Copilul plange cand... ma duc la baie :)

Copilul plange cand... ma duc la baie :) | Autor: Savvy

Link direct la acest mesaj

Credeam ca am trecut peste anxietatea de separare, dar nu stiu ce se intampla, ca de la o vreme (circa o saptamana), baiatul meu incepe sa planga furtunos cand ma duc la baie. Ii explic de fiecare data: Mami se duce la baie, sta putin si se intoarce, tu o astepti aici, da?
Aiurea! A ajuns sa-mi fie frica de momentul respectiv, de cate ori ma duc si inchid usa, incepe sa planga cu lacrimi de crocodil, chiar isteric si sa tipe: Mami!Mami! Mami! pana ies. Cred ca stie tot blocul cand ma duc eu la baie sau, daca nu si-or fi dat seama despre ce e vb, isi imagineaza ca il supun la cine stie ce torturi!
Incerc sa stau cat mai putin, evident, am ajuns sa-mi fac dus cu usa deschisa, vine si ma controleaza sa vada daca sunt tot acolo, daca n-am disparut :). Are un an si sapte luni si face chestia asta si cu taica-su. Cand suntem toti trei acasa, unul dintre noi il linisteste si nu se ajunge la plansete, dar cand sunt eu singura, e teroare!
CAnd era mai mic, nu facea asa. Tocmai acum, cand am inceput sa ma intelg cu el, avem problema asta. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ia-l cu tine in baie, sau e nepotrivit? (eu am fetita )

Eu aveam un stres sa o las nesupravegheata...imi imaginam toate minunile posibile, cum ca ar inghiti ceva, sau ca s-ar lovi, etc. Deci o luam cu mine absolut peste tot, daca nu era cineva sa ramana cu ea cat timp lipseam eu (chiar si 2 min).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

cand sunt doar eu cu bestiutza(1,8 ani) acasa,dar si in rest,las usa deschisa si vine cu mine.daca o inchid,bate la usa,ma striga si incearca sa deschida,dar e singura usa pe care nu o poate deschide,inca.pana termina ea cu incercarile,eu termin ce am de facut si ies inainte sa se ajunga la plansete.
atunci cand vine cu mine(uneori e prea ocupata cu joaca,desenele etc),ii explic ca mami face...ce are de facut si o rog sa inchida usa,sa mai bage haine la spalat,in masina,sa-mi dea hartie(vrea si ea pt mici(muci)),ne spalam pe maini dupa si iesim.
cand era mai mica si nu putea merge,in nici un caz nu o luam cu mine,daca eram singura.uneori tacea,alteori plangea,dar cateva minute nu i se intampla nimic pana veneam eu. vecina o mai auzea "concertand",chiar daca stam la casa,dar pentru mine nu a fost o problema...
poate baiatul tau a vazut ceva pe la desene,a auzit pe cineva ca...te trage wc-ul pe canalizare,de exsi de aici teama lui.face la fel si cand intri in alta incapere,explicandu-i ca iesi repede si inchizi usa??? daca lasi o perioada usa baii intredeschisa,sa poata veni la tine sa se asigure ca esti acolo si daca nu mai faceti mare caz pe subiect,poate uita de temerile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Incearca sa-i dai o preocupare interesanta pt el. Ai mei la varsta respectiva erau fascinati de reclame. Da drumu la tv si e imposibil sa nu gasesti ceva reclame. Pana se termina seria de reclame...rezolvi si tu ce ai de facut prin baie. Incetul cu incetul se va linisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Eu il iau cu mine.

La noi baia e un pic mai departe de dormitoare, nu il pot lasa.
Cand era pitic, statea in scoica, dupa ce a mai crescut, il puneam in premergator, iar de cand e pe picioarele lui, baga la spalat, arunca diverse in cada, se mai spala pe maini, etc.

Daca e tati acasa, sta cu el, dar nu mereu. Stiu ca o buna perioada de timp, faceam dus doar cand venea sotul acasa, sau dimineata pe la 6, inainte sa se trezeasca.

Pentru nevoile fiziologice, il iau cu mine, si isi gaseste el un pic de treaba pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy

Credeam ca am trecut peste anxietatea de separare, dar nu stiu ce se intampla, ca de la o vreme (circa o saptamana), baiatul meu incepe sa planga furtunos cand ma duc la baie. Ii explic de fiecare data: Mami se duce la baie, sta putin si se intoarce, tu o astepti aici, da?
Aiurea! A ajuns sa-mi fie frica de momentul respectiv, de cate ori ma duc si inchid usa, incepe sa planga cu lacrimi de crocodil, chiar isteric si sa tipe: Mami!Mami! Mami! pana ies. Cred ca stie tot blocul cand ma duc eu la baie sau, daca nu si-or fi dat seama despre ce e vb, isi imagineaza ca il supun la cine stie ce torturi!
Incerc sa stau cat mai putin, evident, am ajuns sa-mi fac dus cu usa deschisa, vine si ma controleaza sa vada daca sunt tot acolo, daca n-am disparut :). Are un an si sapte luni si face chestia asta si cu taica-su. Cand suntem toti trei acasa, unul dintre noi il linisteste si nu se ajunge la plansete, dar cand sunt eu singura, e teroare!
CAnd era mai mic, nu facea asa. Tocmai acum, cand am inceput sa ma intelg cu el, avem problema asta. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?


ti-ai cam dat singura raspunsul. copilasul tau inca nu intelege faptul ca disparitia ta in spatele usii inchise nu inseamna ca nu te vei mai intoarce niciodata. pur si simplu crede ca te-a pierdut, c-ai disparut de tot.
pentru o perioada ia-l cu tine la baie, indiferent care este motivul care te duce acolo. explica-i tot timpul "uite, mami asta face in baie, mami nu pleaca nicaieri". eventual, dupa ce intrati in baie amandoi, inchide usa si explica-i "chiar daca inchide usa, mami nu pleaca nicaieri, este in baie".
urmatorul pas va fi sa lasi usa deschisa si el sa te astepte in alta camera, eventual sa te poata vedea de acolo. treptat vei reusi sa-ti faci treburile in baie si cu usa inchisa, fara sa dea buzna copilul peste tine sau sa planga la usa baii.
incearca sa-ti amintesti cat mai exact ce s-a intamplat acum o saptamana, care crezi ca ar putea fi motivul sau evenimentul care i-a declansat aceasta reactie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu il puneam in carut, asigurat cu hamul, si-l plasam in fata usii de la baie. Din cand in cand o mai deschideam si mai un bau, mai un hihi, treceau repede cele cateva minute necesare. Nu-s excesiv de pudica dar nu mi-a fost confortabil sa-l iau cu mine in baie cand merg la toaleta. Avantajul este ca el a stiut de mic ca nu se intra peste altcineva in baie cand e la toaleta si cand a mai crescut n-am avut nicio problema din pct asta de vedere.

Pentru dush, preferam sa astept sa doarma sau sa fie sotul acasa, pentru ca ar fi reprezentat un interval prea mare de lasat nesupravegheat. Plus ca la dush e mai greu cu cucu-bau la usa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu daca am lasat mereu usa deschisa la baie (era micutza, s-o aud, s-o vad) nici n-a fost curioasa sa intre cu noi in baie, se uita din hol eventual. Eu nici n-as fi fost linistita sa ma inchid in baie lasand copil de 1 an, doi, pe-afara. Decat "sa-ti fie frica de momentul respectiv" si sa-l lasi plangand isteric mai bine lasa usa deschisa si in scurt timp nu-l va mai interesa ca mergi tu acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Oare ei ce ar face daca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Oare ei ce ar face daca....


Buna intrebare. Da inca nu am gasit raspunsul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

cine i-a pus sa faca atatia copii???

Mergi la inceput