Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Fetelor, dar cum sa e sa ai 35 sau mai mult si sa nu ai primul copil? Sau sa nu ramai natural, sa ai nevoie de fiv si sa cheltuiesti enorm, bani si sanatate. Ganditi-va ca poate fi mai rau...Eu asa gandesc si nu v-am descris cazul meu...


Daca viata iti ofera lamai, cere si o tequila![/font=Verdana]


MeAlex scumpa, cum te gandesti tu si la noi cele greu incercate...mesajul tau m'a emotionat
Asa e fetelor, se poae si mai rau,,,dar toate speram sa se intample minunea intr-o zi...
Mult succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Mariell, daca iti permiti, poti sa iei cateva fiole de clexane la pret intreg (sau daca mergi pe mana lui Mihaescu ia Fragmin), sa ai pe ce pune mana daca se intampla minunea. Hematologul o sa-ti faca reteta compensata, dar numai dupa ce ai testul pozitiv.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Fetelor, dar cum sa e sa ai 35 sau mai mult si sa nu ai primul copil? Sau sa nu ramai natural, sa ai nevoie de fiv si sa cheltuiesti enorm, bani si sanatate. Ganditi-va ca poate fi mai rau...Eu asa gandesc si nu v-am descris cazul meu...[/font=Verdana]


of, te cred MeAlex. imi dau seama ca sunt cazuri mult mai grave. insa cred ca oricine, cand s-a confruntat cu dificultatile astea, s-a intrebat de ce tocmai mie mi se intampla asta, de ce alte femei au parte de copii pe care nu si-i doresc, ca viata nu e dreapta si asa mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

carin1974, nu stiam ca Mihaescu da fragmin, stii cumva ce dif e intre clexane si fragmin?...parca citeam ca clexane-ul se gaseste mai usor. Maine am o programare si la Ionita, o sa merg cu toate analizele sa vad ce zice si ea. Oricum nu stiu ce doza ar trebui sa iau, nu mi s-a spus...


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

mariell, la cate mutatii ai o sa primesti probabil in functie de greutate doza. Poti sa intrebi si hematologul la ce doza se gandeste (daca tot ajungi la Ionita nu te costa nimic sa pui o intrebare).
Fragmin si Fraxiparine se gasesc mai usor decat Clexane si nu sunt "crize" in aprovizionare, dar nu stiu pentru care motiv ginecologii prefera Clexane. Eu am mers pe mana ginecologului si am facut Clexane de 0.4 de la transfer. Teoretic transferul ar fi data ovulatiei + 2 sau 3 zile, dar avand in vedere ca incerci natural ar fi infernal sa faci in fiecare luna de la ovulatie pana vin uratii.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

carin1974, asa o sa fac - o sa o intreb si pe Ionita ce doza mi-ar da in principiu. Ah, deci e invers decat retinusem eu, Clexane se gaseste mai greu la o adica.



PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, am vb cu dr. aseara despre analizele la care am primit deja rezultatul, adica trombofilie screening + hemoleucograma, fibrinogenul etc. sunt bune analizele, insa trebuie sa fac si unele mutatii, pt. ca, dupa cum ati spus si voi pe aici, se poate sa fie ok analizele astea, insa sa existe mutatii... deci maine dimineata ma prezint la laborator. ma gandeam sa fac intai 3 din cele 5 analize, mai ales din ce am citit pe aici, vad ca cele mai raspandite ar fi mutatia MTHFR, PAI si factor XIII si sa las pe mai tarziu (daca va mai fi cazul) factorul II si V Leiden. ce parere aveti?

mi-a mai spus ca as putea incerca sa raman insarcinata, dar pasii sa fie urmatorii: intai fac mutatiile, apoi - de a 2-a zi chiar- pot incepe cu Aspenter, intre timp imi vin rezultatele la mutatii si daca se confirma trombofilia, cand obtin testul pozitiv incepem cu Clexanul.
mi-a mai spus ca nu e bine sa se faca Clexane pe timp indelungat (mai ales in preconceptie), pentru ca duce mai tarziu la osteoporoza. (insa probabil pt. cine e la prima sarcina, chiar nu mai conteaza).
avand in vedere ca ultima sarcina am pierdut-o la 5 saptamani, am putine emotii, sper sa fie suficient Aspenterul in primele 2-3 saptamani de viata a embrionului, pana trecem pe Clexane.
asta vorbim in caz ca mi se confirma mutatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ramonika, mie mi-a fost suficient Aspenterul pana la 13 saptamani. AM facut doar MTHFR si au iesit ambele heterozigote, alte analize de mutatii n-am mai facut, m-am bazat pe ecografii dese si pe analizele de la Fundeni si la un moment dat pur si simplu am insistat foarte tare sa trec pe Clexane pentru ca ma simteam mai in siguranta cu el decat cu Aspenter si pana la urma, la 13 sapt, dr Uscatescu de la Fundeni a zis ok, fie, injecteaza-te daca asta te ajuta sa te calmezi!

37+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Emilia - esti un caz fericit! ce n-as da si eu sa scap de injectii (daca mi se confirma mutatiile), pt. ca nu prea suport acele insa cu dr. Uscatescu cred ca te simti mai in siguranta, sa stii ca te monitorizeaza dumneaei. in Iasi nu am pe cineva "bazat" in trombofilie, de aia e mai riscant, nu stiu daca dr. poate fi sigur-sigur pe tratament.

vad ca esti aproape de termen. nastere usoara iti doresc si o bebelina perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc
N-am nici un stres cu acele. Doar la inceput mi-a fost mila de mine sa ma intep in primele cateva zile si tot ezitam, imi lua 10 minute sa infig acul, dar pe urma am gasit in burtica zone cu mai multa grasime unde nu doare deloc, efectiv nu simteam nimic nimic.
Ulterior a crescut burtica, s-a intins pielea (si grasimea odata cu ea) si acum e ma dureros dar mai am putin. Sunt atat de obisnuita ca uneori mi-e teama sa nu uit sa fac injectia ca sunt zile in care ma gandesc daca am facut-o sau nu fiindca e ca reflexul ala de a incuia usa cand pleci de acasa, nu mai stii daca ai incuiat sau nu. Chiar nu e mare branza, sincer, daca vei avea nevoie de injectii vei vedea ca nu e greu.

37+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput