Nu vrea baita!

Nu vrea baita! | Autor: orchid

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 18 luni nu vrea baita de nici un fel ; de nici o culoare - efectiv plange pana se invineteste. Am incercat in toate felurile sa spalam papuselele intai, sa bage cate o manuta in apa, avem cada plina de jucarii care mai de care mai multicolore si cantatoare si cu lumini si miscatoare si tot ce vreti! Ei pe ea nu o convinge nimic! Niste plansete cumplite cu lacrimi mari care se rostogolesc pe obraji cu suspine o ora dupa si tot asa!
In rest e un copil absolut normal, plin de viata, vesel - totul pana la baita!
Aveti si pentru mine niste sfaturi va rog?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Orchid, n-am un sfat propriu-zis, vreau doar sa iti spun ca nu sunteti singurii care treceti prin asa ceva, la fel am patit si eu cu fiica mea, s-a mai imbunatatit situatia dupa 3 ani si jumatate. Dar tot asa, de pe la 1 an si jumatate pana pe la 2 si ceva voma aproape la fiecare baie care implica si spalat pe cap. La alea doar cu spalat pe corp plangea pana aproape de voma, n-ajungea sa verse pt ca si terminam spalatul pana atunci . Nici la plaja, desi stam la o aruncatura de bat, n-am reusit s-o conving sa bage piciorul in apa pana la 3 ani. Statea doar intr-o piscinuta din aia gonflabila in care ii puneam apa de mare.

Ce am facut: baia se petrecea in cel mai scurt timp posibil, chiar daca plangea. Am pus pe fundul cazii o chestie din aia antiderapanta cu ventuze (asta a facut minuni), apa trebuia sa aiba doar o palma adancime maxim in cada, ii venea un pic mai sus de glezne, si cel mai bine era la mama la tara cand o spalam la lighean (un lighean din ala mare, ca o cadita de bebelus), acolo chiar ii placea. La spalatul pe cap am invatat-o sa-si tina un prosopel la ochi si ii vorbeam mult despre cum sa-l tina, diverse "deturnari" verbale ca sa ii distrag atentia de la ce faceam eu. Nasol la noi e ca are si parul foarte lung si refuza sa i-l tai mai scurt, deci spalatul pe cap inseamna si sampon si balsam, deci si doua clatiri, dureaza ceva...

In rest nimic n-a mers, povesti, papusi, jucarii, aparatori de ochi, urechi, cani speciale de clatit, nada.

Si acum la 4.5 ani mai miorlaie la baie (la spalatul pe cap), si io vorbesc de ma doare gura si spun glume s-o fac sa rada si sa uite ce i se intampla. Ii e in continuare destul de frica de apa, la piscina nu sare in apa, intra pe scari, la mare sta la apa mica, duc tratative intense s-o conving sa mergem la inot, am scos o promisiune pt la primavara ca incearca. Mie mi se pare SF, eu eram genul de copil care nu putea fi extras din apa, am facut inot de performanta, iar faptul ca locuim la malul marii ma obliga sa insist sa invete sa inoate, ca nu stii cum nimeneste cu prietenii la plaja...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Orchid, cred ca trebuie pur si simplu sa continuati asa cum faceti, dar poate o rariti un pic cu baia, adica nu e nevoie de baie zilnica, la virsta asta nu merg la cimp, poti sa ii faci de doua ori pe saptamina pina se obisnuieste din nou.

E o faza prin care trec mai toti copiii. Fii-mea a trecut prin ea de pe la 7 luni, desi inainte iubea apa, mergeam la piscina cu ea etc. A durat un pic, dar nu am mai insistat prea tare, am luat-o incet cu piscina si la baie mai rar si repede si cu multe jucarele. La 2 ani facea baie dar cu urlete la spalat pe cap dar nici gind sa intre in apa la mare. La 3 ani se spala singura pe cap si se arunca in lac de ma trecea cu fiori. Asa ca trece. Al meu asta mic, la fel, tot cam pe la 7 luni brusc a inceput sa urle in apa si sa se tina strins de mine. L-am bagat in cada mare cu sor-sa si de atunci e ok, s-a linistit.

O idee ... De multe ori le e frica in cada mare pentru ca aluneca. Ajuta sa ii pui niste chestii de-alea de cada pe fundul cazii cu ventuze ca sa stea pe ele si sa nu alunece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Incearca sa iti dai seama ce o sperie. Daca este dimensiuna cazii, pune un lighean mai mare sau o cadita de bebei in cada voastra si spalati-o acolo. Daca este apa, puneti niste sare de baie colorata care sa faca spuma si sa miroasa frumos (si foarte putin apa + un pres antiderapant sub spuma, sa nu alunece si sa faca alte minuni).
Poate o irita sau o strange pielea a de la sapunul/ gelul cu care o spalati- mergi cu ea sa isi aleaga singura din raft, sa ia cu mana ei ce gel ii place.
Pune o poveste sau un CD cu muzica de copii sau radio de copii (ce asculta ea cu placere) cand mergeti in baie.
Las-o sa isi aleaga ea cu ce prosop se sterge. In principal, sa fie decizia ei legata de baie.
Si inca ceva, daca ati reusit sa o bagati in apa, in secunda in care zice ca nu mai vrea o scoateti ca sa nu devina o obligatie.
Ramane si varianta dus, daca nu ii place in cada deloc.

Cu spalatul rar nu sunt de acord: baia nu are numai rol de a indeparta murdaria. Iar la fetite igiena intima e esentiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

si la noi era jale la baita dar am descoperit ca avea oraoare de spalatul pe cap din cauza ca ii venea apa pe fata asa ca am inceput sa-i tinem un prosopel pe frunte atunci cand il clateam pe cap. Si acum la aprope 8 ani fimiu tot cu prosopelul pe frunte se spala pe cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Si eu am rarit baile generale, pe corp ne spalam cam la 3 zile iarna (vara zilnic ca altfel nu se poate), pe cap la o saptamana. Toaleta zilnica o facem la bideu (acum, ca-i mare si grea), dar cand era mai micuta o faceam la chiuveta (fund+pasa).

Acum ca e mare si spune ce nu-i place am descoperit ca are aceeasi problema ca mine in copilarie: majoritatea produselor de baie o ustura cand o spal in zona intima. Dar are aceasta sensibilitate de cand era nou-nascut, noi suntem ghinionistii aia care au avut iritatie de scutec continuu, de la nastere la 1.2 ani cand am trecut la chiloti si a pisulit la liber inca un an, pana s-a invatat la oala/WC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

am patit la fel in jur de 1 an. dupa cateva baite de cosmar,la care plangea de cand o bagam in apa pana o duceam in camera(desi inainte chiar ii placea),am cerut ajutorul sotului,am adus jucarii in cadita si am lasat spalatul pe cap ultimul.evitam sa ii vina apa pe fata,pentru ca asta o speriase.
poate si temperatura apei o sperie(37-38 grade sunt indicate),poate aluneca in cada sau o irita produsele de curatare.
explica-i ca mami promite sa nu-i mai dea cu apa pe fata si daca lasa capul pe spate sa o speli pe par,nu mai intra apa in ochi(coopteaza ajutor sa-i sustina capul,se va simti mai in siguranta).
si nu negociati baita,ea trebuie facuta,negociati doar felul in care sa o faceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

De ce nu faceti baie impreuna cu ea? Tu sau tati in costum de baie, cu colacul de baie, jucarii, poate fara dus (dc se sperie de dus), cu spuma (dc ii place), cu sampoane si burete alese impreuna cu ea. Sau baie in vanita de bebelus, in mijlocul camerei ei sau in mediul in care se simte cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

existra niste protectii sa nu intre apa in ochii si urechile copilului, ceva de genul asta:
http://www. tookie. ro/protectie-ochi-apa-si-sapun-p6272.htm



Concurs!
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/ShowPhoto.asp?url=upload/Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202/me1.jpg




Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

am observat ca nu sunteti in tara,poate incercati sa mergeti la o piscina unde sunt primiti copii asa de mici(pentru distractie),sau unde se fac cursuri de inot?
la inceput doar sa priveasca balaceala celorlalti copii,mai apoi dotati-o cu un colac special/vesta,poate se incumeta sa intre,chiar si in apa mica.daca reusiti sa o atrageti in apa(nu fortat si fara rugaminti,doar treziti-i interesul),poate o prinde "microbul" si va alegeti cu o ratusca pe care nu o mai puteti scoate din balta.
asta ca tratament al fricii ei de apa,nu ca inlocuitor al baitei zilnice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Si Alessio a avut perioada lui. Intr-o zi am pus multa spumaaaa. A ramas atat de incantat!! De atunci a acceptat. bineinteles ca trebuie sa stai cu el, sau sa faci baie cu el ca se aluneca rau.




Alessio Michele (4 ani si 7 luni) , Mattia Gabriel (3 ani si 2 luni ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 11 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput