Colesterol mare la copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pentru a avea un tablou complex se fac mai multe analize ale "colesterolului". Dupa valoarea analizei banuiesc ca te referi la colesterolul total?

In tot cazul, la analiza repetata de colesterol ridicat se face un status al lipidelor: colesterol total, HDL, LDL si trigliceride.

Pentru ca ccc colesterolul total e in mare suma dintre HDL si LDL si e foarte important sa stii care dintre cele doua e mai mare. LDL e colestrolul "rau" care duce la risc de boli cardiovasculare pe cand HDL e colesterolul "bun".

Mai sunt si alte analize legate de colesterol, nu stiu in ce masura se fac in Ro: VLDL, Apolipoproteine A1 si B.

Medicul ar trebui sa stie sa iti recomande ce sa faceti mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padda spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

HDL e colestrolul "rau" care duce la risc de boli cardiovasculare pe cand LDL e colesterolul "bun".

Nu, e chiar invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc pentru atentionare, imi cer scuze. Am corectat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Medicul mi-a zis sa reped doar colesterolul,ce alimente se scot din alimentatia copilului avand colesterolul mare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ilona, ca sa stii in ce directie sa mergi e foarte important de stiut care din componetele colesterolului total e mai mare: HDL sau LDL. In plus trebuie vazuta si valoarea trigliceridelor. Asta am spus mai sus. Ca sa poata medicul si nu altcineva, lua o decizie ce e de facut mai departe, ce sa elimini din alimentatia copilului. Mergi si discuta cu medicul aceste aspecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Maine avem programare la un pediatru la un cabinet particular sper de acolo se ne indrume sa facem ce trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna seara tuturor,

COLESTEROLUL mare e periculos ptr ca duce la aparitia bolilor cardiovascolare. Ptr un adult e rau, apai ptr un copil.
Trebuie absolut schimbat stilul de alimentatie si sa faca sport. Asa ajuta sa creasca nivelul colesterolului bun si sa scada valorile celui rau.
Alimente de evitat: salam, carnati, carnea tocata, ficatul, creier, sunca, costita, carnea de gasca, de miel,sardinele, fructele de mare , pestele din cutii; untul,margarina,ulei de fl soarelui, branzeturile tip philadelphia, branzeturile alea extrem de grase sau sarate, iaurtul grasi, iaurturile cu gust de fructe, smantana; dulciurile sau dulciurile "sarate" tip saratele; snacksurile, popcorn, sticksuri, crackers; nu prajit(in special cartofii prajiti; pizza; nu maioneza, nu besciamella ( e acel produs ptr gatit lasagnele); nu fast-food; nu oua prajite; lapte prea gras (ar trebui consumat ala cu 1,5% ); nu inghetate din oua sau smantana sau smantana (sunt oricum inghetate vegetale).

Ajuta sa mananci: ulei de masline, nucile, semintele, cereale integrale; pestele (de cel putin 3 ori pe sapt) , daca vrei peste tip ton din cutie sa nu fie in ulei ; carnea de curcan contine f putin colesterol, carnea de pui doar pipetul, carne de iepure, de vitel; doar 2 oua fierte pe sapt; laptele 1,5% gras; iaurt cu nivel mic de gras (0,1% gras), branza proaspata cum ar fi ricotta italiana, mozzarella; paine integrala; cartofii: doar fierti sau pure sau la cuptor; pasta poate manca , insa sa nu fie pregatita cu sosuri complicate; pilafuri cat mai simplu gatit(aici ma refer fara ceapa calita,etc); legumele fierte sau crude; fructa: in cantitati mici doar bananele, strugurii, fructa insiropata....in rest e permis tot; dulciurile facute in casa fara unt, ou, smantana. si sa reduci sarea.

Cam atat stiu eu.....stiu ptr ca sotul are probleme de colesterol si trigliceride pana la cer......nu am mai scris in cantitati mici berea si vinul ca in cazul copilului nu e cazul

Sanatate multa. Ce a zis medicul?




Alessio Michele (4 ani si 7 luni) , Mattia Gabriel (3 ani si 2 luni ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 11 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput