MONTIGNAC (183)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

dulcetica am tot vazut ca mananci zile de proteine ... si eu mai am zile de genul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Andanii, mie mi-e ok sa ma cantaresc des. de obicei stagnarile sau acumularile ma mobilizeaza. iar datul jos... si mai si
dupa week end, daca am dat in laturi, ma mobilziez cu cantaritul si imi zic "vezi, uite cat ai pus la loc, ce frumos incepusei sa scazi. la munca inapoi!!"
la teorie is sefa, mama ei de treaba!

meniul de azi:

md: iaurt (sunt in buda, zau, numa' de iaurt ma duce capul de dimineata....)
g: un mar
pranz: branza light si morcovi si masline. ce imi plac! desi nenea M in prima carte le cam punea la colt ca-s L-G... na. is bune
n-am nicio idee de cina, dar mi-e pofta de o omleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

roxanaz stii ca nu ai voie decat 5 masline negre sau 10 masline verzi la o masa da ????

oooo daca ti-e bine cantarindu-te e ok ... go for it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, da, stiu mai
erau verzi si vreo 7 daca nu ma insel.

eu tot de prima carte a lui Monti ma tin, chiar vorbeam cu o prietena marti. ca noi astea dinozaure am ramas la principiile alea mai restrictive. nu-i rau zic eu. depinde clar in proporite foarte mare de tipul organismului si de cum metabolizeaza separat alimentele.

eu de exemplu slabesc extrem de bine cu branze+lactate diverse+ carne
si am fortez sa mananc legume, mai ales crude.

hai ca ma doare capul rau azi asa ca tooot scriu.
mai opriti-ma

ia, sa vedem alte meniuri de pe ziua de azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

roxanaz scrie, scrie ... noua ne place ... citim, raspundem cand , cum putem .... azi vad ca doar io's pe metereze p'aci

ma gandeam eu ca stii de maslinutze dar m-am asigurat

daaaaa si eu slabesc mai bine cu proteine si lacatate decat cu carbohidrati permisi combinati ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata fetele,

Ma bucur sa va citesc.

Child, Puisor

Child, imi pare rau ca nu am cum sa te vad sambata, poate o sa gasesc emisiunea pe internet.

Roxana, si eu cred ca tot omleta o sa mananc diseara cu multa salata.

Eu am slabit 1kg de pe 7 ianuarie-7 februarie.
Nu e mult, dar bine ca e cu minus.

Sa vedem pana pe 7 martie, unde o sa fiu.

St. Valentine dulce si minunat!!

Aici se poarta rosu de Sf. Valentin, Anca are concurs la scoala cu cine o sa aiba mai multe articole rosii-roz.
Are si unghiile roz, poate o sa castige.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna seara!

Incep cu meniul de azi:
8 - o portocala
13:30 - o supa de pui (dar am mancat doar carnea, morcovul si taitei au ramas in castron) si o frigaruie de pui cu salata de varza (mi-era foame)
15 - o jum patratica ciocolata 85%
18 - un sfert de pomelo
si sper sa raman asa, poate tot pomelo mai tarziu daca mi-e foame rau

Eu inca nu am gasit combinatia care imi face ce-l mai bine. Probabil am cam multe fructe, dar sunt cele mai la indemana.

Bineinteles, mi-e pofta de ceva dulce (si toate reclamele si vanzoleala cu Valentaine Day nu ma ajuta) si tot caut retete. Ce credeti o crema de zahar ars, cu oua, lapte de migdale si indulcitor merge? E ok sau este neconforma rau? Sau poate niste orez brun cu lapte de migdale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Si eu ma simt mai sigura pe mine daca ma cantaresc zilnic...azi aveam 62.2 si bine-nteles ca m-am ofticat, insa mi-am dat seama clar ca retin apa. Am incercat sa ma incalt cu cizmele de cauciuc, ca ploua si mamaaaa ce lupta pe mine sa intru in ele!!! Asta e semnul meu ca retin apa...asa ca am bagat rapid o pastiluta de ceai verde, ca de vreo saptamana nu am mai luat, ma gandeam ca e inutil sa o iau, din moment ce beau ceai negru...insa, se pare ca organismul meu o cere.

Meniul meu de azi:
dimineata: sana cu cascaval pe care am uns crema de avocado (nu-l mai fac stil guacamole, ca am descoperit ca-mi place mai mult simplu, doar cu usturoi).
pranz: supa de legume, ghiveci de legume vreo 3-4 linguri si salata de broccoli cu ton si sos de iaurt, plus ceaiul negru
cina: branza cu sana si 1-2 felii de bacon.

Am sa incerc sa elimin o perioada deserturile, poate urnesc caruta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani io azi am fost pe drumuri...

de ce nu e voie masline? si de ce asa putine? io imi iau masline verzi(preferatele mele) in apa...am si negre..anyways...scrie pe borcan... un serving (adik 7 masline) is cu 20 calorii..si alea venite din fat of course...is mega truper bestiale...(plus au IG 15)

io stau si ma gandesc asa ca daca si din astea cu IG mic ne ponderam..puey atunci o tinem in ditamai hipocaloricul...nu e good

Md: brinza, paine integrala, 2 crenwursti cu dijon( am spus sa bag ca sa nu-mi fie foame)
G:mar
P: sushi vegetariene, de fapt era si una cu ton, un iaurt
G: banana, rafaelo
C: o sa mananc niste bruschete din faina integrala care au chimen in ele(de obicei nu-mi place chimenul dar in bruschetele astea is bestiale) si ca tot vb de amsline verzi..asta o sa mananc..bruschete cu masline verzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

nici mie nu mi-e clar cu maslinele...am cautat pe net si am gasit pe blogul doi4montignac intrebarea si raspunsul asta:

"Intrebarea nr.102: Mi-ati raspuns la o intrebare anterioara, ca pot manca masline la mese lipidice, ca si la mese glucidice.Totusi, v-as multumi daca mi-ati putea preciza cantitatea maxima de masline pe care o pot manca zilnic?
Raspuns: Puteti manca 20-30 masline in fiecare zi."

Eu mai mananc din cand in cand, insa nu am observat sa imi dauneze...



Mergi la inceput