AJUTOOOR! Bebe nu vrea lapte formula!!!

AJUTOOOR! Bebe nu vrea lapte formula!!! | Autor: ditzah

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! Sunt cam noua pe forum...am un bebelus de 4 luni si mi se pare ca nu mai se satura; mentionez faptul ca a fost alimentat exclusiv de la san....am incercat sa-i dau completare lapte formula, insa nu-l accepta! sunt disperata pt ca am impresia ca e flamand mai mereu...ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

De ce crezi ca nu se satura si e flamand mereu? Nu ia in greutate? are scaun si usa scutece normal? doarme?
Poate e doar un puseu de crestere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Sunt de acord cu JuliaSM. Ce anume te face sa crezi ca nu se mai satura? E firesc sa nu accepte formula daca a fost alaptat exclusiv. Eu i-am introdus lui Tudor completare pe la 6 luni, dupa ce incepusm diversificarea si la inceput scuipa biberonul... Am reusit dupa vreo saptaman de incercari, dar nu am insistat foarte mult, ca sa nu-l traumatizez...

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Dar de ce trebuia sa ii introduci completare MElise?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

daca chiar i-ar fi foame ar bea biberonul de numa numa, mai ales ca pt laptele din biberon munceste mai putin decat la san

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

la ce a spus julia, pot sa-ti spun ca noi am incercat multe feluri de lapte praf pana sa descoperim care ii place si ne-a luat cel putin 2 sapt de incercari...si nu stiu cate feluri de tetine...ca pana la urma sa-l bea/ manince doar cu linguritza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

Noi am introdus formula inainte de san si a mers. Mai precis, inainte de masa, "stricam" vreo 30 de ml de formula si ne jucam cu biberonul. Dupa cateva zile, deja accepta cantitatea aceea, pe care am tot crescut-o pana am scapat de tot de san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

eu in locul tau m-as bucura ca am copil destept care stie ce e mai bie pentru el: laptele de la san. Alapteaza daca ai lapte si lasa prostiile. Nu are nevoie de formula daca e vioi, nu e dezhidratat, doarme, face kk si pipi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ditzah

Buna ziua! Sunt cam noua pe forum...am un bebelus de 4 luni si mi se pare ca nu mai se satura; mentionez faptul ca a fost alimentat exclusiv de la san....am incercat sa-i dau completare lapte formula, insa nu-l accepta! sunt disperata pt ca am impresia ca e flamand mai mereu...ce sa fac?

La 4 luni sigur e un puseu de crestere, nu conteaza cat de des suge, lasa-l sa suga cat vrea, sigur se satura. Nu are niciun rost sa incerc sa-i introduci lapte praf, felicitari pentru alaptarea exclusiva si tine-o tot asa;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si incearca sa-ti activezi mesageria privata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Copilul e destept, stie el ce lapte e mai bun!
Pune-l mai des sa suga si in cateva zile ti se va regla productia dupa noile lui necesitati! Ti-o zice o mamica de 3 copii alaptati. Si eu am trecut prin perioade cand mi se parea ca nu se satura, lactatia mai scade, mai creste, kdaca il pui des la san, eventual mai iei si niste suplimente gen Galafor, iti va creste lactatia in 2-3 zile.
Lasa-l incolo de lapte praf!

Mergi la inceput