MONTIGNAC (184)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

roxana nu-mi e pofta de piure-ul ala de napi ca nu l-am mancat niciodata...era o idee de a mea..vazand faza cu ig-ul...deci io chiar incep sa ma enervez...telina o place toata lumea si o fol si o fierbe...si are fix acelasi IG ca nesimtitit astia de napi

ariel aici nu gasesc dovlecei..numai zuchini...si inca nu-s hotaarata daca imi plac sau nu..o data am mancat si nu mi-au placut..dupa am pus in supa si mi-au placut

ninha ca bine spui cu salata de cruditati...poate o s-o incerc

una peste alta incep sa ma simt incoresetata de montignac...si tot calc stramb si mai stramb...foarte stramb.nush ce-i cu mine. e un stil sanatos si cred ca atunci cand trebe sa te mentii e un super still de viata dar cand vine vorba de restrictii...uooooof pe masura ce imbatranesc ma prostesc din ce in ce mai tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Brandu, stai asa. io una nu plac telina decat cruda, deci nu mananc piure sau altceva.
zucchini mi se pare ca au 70% acelasi gust ca si dovleceii, deci as zice sa mai incerci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

roxana m-ai convins...o sa me iau in vichend zuchinii si o sa fac piureul propus de ariel

nush cum sunteti voi da eu am senzatia ca mereu am acelasi meniu...plictisitor...
si am mai observat inca o treaba ..si anume ca pana in masa de prinz imi e ff foame ..as manca orice..si asta se intampla indiferent de ce am la micu dejun fie glucidic sau lipidic...de ce credeti ca mi se intampla foame asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Brindusik, nu stiu in cazul tau cum e, dar la mine, cred ca foamea asta atavica () provine din faptul ca imi impun sa nu mananc. Adica stiu ca am o restrictie si atunci imi e mai al naibii foame. daca sunt ocupata cu ceva si nu am timp sa ma gandesc, uit sa mananc, chiar si o zi intreaga. Mai poate fi si faptul ca nu mananci destul de mult cantitativ la MD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Merci mult de primire - si felicitari tutror celor care au slabit ! Sa inteleg ca marti e zi de raport?

O sa dureze vreo cateva zile pana va "invat/ cunosc" pe toate, asa ca imi cer scuze dinainte daca se intampla sa va pocesc/confund numele.

Puisor, chiar nu stiam ca mozzarela nu e sigur conforma, merci. Nici cea light? Deocamdata mai am ceva gata cumparata, dar de-acum o s-o evit. Prefer oricum branza feta sau de capra.

Roxanaz, Adinaq, merci de sfaturi. Trebuie sa invat sa citesc etichetele mai cu atentie, clar.

Sigur gasesc Wassa, o sa trec pe painea aia. O s-o regret pe asta totusi, ca e moale, proaspata si buna la gust. Nu are dextroza si alte chestii (am reverificat), dar nu-s sigura totusi cat de mare e proportia de faina de grau integrala cu tarate din ea.

O nelamurire insa ramane: avem voie sa amestecam seminte/nuci cu glucidele? De ex. se pot adauga cateva miezi de nuca/seminte la o salata de fructe, etc?

Brindusik, de catnd tii Montignac? Ma gandesc ca la un moment dat voi atinge si eu faza in care ma voi plictisi, deocamdata - ca orice incepatoare - is plina de entuziasm !

Meniul pe azi (nitel adaptat fata de cel planificat ieri):
MD: 3 felii paine proteica cu gem de coacaze (cu fructoza), un mar, o cafea cu nitel lapte
P: mazare cu 1 carnacior de casa
G: 1 portocala
C: mancare de ardei copti (ceapa, rosii, ardei copti, 1 ardei iute, ulei)
(planuisem sa mananc o friptura la cuptor, dar parca nu am chef de carne)

Meniul planificat pe maine:
MD: 3 felii paine proteica (s-o termin) cu gem coacaze cu fructoza, un mar, o cafea cu nitel lapte
P: friptura de porc la cuptor cu salata verde
G: 1 portocala
C: probabil restul de friptura cu salata / sau salata de fasole boabe (fasole, ceapa, castraveti murati, marar, ulei de masline)

Din pacate pe aici nu am gasit inca gem natural (dimineata simt nevoia de dulce), fara indulcitori adaugati. Variantele curente sunt: cu fructoza, cu sorbitol sau cu aspartam. Fructoza am inteles ca e conforma, stie cineva ceva de sorbitol?

Spor tuturor la slabit, si sper sa am si eu ceva de raportat (in minus) martea viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Tot eu , cu intrebari de incepatoare: cat de ne-conforma e cafeaua? Obisnuiesc (sunt dependenta as putea spune ) sa beau 2 pe zi, una dimineata si una dupa pranz, pt siesta.

O sa incerc macar cea de-a 2-a sa fie decafeinata, dar deocamdata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Carmon, nu iti face griji, ne mai aducem si noi aminte.

ce zic eu:
Meniul pe azi (nitel adaptat fata de cel planificat ieri):
MD: 3 felii paine proteica cu gem de coacaze (cu fructoza), un mar, o cafea cu nitel lapte - marul inainte cu 30 de minute de restul
P: mazare cu 1 carnacior de casa
G: 1 portocala
C: mancare de ardei copti (ceapa, rosii, ardei copti, 1 ardei iute, ulei)
(planuisem sa mananc o friptura la cuptor, dar parca nu am chef de carne)

restu' foarte bine.
nu stiu ce e aia paine proteica. wassa sau vitastar de la kaufland sunt ok, dar doar unele - cu cat mai multe fibre si fara adaosurile de care ziceam mai sus.

Nenea Monti zice NU cafea - ca declanseaza secretia de insulina si in concluzie cam depui tot ce glucide introduci

nu e problema light sau ne-light la mozarella, ci faptul ca are zer - care, zice tot el, e responsabil tot de declansarea secretiei insulinice. cam cu acelasi motiv nu ai voie nici lapte.

eu nu am amestecat niciodata semintele sau nucile cu fructe. le-am folosit ca gustare "stand alone"

gemul cu indulcitori este ok zice tot la carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu am pacatuit azi.. cu strepsils . ma roade in gat de numa' (consecinta a saptamanii trecute in care amandoi copchiii au tusit... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

va pupppp

brandusik napii nu-i mai am, i-am tinut pana s-au stricat, s-au stafidit si mucegait in punga
intr-adevar ca stil de viata monti este excelent ... nu am nici o obiectie ... insa, daca vream sa slabim trebuie sa fim mai stricte cel putin dupa o perioada lunga cum suntem noi in care organismul e obisnuit cu aceste stil de a manca

cge nu mananca familia spanac ??? sau de ce il mananci sufleul doar tu daca-l faci ???
si hai nu ne mai citi din umbra .... vino si povesteste cu noi ca stii ca ne place nu ?

ninha nici sa ma bati nu stiu cat l-am tinut in cuptor, pana s-a rumenit deasupra ... vreo 30 min la 240 grade , cam asa ceva

puisorule multumesc, azi sunt mai bine in sensul ca nu ma mai doare gatul cand inghit, dar doare capul, nasul curge si am o stare generala proasta rau
- nu stiu cat e de conforma mozarella dar eu am mancat tot timpul ... iau de la lidl d'aia light
- daaaa, e foarte bun pesto de la lidl, si mie-mi place ... eu cu carnita fiarta il mananc

carmon bine ai venit alaturi de noi ... si spor la slabit ... nu ai mult de dat jos, o sa fie simplu pentru tine schimband putin stilul de alimentatie , sunt sigura
-- sincer eu la inceput nu am baut cafea , vreo 3 ani ... acuma beau
-- teoretic fructele nu se amesteca cu absolut nimic, se mananca pe stomacul gol si inainte de orice alt aliment ... poti sa mananci semintele ca si gustare independenta si fructele alta gustare independenta ... de ce e musai sa le combini??? ... sau ma rog , odata la doua saptamani poti sa le si combini , zic eu
-- branza feta si de capra sunt fff grase , sincer prefer mozarella light decat celelalte doua enumerate de tine

child mi-ar placea sa stai mai mult la povesti cu noi ca pe vremuri ... mi-e dor de postarile tale , te pup

adinag te pup si multumesc de incurajari ... deocamdata ii dau pauza creierului meu si imi impun ca nu il mai presez cu ideea de slabit vreau sa ma odihnesc putin .... asta nu inseamna ca nu voi fi conforma .... o sa fiu cuminte normal doar ca nu mai pun presiune asupra mea ca si pana acuma ....
felicitari pentru scadere

somleac cand mai treci prin timisoara da un semn, poate ne vedem si noi la o cafea , cumva

roxana ma bucur ca esti pe scadere ... normal ca meriti sa slabesti
-- si eu sug strepsils de doua zile .... si ce sa facem daca ne doare gatul ... stai linistita
-- si sa stii ca eu am mancat si urda in tot acest timp ... si am slabit mancand urda 30 kg ... o zice nenea monti ca nu e voie lapte , zer si altele dar eu la lactate nu am renuntat nici o clipa

hmm, eu nu am mancat radamer ... e buna ??? si e conforma ??? nu e prea grasa ??? zic si eu intreb

amironeanu e studiata chestia ca atunci cand suntem obosite mai scapam carma din mana ... linisteste-te si continua da? ... ar fi foarte bine daca te-ai mobiliza si cu miscarea, ai multe kilograme de dat jos si e mai simplu pentru psihic sa te abtii in momentul cand faci miscare .... eu asa am facut si spun ca m-a ajutat mult, mult, mult ... altfel ma abtineam si de la mancat stiind ca merg la sala si ma muncesc sa dau jos caloriile ... chiar si acuma ma gandesc serios la faptul ca ar trebui sa ma reapuc de miscare
-- sarmalele nu poti sa le faci fara orez ?????
-- salata de vinete eu o fac cu o lingurita de ulei doar si e foarte buna si pe ardei, rosii, branza ... nu e musai pe paine, finn crisp
--tarta e ok, si eu fac dar nu pun goji :D ... doar oua si branza

ariel ai scazut ??? nu mai stiu cat aveai .... daca da, te pup si te felicit
hmm, eu nu stiu nici branza poloneza si nici dulceata cu fructoza de la lidl .... uoffff

liviu bine ai revenit pe metereze si ma bucur ca ti-e bine cu regimul ... daaa, blendarul e ffff util , si eu fac multe cu el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

carmon puey sa tot fie vreo 5 ani...spilu nu e ca m-am plicti de el...la inceput am adoptata monti ca sa slabesc si m-am tinut de treaba ff strict vreo 4 luni si am si dat jos ff bine cam 9 kg...si dupa nush ce s-o intamplat de am inceput sa il tin de faza 2..mare greseala ca de atunci nu reusesc sa ma mai mobilizez strict

ninha eu nu am portiile reduse la MD...adik chiar balotez...un bol plin cu cereale cu lapte(azi am pus si seminte de in)...sau cand halesc paine cu brinza..vreo 4-5 felii (depinde cat de fomista ma simt)..de asta nu inteleg foame de dupa

Mergi la inceput