Swiss chard?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Principe mersi mult de reteta de bollos , nu o stiam dar sigur imi place caci toate ingredientele sunt pe placul meu si mamaliga si frunzele astea O sa o fac in curind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumiri de raspunsuri si scuze pentru disparitie.

Imi inchipui ca vorbim despre aceeasi planta?... Spanac ne place tuturor, gatit oricum, bok choy(http://southjerseylocalnews.com/content/articles/2011/03/17/opinion/doc4d82541f736d44780554951.jpg sau varza chinezeasca din poza ta Crista), la fel, o mancam cu drag toti 4, frunzele de sfecla in ciorbe (tijele nu si nu !), dar cu minunea asta frumoasa de swiss chard nu am reusit pana acum sa ii/ma impresionez.

Va spun ce cred ca ar aluneca mai usor pe gatul mofturos al familiei din retetele mentionate de voi:

Mik, am gasit o reteta in franceza cu sos béchamel si gruyere, la cuptor; arata bine.

Ginger, nu e sfecla, dar as incerca cu chard (cu ardei iute - si noua ne place).

Crista, as face prajita gen snitele (cu sunca si branza), dar cu frunzele (nu tulpinile, se poate?) daca se potriveste reteta la chard. Am s-o adaug si la supe, poate la sarmale.

Dianama, ar trebui sa fie gustoasa si cu branza topita. Dai detalii (habar n-am sa fac rulada de ou )? Ii omleta in care pun amestecul respectiv?

Principe, de mult nu te-am mai vazut pe-aici . Retin chiftelutele si vreau o poza/reteta de bollos (am cautat pe Google si imi apar tot felul de chifle (din faina de grau, nu malai) si aluaturi umplute). Am crezut initial ca sunt un fel de sarmale din frunze umplute cu malai,sunca, etc, dar daca le fierbi in supa...

Scarmanus, louvi este mancare de fasole cu frunze?
Daca ai timp, vreau reteta (si eu fac tarta cu spanac, oua, ceapa calita si doua feluri de branza - ii la fel?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Da,e omleta normala numai ca eu o fc cu un pic de parmigiano ,sa fie mai teapana.apoi asez peste :ierburile gata fierte si stoarse bine,2 felii- subtirele- de suncutila,,2 -3 felii de branza topita,apoi rulez.
Omleta sa fie frumos rotund,intinsa.coapta bine.
rulata asa o impachetez un pic in polesterol sa fie nici fierbne nici rece,apoi o tai felii la fiecare.
Pt noi e super ,ne place la toti,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:





http://www.google.com/search?q=bollitos+de+maiz&hl=en&tbo=u&rlz=1T4ADFA_enVE487VE488&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=EEgcUeCtDo-29gSq-4DoDw&ved=0CDIQsAQ&biw=1280&bih=673#imgrc=DGPvUMPOWKZ5WM%3A%3BEQ79oPzz6Ez5EM%3Bhttp%253A%252F%252F2.bp.blogspot.com%252F-1hy2yFMQCJU%252FTrDdqaNKDYI%252FAAAAAAAAAO0%252FeUKEQtz1KMA%252Fs1600%252FBollos%252Bde%252Bma%252525C3%252525ADz%252Bnuevo.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fcocinayalgomas-nisla.blogspot.com%252F2011%252F11%252Fpanama-en-unas-cuantas-imagenes.html%3B320%3B223




ML ,se fierb in apa in reteta originala...si se infasa in frunza uscata de porumb,in panusi,sau se fierb despuiati sau in folie de aluminiu...dar eu inventez si fac cu ce mi casuneaza.

se fac si dulci si s o nebunie ..atunci ai infasor in panusi si i fierb in apa.
amestecul,umplutura o poti face cu ce ti place ///cu peste,sunca,capere,cu jumari iar sunt o nebunie ...tot ce ti trece prin maini cand deschizi frigi ...si clar,combina bine cu malaiul.

da ,da vorbim de sfecla ...este tare buna .mai buna ca spanacul...cel putin cel de aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Citat:
citat din mesajul lui principe





http://www.google.com/search?q=bollitos+de+maiz&hl=en&tbo=u&rlz=1T4ADFA_enVE487VE488&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=EEgcUeCtDo-29gSq-4DoDw&ved=0CDIQsAQ&biw=1280&bih=673#imgrc=DGPvUMPOWKZ5WM%3A%3BEQ79oPzz6Ez5EM%3Bhttp%253A%252F%252F2.bp.blogspot.com%252F-1hy2yFMQCJU%252FTrDdqaNKDYI%252FAAAAAAAAAO0%252FeUKEQtz1KMA%252Fs1600%252FBollos%252Bde%252Bma%252525C3%252525ADz%252Bnuevo.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fcocinayalgomas-nisla.blogspot.com%252F2011%252F11%252Fpanama-en-unas-cuantas-imagenes.html%3B320%3B223




ML ,se fierb in apa in reteta originala...si se infasa in frunza uscata de porumb,in panusi,sau se fierb despuiati sau in folie de aluminiu...dar eu inventez si fac cu ce mi casuneaza.

se fac si dulci si s o nebunie ..atunci ai infasor in panusi si i fierb in apa.
amestecul,umplutura o poti face cu ce ti place ///cu peste,sunca,capere,cu jumari iar sunt o nebunie ...tot ce ti trece prin maini cand deschizi frigi ...si clar,combina bine cu malaiul.

da ,da vorbim de sfecla ...este tare buna .mai buna ca spanacul...cel putin cel de aici .





am vrut sa editez dar am dat quote.nu mai modific...vroiam sa adaug ca los bollos se pot face si cu porumb dulce blenduit sau dat prin masina...astea manncate cu smantana sau un pic de unt sunt

crista pofteste de fa toate amestecurile acestea de mamaligi de zici ca ti place malaiul...si mie mi place mult porumbul de aceea al amestec si l infasor in n spe feluri.

aveti grija sa folositi malai de polenta instantanea(aceasta ca sa se lege o amestecati cu un pic de faina de grau) cea mai recomandata este insa harina pan,harina de maiz pentru arepa..in italia se gaseste.. si in state....se gaseste mai mult cea alba .

ML,vroiam sa ti MAI zic ca si eu cand am cautat traducerea am gasit o ca sfecla ...si cred ca i sfecla ...nu sfecla noastra de zahar si nici cea furajera...sunt alte soiuri .daca vezi spanacul aici ...ce aratare de balarie coturoasa si cu frunze mici,nici pe departe cu ce cunoastem noi..nici gust ,nici aspect.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Diana, pare tare gustoasa! Polesterolul asta ce-i?

Principe, apai cand ma uit la poze ba seamana cu cornbreadul de aici, ba cu painea de grau, inca e una care aduce si cu bulzul cu branza de burduf . Dar cred ca m-am lamurit, pare a fi o reteta versatila.

Dulci cum le faci (stiu ca nu pui chard :))?

Aici frunzele de sfecla sunt diferite (mult mai mici si saracacioase, cu tija subtire, niciodata galbena cum mai vezi la chard). Este drept, si mie imi aduce la gust cu sfecla, nu cu spanacul sau varza chinezeasca totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Bollos, ca denumire, gasesti in multe bucatarii si nu au nimic a face cu bollos ve sau hallaca,alta reteta cu malai si frunze da banan si umpluturi dichisite ,in cea ve este asa cum spui tu ca un bulz numai ca,consistenta este mult mai tare si neaparat se fierbe sau prajeste////stiu ca tu, ca si mine nu esti cu prajeala.se mai fac aici si bollos pelones care chir ar fi asemanator cu bulz doar ca se umple cu carne si capere si ardei si ceapa si stafide si n spe feluri de chestii.


la bollos dulci ...daca faci din faina de malai pui cateva linguri de faina de grau, zahar brun sau alb, dupa gust,sare. framanti cu lapte caldut ...cam dubla cantitatea de lapte ca cea de faina ..vezi cum se simte la mana ,anis (nu mi aduc aminte cum se numeste in ro este un condiment indian in forma de stea )acesta este obtional.
dupa ce faci masa o modelezi in cilindrii si i infasori in frunze uscate de porumb si ii pui la fiert in apa clocotita cu un pic de sare.cel mai bun este insa cu porumb crud acela in lapte ca ptru fiert.daca, cauti pe you tube trebuie sa gasesti tot felul. bollitos dulces .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Ml nu e bok nu stiu cum varza aia chinezeasca planta despre care voirbesc eu .. nu le confunda .. eu varza d'aia nu am mincat pina acum dara am vazut-o si nu e acelasi lucru Imi inchipui ca la gust TREBUIE sa fie foarte diferite varza chineasca ca orice varza seaman cu varza sau maxim cu o conopida la gust pe cind swiss chard este foarte dulceaga ( asta cu tulpini groase) fiind o sflecla este dulce ca sfecla ... Seamana putin din poze dar nu-i la fel ... varza chinezeasca are ca un bulb mai gros in partea de la pamint apoi se stringe ca un corp de femeie cu talie mai subtirica si se largeste iar spre frunze .. Frunzele sunt oricum altfel nu au aceeasi culoare verde inchis ca swiss chardul .

Swiss chardul aici si nu numai se gaseste de 2 feluri : un soi pentru frunze si radacina si astea sunt cele pe care le-ai pus tu in poza , le gasesti tu .. seamana sa zicem cu spanacul ca forma, are tulpina subtire cit un deget si frunza maricica -.
Apoi exista soiul asta "de tulpina" sa ii zic .. unde tulpina este foarte carnoasa , alba iar frunza verde inchis si destul de crocanta , grosuta. Nu are legatira cu varza chinezeasca, repet.

Nu ma insel si nu le confund caci eu maninc swiss chard in fiecare saptamina macar o data .


ML daca la tine se gaseste sfecla asta numai cu tije subtiri si frunze mari nu poti face snitele, alea se fac din tulpinile cele groase care cum ziceam sunt si dulci la gust si se preteaza la fiert urmat de prajit pluus ca au forma de snitel .

Din frunzele cu tulpini subtiri poti face niste tulpini oparite si apoi bagate in aluat ca de clatite si prjite ( inclusiv la cuptor ) . Ies crocante , copii sunt sigur atrasi de ele.


Nu cred ca pot sa iti trimit seminte cu posta, in plic ca se crizeaza vama americaneasca :-), nu ?? dar daca zici ca pot eu ma uit dupa seminte si iti trimit.


Sarmalele insa din frunzele pe care le gasesti la tine ies MINUNATE! In supe, ciorbe, in placinte, in pizza din cea umpluta .


Principe mersi mult de informatii, am mamaliga instant ca aici se gaseste. Am vazut ca bollos are mai multe semnificatii ca m-am dat putin cu gogu' dupa poze .
O sa fac cit de curind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

ML, iubita, am intors biblioteca cu susu-n jos cautand reteta aia de tarta, nu gasesc dom'le, cartea, dar din cate imi amintesc asa era retea, am facut-o odata, amestecul de verdeturi e din spanac, ceapa verde, marar si swiss chard, calite pana scade lichidul, apoi amestecate cu branza feta si cu ou.
Am mai gasit in schimb doua retete, una cu pui, alta cu orez, ti les scriu maine ca ma duc sa ma uit la "Romanii au talent"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Auzi ....vb cu barbatimiu pe aici si am editat gresit.....
A vrut sa spun foie de aluminiu.......

Mergi la inceput