Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Stela, eu tin legumele nefierte in frigider..mai putin cartoful dulce pe care il tin afara, intr-un cos, alaturi de ceilalti cartofi ''normali''. Cartoful dulce este mare si de obicei ii dau de 3-4 ori dintr-unul.Dupa ce l-am taiat il bag si pe el(ce ramane) in frigider.
La David pastram piure de legume de la o zi la alta. Il puneam in recipientele de la Avent (se inchid ermetic) si il reincalzeam in apa fierbinte a doua zi. La cat manca el, ii ajungea cred si o saptamana...La Sophia nu mai stochez piure de legume pentru ca ea mananca si nu ramane de la o zi la alta.
Legat de caca...nu erau urme de morcov?La Sophia e presarat cu portocaliu.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Simona, si Sophiei ii mai ''scapa'' capul daca sta prea mult cu el ridicat (cand e pe burta). Obosesc si ei...sau nu la asta te referi?

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Astazi a fost mult mai linistit, a avut o singura tura de plans, scurta, pentru ca am indraznit sa-l pun la san. Nu l-am mai fortat cu mancarea, mi-e frica sa nu ajung sa-l traumatizez. Asa, deci solutia pediatrei este sa incepem mai serios diversificarea. A zis ca sunt unii copii carora nu le place laptele si le merge mai bine dupa ce incep diversificarea. Analizele sunt bune, el vesel, nu crede ca are vreo problema. Am tot citit si eu despre diversificare si am vazut ca se recomanda inceperea de la 6 luni, dar cred ca trebuie sa ne adaptam si la copil. Mai are putin si face 5 luni, nu stiu nici eu ce sa zic, dar daca nu am incercat de toate..
Stela, o sa incerc sa ma relaxez .

Nici eu nu l-am lasat vreodata sa planga. Daca il vad ca stramba din barbita il iau imediat in brate. Nici eu nu consider ca il rasfat astfel, mi se pare ceva normal. Eu nu prea l-am adormit in brate, dar nu mi s-a parut ca ar fi afectat, adormea tot timpul fara probleme. De ceva vreme, cand il vad ziua ca e obosit si nu adoarme singur, am incercat o metoda vazuta la voi, cu infasatul in paturica. Nu ma asteptam sa mearga, dar merge de fiecare data aproape. Ii pun si suzeta si il tin si de mana prin paturica si in maxim 5 minute adoarme.

Oana, da, la asta m-am referit. M-am linistit, i-am aratat drei si a zis ca el lasa caputul, nu ii cade. A zis ca daca vrem neaparat ne da trimitere la un neurolog, dar nu considera ca e cazul.

Cat am asteptat la cabinet, l-am dezbracat ca era foarte cald si o batranica imediat a zis sa-i punem caciulita inapoi in cap. Eu stiu ca era bine intentionata, dar totusi.. Mai mi-a atras o femeie atentia intr-o zi cum am scos copilul afara pe vant (nu ne cunosteam), desi vantul era foarte slab, copilul cu caciula, huse la carucior. Daca era sa astept doar zile cu vreme optima statea copilul numai in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Simona, asa sunt babele, sfatoase.
Si noi primim sfaturi necerute, deja le ignor politicos, dar ce ma enerva cel mai tare e cand plangea David pe strada sau in parc si auzeam una din urmatoarele variante:
1. Nu mai plange ca te ia tiganul ala, uita-te cum vine sa te ia!
2. Vaaai, dar esti baiat, baietii nu plang!
3. Stii ce urat esti cand plangi? Ia zambeste sa fii iar baietel frumos!

La chestiile astea chiar le spuneam sa isi vada de treburile lor, ca ma descurc si singura. Si in sarcina la fel, sfaturi de peste tot. Ma enerveaza persoanele atotstiutoare maxim.

O singura data mi-a sugerat un batranel ceva chiar folositor, si mare dreptate avea, nu stiu cum de nu m-am gandit cat e de periculos, si anume, sa nu il tin pe David de manuta pe partea cu soseaua, ci pe partea cu cladiri. In rest...ba caciula cu snur, ba fular pe gura, ba bluzita mai groasa, of of...
La Iustin inca nu am auzit decat 'tine-l doar pe spate ca e prea mic sa stea in sus' si 'pune-l sa doarma alfel sa i se formeze capul rotund'. Dar e micut inca, mai avem timp de primit din intelepciunea altora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna mamici multumim mult pt urari!le-am citit m-am bucurat da n-am apucat sa raspund
La multe lunite si multi ani tuturor boboceilor ce-au sarbatorit sau sarbatoresc zilele astea
Cat apuc sa scriu vreau sa va intreb ce parere aveti despre steamer/blender de la philips-avent...ma bate gandul sa iau pt cand om incepe si noi diversificarea...mi se pare bun singurul lucru care ma face sa ma gandesc de 2-3-4 ori e pretul...140e normal si vreo 90e redus pe amazon...d-aia zic sa va intreb si pe voi..
In alta ordine de idei Simona si al meu mananca la fel...mi se strange inima la fiecare masa...mananca de la 520-680 max pe zi...si nu era asa asta in ultima luna...offf....maine mergem la doc sa vedem ce zice...eu il cantaresc ...ia in greutate...sapt trecuta a luat 180...dar io stiu ...sa vedem...
De ieri noapte mi-e infundat,stranuta...se-neaca cu mucii..d-abia azi au iesit la aspirat..productie nu gluma saracutsul..si am scos si galbeni...maine in mod normal ar face si vaccin dar nu cred ca il face racit...
In rest suntem bine doarme bine noaptea cu o trezire..adoarme insa greu inca...si ajungem mai mereu pe la 12 sa adoarma...doarme iepureste se trezeste iar leganat/plimbat...si acum e bine ca inca il incape cosul cu roti..si il legan acolo...dar tre sa-mi fac curaj :)) sa gasesc modalitati noi de adormire si sa-l invat in patut...si tot aman...
Cam atatic va pupik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Bine v-am regasit

Vreau sa va multumesc inca o data si aici tuturor fetelor care si-au rupt din timpul si asa scurt pe care il au liber pentru a ma imbarbata pe mine Sincer va spun ca nu ma asteptam sa imi scrieti si intr-un fel speram sa nu "vedeti" ca am scris la PSI. Nu dati cu rosii, la momentul zero asa am considerat eu. Eram destul de vraiste, Dl Pinguin nu era acasa, imi vajaiau creierii si trebuia sa scriu, sa scot cumva ce am pe suflet. Dar gata cu acest off-topic! Vineri, dupa doftor, va mai pomenesc de el

On-topic:

Pingu mic este bine, caraie si baraie, tipa dupa atentie, zambeste, doarme mai bine noaptea (cam cu 2-3 max 4 treziri pe noapte), ziua nu prea mai doarme. Mai nou face kaki noaptea si dupa ce il schimb adoarme mai greu. Dar atata timp cat este sanatos, chiar nu conteaza de cate ori se trezeste sau vrea brate.

Acum 2 zile mi-am copt iarasi niste mere si se uita la mine cum mananc, urmarea fiecare miscare. Desi nu are inca 5 luni, m-am riscat si i-am dat un varf de lingurita de mar (era mar simplu, fara zahar sau scortisoara). L-a lapait imediat si se uita sa ii mai dau, dar am rezistat mutritei lui haioase. Chiar as vrea sa mai astept pana sa ii dau una alta.

Aici vremea este urata dar incerc sa il scot din casa zilnic. Cat despre binevoitori, oare de ce atunci cand ai ghiozdanul deschis sau iti cade ceva, sau cazi chiar tu, nu sunt tot atat de multi binevoitori? Na, sunt si eu rea. Imi amintesc ca iarna trecuta cand ma duceam pe jos la munca, prin nameti ca altceva nu mergea pe sus, am alunecat pe gheata. Eram insarcinata in 6 saptamani cred. Un barbat in toata regula, era in fata mea si mi-a ras in nas si a mers mai departe(evident nu avea de unde sti ca sunt insarcinata, dar macar sa intinda o mana sa ma ajute sa ma ridic, ar fi putut, nu?) Gata cu rautatile.

Mi-a fost dor de voi, ce mai faceti? Cum sunt puiutii vostri? Sanatosi sper! Am de recuperat din urma, dar am zis mai intai sa va scriu, sa va dau de veste ca am reusit sa arunc din relele care imi stateau pe inima si vin cu un zambesc sa imi salut mamicile si comorile Ma rog Bunului Dumnezeu ca sunteti bine, abia astept sa citesc ce nazdravanii au mai facut boboceii si ce le mai dati de papica.

Cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Moro, imi pare rau ca e asa bolnavior Giorgos. Sper sa isi revina repede. Eu mi-am luat steamer/blender de la Philips-Avent, nu l-am folosit inca, dar cred ca va fi de nadejde ca sa zic asa. Tot la reducere l-am gasit si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Kytanaaa, bine ai revent! Toate ti-am dus dorul! Ma bucur ca esti bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, deja treziri din 3 in 3 ore sunt parfum!
Despre greutate, ce sa-ti spun? Se mentine pe curba lui de crestere?

Anca, Maya nu mai sta deloc singura. Doar dimineata dupa ce se trezeste o las la carusel cat pregateac micul dejun. In rest, scandal scrie pe noi daca nu sunt langa ea. Mai nasol e ca si cu mine se plictiseste repede. Vrea in brate, vrea ceva nou tot timpul. Azi a fost prima data cand a plans dupa o jucarie. Deja era pluctisita de toate celelalte, si am scos din dulap una noua pt 6-36 luni (canta in engleza despre culori, te invata sa numeri) si cand i-am dat drumul la cantecele a fost fascinata de ea. partea nasoala a fost ca tot incerca sa o bage in gura si de-abia o scosesem din cutie, nu era spalata (mai nasol e ca nici nu am cum s-o spal, o sa sterg cu spirt partile din plastic, dar cele din textil nu pot sa le bag in apa). Si i-am luat-o sa n-o mai bage in gura. Si s-a pus fata mea pe urlat ca i-am luat jucaria! :)))

Apropo de faza ca nu mai sta fara mine. Urmatoarea wonder week este 26 (calculata cf DPN) si incep sa apara manifestari din sapt 23 (in care suntem). Acest milestone se caracterizeaza prin faptul ca bebeii incep sa perceapa distantele (de genul, ca nu stiu ce obiect e mai departe de ei, ca mama e departe, ca a iesit din camera...). Cel putin asta scria in primele cateva pagini pe care le-am citit. O alta caracteristica: somnul de noapte se da iar peste cap, tot pt ca vrea s-o simta pe mami... O mamica de piersicuta a fost draguta si mi-a dat scanarea cartii cu sapt 26. Daca va intereseaza o pun pe mailul comun.

Mai citesc si revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Kytana eu imi permit sa scriu aici nu la PSI. Acum am intrat si am citit acolo.. nu stiam.
Sa scriu... dar nu stiu ce.
Nu m-as fi gandit niciodata ca tu treci prin asa ceva. Asa cum au scris si fetele, eu te-am perceput ca pe un om extaordinar. Asa cum a scris Andreea tu, Oana si Olivia ati tinut forumul asta in picioare. Hai sa-ti spun cum mi-am imaginat ca esti tu: o fata tanara, plina de viata (nu pot sa nu-ti spun ca te-am invidiat in timpul sarcinii pentru energia de care ai dat dovada), o femeie puternica, care a trecut prin clipe grele cand Pingu mic nu dormea si ai mai ajuns cu el si la spital.
Imi dau seama ca eu chiar nu stiu ce sa-ti spun. Nu prea am vorbele la mine (asta in general). Cred ca asta e esentialul: prin intermediul forumului pari o femeie deosebita. Si daca Bob (pe care chiar o reclam la protectia copilului daca nu apare urgent si aici) spune ca asa esti si in realitate, eu o cred.
Revino aici, scrie-ne tot ce simti si poate vom reusi sa te ajutam cu un sfat. Aici avem nevoie de tine, de sfaturile tale, de cuvintele tale frumoase. Si hai ca la vara facem un grup si venim toate in vizita, sa-ti fim alaturi si fizic...
Eu te pup si vreau sa-ti spun ca-mi esti tare draga


Mergi la inceput