Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

adica mai trebuie repetate analizele si in timpul sarcinii?

Didi - vad ca ai si tu o printesa acum inceri pt. inca o sarcina?
ella - succes si tie.
cand am auzit prima oara de trombofilie m-am speriat/suparat, insa totusi cred ca e bine ca se poate descoperi relativ usor (lasand la o parte costurile f. mari) si ca se poate obtine o sarcina sub tratament (desi injectiile mie mi se par de cosmar - fetele care fac injectii - sunt dureroase tare? ) insa daca as descoperi ca nu am boala asta, inseamna ca alta e cauza pierderii sarcinilor si daca nu o descopar, inseamna ca sunt (ne)sanse mari sa mai pierd o sarcina si sa nu mai reusesc sa am al 2-lea copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Ramonika, da, am o printesa de 4 ani si jumatate
Am incercat anul trecut si am pierdut sarcina, apoi am facut investigatii si am descoperit mutatiile astea si tiroidita autoimuna. Si tot cu sarcina de anul trecut am descoperit ca am si endometrioza si m-am operat in toamna pt asta... acum urmez un tratament pt endo si dupa aia o sa incerc iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Fetelor, revin si eu cu noutati.
Am mai facut intre timp si cariotipul genetic si e normal si pentru mine si pentru sotul meu. Si geneticianul bineinteles ca a insistat ca trebuie sa testez toate mutatiile de trombofilie (ca si cum nu ar fi fost suficient ca stiu de cele din semnatura, testasem inainte 5 mutatii); si asa ca am mai testat si cele 4 mutatii netestate initial, si mai am si mutatia fibrinogen, tot heterozigota.

Ceea ce mi-e cam egal, cred...cum oricum am MTHFR-urile hetero si PAI hetero, oricum cred ca tratamentul nu va fi influentat de fibrinogenul asta, de care nu prea stiu multe...

Geneticianul recomanda in sarcina doar aspenter 1/zi si acid folic 10mg/zi, dar nu cred ca ma risc...avand in vedere ca hematologul a spus ca de la test pozitiv trecem pe anticoagulant.


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mariell - mult succes. totusi de ce mai faci si celelalte mutatii, daca nu vor influenta semnificativ tratamentul?

didi - nu-i asa ca e frustrant sa ai o sarcina fara probleme si sa te impedici la a doua? si eu de cate ori nu m-am intrebat de ce nu putea sa fie bine si la a 2-a, ca alta oricum nu mai doream... dar sper sa reusim si noi... tu cati ani ani? eu fac 35 in toamna si ma grabesc putin cu sarcina si din cauza varstei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Ramonika, multi inainte Eu am 31. Cel mai tare m-a frustrat (desi nu stiu daca asta e cuvantul cel mai potrivit) faptul ca poate daca incercam mai din timp pt bb2, pe de-o parte ar fi fost alte sanse sa decurga ok si pe de alta parte nu as fi ajuns cu o astfel de endometrioza... pt ca situatia cu endometrioza mea a fost destul de nasoala, iar o sarcina ar fi putut schimba mult in bine lucrurile.
Dar asta e, privim inainte si suntem optimisti

Am si eu o nelamurire: cele care ati descoperit mutatii, luati tratament si in afara sarcinii? Sau de ce e nevoie de aspenter si inainte de test pozitiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ramonika, in sarcina se verifica analizele de coagulare, ca sa se vada cum merge cu doza respectiva de anticoagulant. Sau, atunci cand mergi in sarcina cu aspenter, sa se vada cand trebuie introdus anticoagulantul.
Mariell, nu am auzit de fibrinogen mutatie, doar fibrinogen ca rezultat de analiza in cifre, dar eu stiu?

Fetelor, dar cum sa e sa ai 35 sau mai mult si sa nu ai primul copil? Sau sa nu ramai natural, sa ai nevoie de fiv si sa cheltuiesti enorm, bani si sanatate. Ganditi-va ca poate fi mai rau...Eu asa gandesc si nu v-am descris cazul meu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

MeAlex, uf, stiu ca poate fi muuult mai rau . Eu nici nu imi pot imagina cum ar fi fost sa nu o am pe Aida, cred ca as fi cu moralul la pamant... De-aia am si trecut peste pana la urma, adica a fost un soc atunci, plus ca s-au adunat mult probleme de sanatate toate o data, dar cum spuneam, am trecut peste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Buna fetelor

Mariell zic si eu ca MeAlex ca nu am auzit decat de fibrinogen(factorul I al coagularii), valoare cantitativa de altfel si nu mutatie
Influenteaza si el coagularea
personal il am peste 400-muuuult peste limita; si asta dintotdeauna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Exista Fibrinogen-mutatia 455 G>A dar majoritatea laboratoarelor nu o fac. Se investigheaza in special la pacientii cu boli cardiace grave in familie.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Ramonika, multumesc, succes si tie! Nu mai fac nicio mutatie acum...pentru ca le-am facut pe toate 9.
5 dintre ele le-am facut deodata in pachetele de la Synevo (mutatia factor V Leiden, mutatia factor II (protrombina), mutatia PAI-1, mutatia MTHFR C677T si mutatia MTHFR A1298C), iar cateva sapt mai tarziu m-am gandit sa merg cu sotul la genetician sa facem si cariotipul genetic, si acolo geneticianul ne-a convins sa facem si celelalte 4 mutatii de trombofilie existente. Initial nu am vrut sa le facem, pentru ca ne-am amintit ce a spus hematologul - ca e suficient ca le-am facut pe cele 5, ca oricum voi primi anticoagulant in sarcina...dar se pare ca geneticianul a fost foarte convingator din moment ce le-am facut. Am vrut ulterior sa le anulez, dar nu s-a mai putut. Cica e bine sa stiu despre toate ca imi foloseste mai tarziu pentru posibile probleme cardiace (asta a fost explicatia geneticianului...)
Si asa am mai testat mutatia factor V Leiden 4070 A>G haplotip HR2, mutatia factor XIII Val34Leu, mutatia fibrinogen 455 G>A si mutatia GP IIb/IIIa L33P.

Da, MeAlex, ANI.G, se pare ca exista si aceasta mutatie :) la mine heterozigota.

Didi81, eu iau preconceptional acid folic, femibion1 (pt MTHFR) si aspenter. Sarcinile mele s-au dus la 5 saptamani...inchipuie-ti ca pana la 5 sapt s-ar putea sa nici nu descopar o eventuala noua sarcina (cum ciclurile mele sunt f neregulate), si atunci as risca sa pierd inca una daca nu as lua aspenterul asta...hematologul imi spunea ca de la test pozitiv intrerupem aspenterul si trecem rapid pe anticoagulant - dar mi-e putin frica ca la hematolog nu pot ajunge decat lunea sau miercurea(atunci are program la clinica), si nu mi-a dat reteta de clexane inca, sper ca va fi totul ok chiar daca voi incepe anticoagulantul dupa 5 sapt de sarcina...


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput