Dieta hiperproteica ???

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

szivarvany,
te inteleg si eu am avut probleme cu hernia de disc si asa zise sfaturi pretioase cu sportu ....nu mai zic nimic,
trebuie anumit streching si exercitii nu orce abdominale, ca altfel iti dai peste cap si mai tare coloana, dute la dr si fa terapie fizica sau in ritmul tau ,
ma bucur ca ai slabit, si eu ma simt multmai usoara , hernia de disc se vindeca,e pernita ditre vertrebre, la mine sa vindecat, am facut terapie fizicaputina yoga, comprese calde(foarte importantma ajutat enorm ) sa se relaxeze muschii si cremele bengay sau ice cold, eu nu din cauza asta nu am putut face sport am ceva si mai nasol despre care nu vreu sa vorbesc,

eu am inceput sa-mi fac o supa hidratanta din cate cuperci sitachi , cateva ciuperci obisnuite, ardei iute, le pun la fiert cam 30 minute , o lingura soibean paste, tofu, cateva alge la sfarsit si gata
e super gustoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

BellaDonna,
cu coloana ma inteleg bine, din 1998 am aflat ca nu stau foarte bine, dar hernia de disc efectiva a aparut la rmn, insa evit miscarile nefavorabile cat pot eu si nu ma plang, sa bat in lemn.
Suna bine supa ta ! Astept si eu 1 martie sa mai adaug cateva leguma: ardei, spanac si mult asteptatul lapte batut, ca am zis ca totusi ma abtin :D


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Un blog interesant in materie de hernie, desi evident nu e o parere medicala.
http://informatiidespreherniadedisc.blogspot.com/

Evident primul sfat e sa faci abdomene:) . Dieta e si ea in lista...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

szivrvany,
si eu tot o marime la pantaloni, eu am zis ca inca nui schimb da ii bag un elasticin bata din talie mai tin 2 luni ma scot din iarna,eu mi-am pus varza la murat cu cea din comert nu ma impac,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Imi spuneti si mie care e totusi secretul cu varza murata? Eu credeam ca fiind sarata, retine apa...mie imi place foarte mult, dar n-am considerat-o niciodata dietetica

La sport eu spun pas. Oricat am incercat, nu merge. Mi se face foame mult mai rau cand fac efort. In schimb, daca am grija ce mananc, (mai ales ce NU mananc)... slabesc. Am dat jos vreo 8 kile in ultimul an dar doar din cauza asta (la sport am renuntat inainte sa apuc sa slabesc).
Nu mai am nevoie sa mai dau jos alte kilograme (am acum 55 kile la 1.65 cm) dar stiu ce inseamna stresul...va tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

inca o supravietuitoare fara sport



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Am cautat pe net si am gasit definite niste principii:
Cura de slabire hiperproteica
Aceasta dieta este foarte eficienta. Pentru cine se hotareste sa o urmeze ii garantez ca va fi pe deplin multumita.

Dupa 4 zile de la inceperea curei slabirea este brusca; in doua luni se poate slabi intre 12-17 kg (femei ), 15 -20 kg (barbati )

ATENTIE !
- O CAFEA CU ZAHAR , O GUMA DE MESTECAT , O GURA DE ALCOOL, INTRERUPE INTREGUL PROCES DE SLABIRE .


SEARA BETI O CANA DE CEAI VERDE CHINEZESC ANTIADIPOS (INDULCIT CU ZAHARINA) ,DUPA ULTIMA MASA,INDIFERENT DE ORA .



ETAPA I - 2 SAPTAMANI :


Alimente admise:
• carne de orice fel , in orice cantitate fiarta sau fripta (carnati , mici )
• oua in orice cantitate -fierte
• grasime -slanina ,costita ,unt, margarina , maioneza
• supa de carne -goala, fara zarzavat fara nimic in ea
• branza , telemea, cascaval
• orice fel de mezeluri
• masline , castraveti , muraturi ( inafara de cele facute cu zahar )
• orice fel de condimente (sare, boia, mustar )
• Apa la discretie, ceai, cafea ( cu zaharina )
NU SE CONSUMA APA MINERALA CARBOGAZOASA SAU BAUTURI ALCOOLICE, NICI UN FEL DE SUCURI SAU FRUCTE .



ETAPA II - 2 SAPTAMANI

-la alimentele de la etepa I se adauga salata verde, varza, telina, dovleac,ardei gras



ETAPA III - 2 SAPTAMANI

-la alimentele deja precizate se adauga ceapa, usturoi in mancare, fasole verde, rosii, ardei iute si fructe ( numai visine, capsuni, zmeura, mure), suc de la o lamaie



ETAPA IV - 2 SAPTAMANI

-se adauga la toate zarzavaturile, smantana, ciupercile, sfecla rosie

E preluat de pe un blog :frumoasa4ever.
Asa tineti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu da, asta e varianta drastica. Dar la mine situatia e drastica :-)
Am mai tinut, cunosc rezultatele, de asta m-am bagat iar.

edit: de asta ma abtin de la laptele batut / prins, pt ca in lista asta nu apare deloc.

BellaDonna, ai si tu cumva o lista ???


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Vad ca pestele nu este pe lista.In cazul in care nu mananc carne,o pot inlocui cu peste si fructe de mare?
Nici uleiul nu e pe lista...nu e permis?

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ulei, peste - sunt permise, stati sa trec si lista mea:

Etapa I - 2 saptamani
-carne de orice fel (animal, pasăre, peste) pregătită oricum;
-ouă în orice cantitate si pregătite oricum;
-toate grăsimile animale si vegetale;
-slănină ,costiță , untură, unt, maioneză, etc;
-supă de carne (goală fără zarzavat, fără nimic în ea;
-branză telemea de oaie sau vacă, cașcaval;
-orice fel de mezeluri (în afară de cele cu orez);
-măsline, castraveți de grădina .sau seră;
-orice fel de murătura (in afară de cele în care este zahăr);
-orice fel de condimente ( sare. mustar, soia etc.);
-apă la discretie, ceai cafea naturală, oricâtă pe zi, îndulcite cu zaharină.

Etapa II - 2 saptamani
La alimentele de la etapa 1 se mai adaugă:
-salată verde;
-varză de orice fel;
-telină;
-dovleac;
-ardei gras.

Etapa III la alimentele de la etapa 1,2 se mai adaugă:
-ceapă (în mâncare);
-usturoi (în mâncare);
-fasole verde;
-rosii;
-ardei iute;
-fructe (numai visine, căpsuni, zmeură, mure);
-sucul de la o lamâie.

Etapa IV:
la alimentele de la etapele 1,2,3 se mai adaugă:
-toate zarzavaturile existente (în afara de cele interzise);
-nuci, alune;
-smântână;
-ciuperci;
-sfeclă rosie (preparată cu ulei fără zahăr).






si am mai gasit lista asta dp DC:
Sunt patru etape care trebuie parcurse:

Etapa I: Inducerea- 2 saptamani: consumul de carbohidrati e redus la 20 de grame pe zi. Astfel se induce corpului o stare in care e fortat sa produca si sa elimine cetone. In aceasta perioada se observa o scadere in greutate serioasa. Singurele alimente admise sunt: pestele (ton, somn, hering, pastrav, sardine), carne (pui, curcan, vita, mile, porc), oua gatite sub orice forma. De baut numai apa plata, cel putin 2 litri pe zi si ocazional cafea sau ceai decofeinizate.

Etapa II: Pierderea in greutate- creste cantitatea de carbohidrati cu cate 5 grame in fiecare saptamana, pana se ajunge la un numar la care se observa ca nu se mai scade in greutate. Cele 5 grame pot fi luate din legume si fructe proaspete, si treptat se pot adauga nuci si seminte.

Etapa III: Pre- mentinerea- in momentul in care au mai ramas 2-3 kg de dat jos se poate trece la aceasta faza intermediara spre un stil de viata sanatos. Ratia de carbohidrati creste treptat pana cand se ajunge la nivelul critic. Si asta pentru ca ultimele kilograme trebuie sa dispara intr-un timp cat mai indelungat, oferind posibilitatea de a va obisnui cu ceea ce urmeaza sa fie un regim alimentar pe care sa-l respectati toata viata.

Etapa IV: Mentinerea- Obiectivul programului este mentinerea siluetei, controland permanent cantitatea de carbohidrati. In cazul care se intampla sa luati in greutate, tot ce trebuie sa faceti e sa reduceti din nou gramajul de carbohidrati. Dupa varsta de 30-35 de ani metabolismul este incetinit si va fi nevoie din nou de o reducere.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput