Piersicute de iulie august (29)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Multumim baieteilor galanti de martisoare. Dam inapoi pupici dulci.

Ioana, imi pare rau pt E coli. Intuitia materna rules din nou!
Bine ca a scapat de klebsiella. Chiar eram curioasa cum a iesit. Eu nu i-am refacut analizele.

Lore, distractie placuta la botez! Si Maya cand face kk si-l baga peste tot si nu reusesc la chiuvete sa curat bine. Asa ca la noi e regula: dupa spalat, ma uit la pasa sa vad daca a mai ramas ceva pe-acolo si curat cu servetel umed. Si mie mi-e frica cu kk ala intrat pe acolo, de aceea sunt f atenta sa o curat bine.

Hehe, Ali, frumos martisor!

Leti, asa e, sanatatea este cea mai importanta. Bine ca nu ai nimic grav!

Fleur, hai ca trebuie sa vina si la voi primavara!
Imi pare rau ca Ericutzul a fost asa indispus si a cules alta viroza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

va doresc o primavara frumoasa si va pup pe toate, si pe bebelusii vostri.

fleur, sper ca este mai bine eric . este groaznic sa planga noaptea si sa nu stii cum sa il consolezi . am patit-o si noi cu eric cand a avut bronsiolita si e un sentiment cumplit.
ioana, bravo pt intuitia de a-i face urocultura . imi pare rau pt rezultat, dar sunt sigura ca va trece cu antibiotic. a propos, ce ii dai?
parca ai zis mai demult ca nu mai are hidronefroza, asa e? nu stiu, in paranoia mea legata de afectiunile renale, as indranzni sa iti sugerez sa ii repeti ecografia in alta parte, sa fii sigura ca asa e.
lore, si pe mine ma streseaza groaznic ca s-ar putea produce o infectie de la un caca imprastiat. de aceea ii miros toata ziua la fundulet si cum miroase ceva, ii schimb imediat (sotul rade de mine ca toata ziua sunt cu nasul la fundul lor, dar mie mi se pare o treaba f serioasa asta cu caca ce sta prea mult in scutec). ca masuri de precautie, le schimb prosopul cu care ii sterg la fundulet dupa fiecare spalare de caca. adica, daca un bb face de doua ori caca intr-o zi, folosesc doua prosoape.
iuli, nu mi se pare ca bb al tau are prea multe mese de lapte. cred ca tu esti mai in masura decat oricare pediatru sa stabilesti frecventa meselor. plus ca mi se pare f firesc sa te adaptezi la stilul de a manca al copilului, mai ales ca nu mananca asa usor ca alti copii.
da, stiu si eu chestia aia cum ca e bine sa fie niste ore de pauza intre mese ca sa se ohihneasca pancreasul, dar nu mananca el asa de mult ca sa zici ca cine stie la ce efort este supus pancreasul.
ai mei au 6 mese de lapte pe zi, la 3 ore / 3 ore jumate, dar cand au avut bronsiolita, lui eric i-am dat cam la 2 ore jumate fiindca nu manca bine.
despre mamicile care sunt in middle management si aspira mai sus, la firma unde lucrez eu se poate, li s-au dat sanse, doar ca mamicile respective lucreaza f multe ore pe zi (ajung acasa cam pe la ora 20). ideea e ca la noi nu intereseaza oe nimeni ca tu ai copil acasa cata vreme muncesti ca nebuna.
leti, sanatate multa!
ada, sanatate sotului!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

va las o felie de tort si un pahar de sampanie, fiindca iubitii mei fac astazi 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Wow, Balanta, 8 luni! Sa-ti traiasca gemenasii si sa fue sanatosi!
Multumim de tratatie.

Azi mergem la kineto. De data asta ma asigur ca mi se salveaza filmarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Am avut o noapte buna cu doar o trezire pe la 4si jumatate,apoi o maraiala pe la 6(eu deja pregatita sa-l pun la san dar n-a fost cazul..)si trezirea finala la 7.30.Am dormit si eu bine dupa niste luni de zile..
Fleur,Ioana,Letisanatate multa!!
Balanta,Lml piersicutelor tale,sa fie sanatosi si norocosi!
Azi mergem in vizita,astept piticul sa se trezeasca sa ne pregatim
Va pup pe toate,zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Ioana, sanatate multa Anei. Bravo tie ca ai incredere in intuitie. Acum, cu antibioticul, ce probiotice ii dai fetitei?
Fleur, este mai bine Eric? Pentru usurarea respiratiei pun intr-un vas cu apa pe calorifer sau intr-un aparat de aromoterapie cateva picaturi de Baby nose-Vapori pentru camera sau ulei de oregano, ulei de pin sau eucalipt.
Chiar voiam sa va spun ca uleiul de oregano este foarte bun pentru viroze sau alte infectii, de regula cate 5 picaturi de trei ori pe zi, luate cu miere sau cu altceva, de preferat sa fie tinute cateva secunde sub limba. Trebuie sa fie ulei pentru uz intern! La bebelusi nu putem da, dar pentru noi sau pentru copiii mai mari e foarte bun.
Leti, cred ca nu ti-a fost usor. Sanatate multa iti doresc!
Ada, sanatate sotului!. Poate scapa de operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Balanta, LML copilasilor tai! Sa fie sanatosi si fericiti! La fel si pentru tine, mamica mult incercata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Lorena, distractie placuta la botez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Salut ! Sa avem parte de o primavara minunata cu piersicute sanatoase si vesele !

Hop si noi pe aici .... nu cred ca voi reusi vreodata sa tin ritmul cu voi .
Natalica doarme de 2 ore, cred ca se va trezi curand, sa vedem cat timp mai am la dispozitie.
Suntem bine, am inceput sa mancam mai binem nu prea mai avem fitze. Dormim bine, ne jucam, gangurim, mergem in patru labe, ne ridicam singurica in picioruse ... deci nimic nou fata de ceea ce fac in mare parte piersicutele noastre .
Va doresc multa, multa sanatate in special piersicutelor bolnave !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

iiuli - uite aici despre cat ar trebui sa manance bebelusii
http://wholesomebabyfood.momtastic.com/howmuchbabyeat.htm#.UTHNkDD-E3k

balanta - LML, sa fie sanatosi si norocosi!

Apropos de asta, de la 8 luni putem introduce aromele
http://wholesomebabyfood.momtastic.com/tipspices.htm#url :):)

ioana - si Bianca a avut infectii urinare in primul an, prima data s-a manifestat cu febra, apoi a trebuit sa ii recoltam urina la 2 saptamani in primele 3 luni, apoi lunar, si i-a reiesit infectie, in scurt timp, dar fara febra. Apoi dr. pediatru a zis sa nu ii mai recoltam, ca nu ii mai da antibiotic, daca nu face febra.. asa s-a discutat la conferintele la care fusese ea..

Leti - refacere grabnica!

Fleur - sanatate Ericutului!

drusu - multumim pt sfaturi!
Eu pt tuse si muci mai puneam o ceapa taiata in 4, pe noptiera, la capul patutului, si sare in apa de baie, sa inhaleze vaporii.

O primavara minunata alaturi de martisoarele noastre scumpe!



Mergi la inceput