Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Marius, cand in casa domneste o atmosfera placuta, partenerii sunt amandoi implicati, nu se fac reprosuri, nu se vorbeste urat (zic in general, nu ma refer neaparat la cazul bubulinei1), atunci faci mai cu placere trebuirile aferente unei gospodarii (care iti revin tie).

Dar probabil cand atmosfera se deterioreaza si unul din soti/parteneri simte ca numai el trage la caruta si celalalt se lasa tras, si eventual mai face si nazuri de una, de alta, atunci multe din chestiile administrative pot deveni corvezi, si iti vine sa-i dai peste nas cu ele, iti vine sa zici "na de spala-ti hainele, ia de calca-le etc etc" chestii care intr-o situatie normala nu s-ar zice/face.


Ooo daa de aceea am spus sa-i taie facilitatile acordate. Daca vrea facilitati nu are decat sa si le obtina singur ca de aceea e major si insurat. Daca ii este lene ... asta e ghinion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Asta cu muncit mai putin dupa divort e o falsa problema, cele cateva chestii in plus care le faceai pentru sot vor fi inlocuite de altele, asa ca daca tragi linie n-o sa ai cine stie ce timp castigat pentru tine, ci din contra (altele insemnand de exemplu facut piata, platit facturi, reparat un robinet stricat, stat cu copilul sau dus copilul cand e o urgenta undeva, etc). Oricat de comod e domnul cu treburile casnice mi-e greu sa cred ca chiar nu misca un deget pentru familie si mi-e greu sa cred ca mama ei va fi non-stop acolo (asta daca nus tau deja impreuna). Ramai fara paine intr-o seara, ce faci, lasi copilul singur in casa, o suni pe mama sa-ti aduca, imbraci copilul si-l iei cu tine la magazin?
Nu astea trebuie sa fie motive pentru un divort.

Trebuie ca ea sa isi gaseasca motivele reale pentru a putea face pasul si a nu privi cu regret in urma peste cativa ani. Si sa stie ca odata pus pe lista unul din motive, e pentru ca a epuizat toate variantele de a-l remedia/rezolva. Abia cand lista e completa, poate spune ca a luat decizia corecta.

Evident ca poate divorta si fara acea "lista", poate fi o decizie de moment, s-a umplut paharul, gata, pana aici, stop joc. Insa riscurile cand actionezi impulsiv, mai ales in probleme de asemenea natura, sunt mult prea mari si eu una nu mi le-as asuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect Mickyyy - divortul trebuie sa produca avantaje reale palpabile, corecturi imbunatatiri solutionari.
Pe aici nu am citit esenta motivelor unui divort ci frustrari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Foarte urata afirmatia ta Andacos, cu referire la intrebarea copilului.
Inca o culpa in plus, Bubulina, ca sa te simti si mai bine


(Uite, eu am trecut in sentinta de divort de ce am divortat, exact pt a avita scenarita si povestile nemuritoare. Scrie alb-pe negru ca nu i-a pasat de familie, de noi, de casa noastra.)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Vasele nespalate lasate de tine de pe o zi pe alta, fiindca efectiv nu ai avut timp/chef sa le speli nu sunt totuna cu vasele nespalate lasate de cineva care macar atat ar putea face, daca tu muncesti ca disperata de dimineata pana seara.

Ii inteleg frustrarea bubulinei in aceasta privinta.

Cand esti doar tu, nu ai asteptari decat de la tine, banii tai, timpul tau, nu te freaca nimeni la melodie, ti-l organizezi cum vrei. Cand pe langa tine ai un sot care sta bine mersi acasa si nu face NIMIC (si cate sunt de facut intr-o casa, zilnic!), dar seara cere bani de tigari (relaxarea lui, ca s-a "spetit" muncind in ziua aia), nu-ti pica deloc bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Vad ca au curs multe litere pe taste pe subiectul asta deja... Si se poate discuta la infinit, cred. Important e ca bubulina1 sa-si gaseasca raspunsurile pe care le cauta... si odata cu ele linistea, cel putin provizorie. Eu cred ca mediatorul va poate ajuta... eventual si un terapeut pentru cupluri, desi, am oarecare suspiciuni in ceea ce priveste exercitarea acestor meserii pentru ca poti da peste tot felul de oameni, interesati mai mult de partea amteriala decat de rezolvarea reala a unor astfel de cazuri. In orice caz, poate daca ati pune si tu si sotul tau cartile pe masa si ati incerca sa priviti onest ce sa intampla in casnicia voastra s-ar schimba ceva... E usor sa ne dam noi cu parerea aici (cu toate ca mie una imi este greu, pentru ca stiu foarte putine date ale problemei...), dar pana la urma important e sa gasesti niste puncte de reper in tot ce citesti...

Sotul tau ce parere are despre divort?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Mda trebuie sa divortez... sa nu mai am de spalat vasele lasate murdare la nesfarsit de nevasta-mea, asa as avea doar o farfurie un pahar doar pe ale mele, as scapa de calcat tonele de haine, asa le-as avea doar pe ale mele un tricou doua, as scapa de gatit adica as gati doar pentru mine si copii...hmmm cum de nu mi-am dat seama de 20 de ani si ceva incoace ce bine mi-ar fi daca as divorta. O adevarata domnie. Acum realizez totusi o nevasta cate belele poate sa produca in casa.
Good point.

Am o dilema totusi - nevasta-mea vine nu franta ci rupta, coapta de la job. Si atunci stau si ma gandesc daca as divorta ea ar veni tot rupta coapta de la job si eu nemaifiind unde o sa ajunga la spitalul de nebuni? Hmmm...


1. Solidaritate masculina prost plasata.
2.



Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Foarte urata afirmatia ta Andacos, cu referire la intrebarea copilului.
Inca o culpa in plus, Bubulina, ca sa te simti si mai bine




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum


Asta chiar n-am intzeles ,de ce e urita?

e o realitate,de care se va lovi!
Daca tu nu ai fost intrebata "unde e tata"eu am fost si deci nu vorbesc din cartzi.

E o realitate...ca ne place sau nu!

Marius ,atunci e buna la ceva medierea asta si foarte bine ca intii se medieaza si apoi se divortzeaza.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany


(Uite, eu am trecut in sentinta de divort de ce am divortat, exact pt a avita scenarita si povestile nemuritoare. Scrie alb-pe negru ca nu i-a pasat de familie, de noi, de casa noastra.)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum


Uite ca ma oprisem la prima fraza(care mi-a cazut asa ca un pumn in stomac)si n-am mai vazut continuarea.

Culmea e ca si la mine scrie cam la fel,plus parasire de domiciliu...de asta si insist cu discutarea problemelor cu partenerul.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Sotul tau ce parere are despre divort?



Sotul meu m-a amenintat ca daca divortez imi va lua copilul. Am discutat deja cu avocatul despre asta, sper sa nu ajung acolo.

Mergi la inceput