mancare pasata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

@histamina,

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Fetele sa ne tineti la curent.
Eu nu mai cred nimic cu : o sa vina de la sine, cand mai creste..etc. Asa am tot asteptat ca baiatelul meu sa vorbeasca..si daca nu l-as fi dus in vara la logoped nu ar fi vorbit nici acum, la 4 ani, cu toate ca nu are nici o pb medicala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Ana, nu te panica! Baiatul meu are acum 10 ani si daca am invatat ceva in toti anii astia, este ca toti copii sunt diferiti si fiecare are propriul ritm de dezvoltare. Am intrat la subiectul acesta, ca sa pot incuraja mamicile ai caror copii mananca pasat la o varsta la care nu ar trebui. Stiu prin ce am trecut si eu, eram disperata si inciudata cand vedeam coopilasi mai mici decat Andrei al meu, care mancau orice, iar el la 2 ani, nu voia decat mancare pasata. Astea sunt mofturi, e lenea lor si refuzul de a mesteca, pentru ca in rest el manca alune, nuci, biscuiti, napolitane, adica tot ce ii placcea, dar mancarea o refuza cu incapatanaree. Cum simtea o bucatica de ceva in mancare, cum se facea ca vomita. La 2 ani, cand l-am dus la cresa, acolo a inceput sa manance ciorbita cu painica in ea. Ala a fost primul pas. Dupa care am inceput sa-i fac orez cu carnita tocata si multe legume, mai zemoasa si in fata filmului preferat (star wars), am inceput a-i dau si alte chestii. Isi dorea atat de mult sa vada filmele acelea, incat manca fara sa mai comenteze.
Dar crede-ma, incepusem sa disper; prietena mea ai-a spus asa: o sa manance el cand va fi pregatit, ai vazut tu om mare sa manance pasat?
Asa a fost Andrei al meu, mai intarziat la toate, a vorbit tarziu, a facut la olita tarziu (nici nu am insistat cu asta foarte mult), cand a fost el pregatit.
Acum e un copil normal, nu manaca chiar orice, dar eu fac tot posibilul sa aiba o alimentatie cat mai corecta. Legume crude nu mananca deloc, dar ii fac ciorbe cu toate legumele posibile, fierte foarte putin, si foarte multe. Nici cu fructele nu se omoara, dar e obligatoriu un mar sa o banan pe zi. Carne manaca la greu, mazare, cartofi, etc.
Asa ca nu dispera, ritmul biologic al copilului tau e mai incet decat al altora, cel putin in privinta asa la care se adauga si o mare comoditate in a mesteca. Ai rabdare, si nu uita: nu exista adult care sa manance pasat.
Iti doresc toate cele bune!

Mergi la inceput