Copilul plange cand... ma duc la baie :)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Revin
Copilul e pe picioarele lui de la 9 luni, deci nici vorba sa-l pun in carut sa ma astepte.
Casa e asigurata din toate punctele de vedere (evident, ce ne-a putut trece prin cap, el poate inventa oricand altceva) si nu mi-e frica sa-l las singur. De altfel, e foarte cuminte, nu face nazdravanii cand sunt la baie. Face nazdravanii cu mine de fata .
De cele mai multe ori, il lasam sa intre cu mine, dar m-am enervat pentru ca trage toata hartia igienica pe jos si apoi vrea s-o arunce in veceu. Nu ma lasa sa fac ce am de facut, se invarte in jurul meu, ma studiaza, imi rupe hartie igienica si vrea sa ma ajute el la final. In loc sa termin in 5 minute, mai mult ma invart dupa el in baie, cu replici de genul: Nu trage de aia, nu pune mana pe mop, nu rupe hartia, hai sa-ti dau jos pantalonii sa faci si tu la olita (dar nu face nimic, doar ma imita) si tot asa.
De cele mai multe ori, las usa deschisa, dar cand a fost vorba de dus, am inchis-o pentru ca imi clantaneau dintii (in baie nu era foarte cald).
Deja intelege foarte-foarte multe si acuma, nah, totusi e baiat, deci sunt si eu mai pudica, eu sunt fata, el baiat, chestii d-astea. Plus ca nu vreau s-o vada pe MAMI in astfel de ipostaze, sa-i ramana in creier, ma gandesc eu... .
Chiar voiam sa intreb: de la ce varsta se recomanda sa evitam nuditatea, sa nu ne mai dezbracam de fata cu copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru tine incepand de ieri. Fii tu insati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

A, si inca ceva: nu ne uitam la TV, nu stim ce sunt desenele animate, noi vrem sa evitam televizorul si calculatorul pana la o varsta inaintata, deci faza cu reclame/ desene nu merge.
Si n-are nicio pb cu inteunericul sau cu mersul in alta camera. Se duce singur la el in camera, isi inchide usa si se joaca linistit. Daca incerc sa i-o deschid,se propteste in ea si rade de se prapadeste.
Numai cu baia are pb asta, crede ca ma duc in zona crepusculara si nu ma mai intorc. Incerc sa ma gandesc ce l-ar fi putut deranja acum o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ceva trebuie sa fie.... dar ia-o usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu esti singura. a mea sugea cat timp eu stateam pe buda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai mai... acuma ce facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Hai mai... acuma ce facem?

sorry, n-am poza doveditoare, tre sa ma credeti pe cuvant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

eu am 2 care vin dupa mine la toaleta si la dus. nu am o problema cu asta.

Mergi la inceput