mancare pasata

mancare pasata | Autor: ana_2010

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor.

Am o problema, cred. Baitelul meu, in varsta de 1 an si 10 luni, nu accepta mancarea decat pasata, cu blenderul, piure. Am incercat sa-i pasez cu furculita, nu vrea, vomita tot. Da, asta e ideea, ca nu arunca bucata din gura daca e mai mare, pur si simplu vomita.
Zilnic ii dau ceva bucata sa tina in mana, sa mestece...neam, nici nu vrea sa se atinga(sticks, cioc kinder, biscuiti, paine, etc)
N-as considera-o o problema, decat prin prisma faptului ca ma limiteaza la felurile de mancare. Pe mine nu ma deranjeaza sa-i prepar asa mancarea.
Mamicile care au trecut prin asa ceva, un sfat, un truc prin care sa-l fac macar sa invete sa mestece pentru ca apoi sa si manance...?(nu accept sfaturi de genul "lasa-l nemancat")

Multumesc

p.s. eu am scris cu aliniate, dar la previzualizare observ ca nu sunt, deci scuze pt. asta

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:


Noi am mancat pasat pana la ....2 ani si jumatate!
Nici nu vreau sa imi aduc aminte, verisoara lui de nici 1 an manca normal, iar al meu..pasat fin fin ca la bebelusi.

Dupa ce vara asta am mers la mare, unde a mancat prea putin, ca doar nu imi paseaza nimeni mie ciorba, cand am ajuns acasa... am luat una bucata verishor de 10 ani, dupa care copilul meu e innebunit, le-am pus cate un castron de ciorbitza in fata(nepasata evident), si da-i munca de convingere. Mergem la gradinita, uite cum papa Iustin, asa pap toti copiii. S-a strambat, dar daca ia o lingura, o mesteca si inghite..prima batalie e castigata. Eu i-am pus si paine in ciorba sa fie mai grosuta, nici acum nu mananca doar zeama. Mai o lingurita de smantana sa ii dea un gust mai bun.. Dimineata am inceput sa ii dau lapte cu fulgi de porumb...
Dupa care..peste, curatat de spini, carnitza, facuta bucatele, mamaliga cu branza si smantana. Ii mai dau dimineata oua de prepelita fierte, sunt mici si usor de luat in gura.
Mai dupa el prin curte,mai cu un desen in fata. E drept ca dura si 1 ora pana manca jumatate de castronel, dar din momentul in care a inceput sa manance asa, nu m-am mai intors la pasat.

Da-i si fructe(banana, bucati de mere, pere, boabe de struguri, ananas),al meu mananca mult castravete pe langa ele, sa le roada acolo..
Eu am ajuns la concluzia ca la noi, ii era pur si simplu lene sa mestece
Acum avem 3 ani si 3 luni si mancam normal, merge si la gradinita din toamna(2 ani si 11 luni).

Functioneaza puterea exemplului, al meu e maimutica, imita ce vede in jur, dar sa ii placa si persoana pe care o imita. Dupa verisoara cea mica nu s-ar fi luat in veci, dar dupa cel mare...

Vezi ce ii place si lui.Eu una daca as mai avea un bebe, nu i-as mai da pasat in veci. Direct bucatele, sa le tina cu mana.

Te pup, succes!
La noi, era nevoie, pentru ca la gradinita nu ii da nimeni mancare pasata. Imi pare rau ca m-am complacut cumva in situatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ana, nu ii mai pasa mincarea. Nu exista copil sa moara de foame, o sa manince cind ii va fi foame. Trebuie sa invete sa mestece, nu se poate sa ii dai pasat la virsta asta.

lui ii plac crantanele, de-alea de orez, pufuleti, ceva? Ca daca la ei dispus sa rontaie, se poate invata si cu restul. Pentru inceput poti sa ii dai bucatele micute, individual pe tava in fata, sa le bage singur in gura, una cite una. Eu ii pun spre exemplu ca soldateii, o boaba de mazare/fasole/soia, o bucatica mica de morcov fiert, un cubulet de cartof, o bucatica de ardei. Sunt de culori diferite si sunt mici sa le poata apuca cu degetele si baga singur in gura. Bine, al meu are 9 luni jumate, deci sunt la inceput. eu nu ii mai pasez mincarea, ii dau bucatele si le mesteca cu dintisorii lui aia doi de jos. La fel rontaie singur la paine de-aia uscata si wafe de orez.

Sunt niste idei, nu stiu, poate sa incerci si asta, dar oricum nu mai pasa mincarea si da-i voie sa manince si singur daca nu ai facut-o pina acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Am avut aceeasi problema si eu cu fetita mai mare. Tot pe la 1 an si 8-9 luni manca inca pasat tot. Eu de la 1 an si 10 luni am dus-o la cresa, si inainte de asta am tot incercat sa-i dau bucatele, ca sa se obisnuiasca si sa nu ramana nemancata la cresa. Miruna pur si simplu tinea mancarea bucatele in gura, nu o mesteca, nu o inghitea, iar cand i se umplea gura scuipa afara. Era ca un hamster... Ne-am chinuit muuult, da' nici nu i-am mai pasat mancarea, i-am tot dat-o bucatele, ea tot scuipa, si incet incet a inceput sa mai si mestece, sa mai si inghita cate putin. Cu carnea a fost mai greu, ca desi i-o taiam fin, nu o mesteca, si-o aduna in gura, mesteca legumele, cartofii si ce mai era, iar carnea o tinea acolo si o scuipa la sfarsit... Nu stiu cum reusea...
Culmea era ca asta se intampla doar la masa de pranz, ca in rest manca omleta, paine cu unt, pufuleti, fructe, biscuiti, toate bucatele.
Ceea ce ne-a ajutat pe noi a fost mersul la cresa. Pur si simplu s-a obisnuit ca acolo primea bucatele, se lua dupa ceilalti copii, si treptat a acceptat sa manance si bucatele, dar tot pe la 2 ani...


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Fetita mea are 2 ani si 4 luni si mananca pasat fin cu blenderul. Nu a mancat niciodata biscuiti,grisine,pufuleti.... Nici nu vrea sa le bage in gura....vomita in 2 secunde daca simte ceva in gura. Am avut probleme cu ea inca de la nastere....ii venea sa vomite de la suzeta si de la biberon. La suzeta am renuntat cand avea o luna jumate iar cu beberonul era un chin s-o hranesc,dupa 2-3 inghitituri ii venea sa verse,ma chinuiam ore in sir sa-i dau sa manance si dupa aia vomita tot nu inteleg de unde greata asta pe ea. I-m pus si eu bucatele de fructe,legume moi,biscuiti...in manuta inca de cand era bb mic dar nu le-a pus in gura niciodata. La biberon am renuntat cand avea 7 luni...nu mai vroia sa deschida gura la bibe nici s-o tai,iar cand ii bagam biberonul in gura ii venea sa vomite. Am inceput sa-i dau laptele cu seringa,alt chin!! La inceput nu vroia,plangea ,plangeam si eu langa ea ca nu mai stiam ce sa-i fac sa manance ceva,vomita des si era extrem de slaba Cu timpul s-a obisnuit cu seringa,si bea laptele in 5 minute...chiar si ingrosat cu cereale. Nici in parc nu vroia sa manance nimic chiar daca vedea copii cum mananca,nu am reusit s-o conving cu nimic. Si acum e slaba,are 10 kg,si nu o voi lasa niciodata flamnada pana ii vine cheful de mestecat Stiu ca la gradi nu-i va da nimeni mancare pasata,dar daca pana atunci nu se invata sau daca nici la gradi nu o sa vrea,o las la program scurt si ii voi da pranzul acasa,dar flamanda nu o las! In fiecare zi o pun cu noi la masa,indiferent ce mancam ii dau si ei,ii arat cum sa pape,sa mestece dar nu vrea asa ca o las in pace,nu o fortez. Eu chiar nu mai stiu ce sa-i fac,dar am speranta ca o sa manance cand va mai creste .

Si din cauza ca nu mesteca nu pot sa-i dau omleta,ou fiert,pateu..dimineata la micul dejun,ii dau lapte cu cereale si iaurt de fructe...la fel si seara lapte cu cereale si budinca. La pranz si dupa-masa manaca orice,tocanite,sarmale,ciorbe....dar pasate fin.

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

@ana_25, si eu la fel. ii dau mereu in mana biscuiti, pufuleti, etc, dar nu le baga in gura. se joaca cu ele, le faramiteaza, dar atat.
Nici eu nu-l tin infometet, tot din motivul expus de tine. e prea slab. are doar 11kg, abia astept sa manance ceva, d-apoi sa-l mai si infometez....

@dia, inseamna ca fetita ta stia sa mestece, baiatul meu nu stie. desi mananca foarte des cu noi la masa, ii dau si lui, ii arat....neam, nici nu se atinge.

@x_ggg, noi la mare i-am luat borcanele si iaurturi si a fost ok.

Merci pt raspunsuri. Poate cand va fi el pregatit....ce mai pot spune


Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

As vrea sa trag un semnal de alarma celor care dau mancare pasata dupa varsta la care copiii ar trebui sa manance normal, taiat doar bucatele mici. Baiatul meu are aproape 4 ani si fiind unicul nostru copil, am procedat la fel, i-am dat pana dupa 1 an si jumatate mancare pasata pe care o manca f bine, chiar daca rontaia si altele intre mese. Si in ziua de azi avem probleme cu el cu mancarea, mananca foarte putine alimente si in ceea ce priveste carnea este teroare. La gradinita nu li se da carnea taiata, ci intreaga, asa ca el mananca doar supa si niste paine. Imi fac mereu reprosuri pentru ca am vorbit cu alte mamici care au avut mai mult curaj si si-au obisnuit copiii inca inainte de varsta de 1 an sa manance mancarea cu alta granularitate mai mare, ceea ce a folosit mai tarziu. Din pacate pe masura ce cresc este din ce in ce mai greu sa ne impunem in fata lor.

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

buna

Cred ca ar trebui sa luati legatura cu un doctor care sa va indrume. nu este normal ca la varsta asta sa manance inca pasat. Din momentul in care copii au dintisori tb invatati sa mestece. mestecatul ajuta la dezvoltare normala a gurii, la fel ca si suptul. Mancarea pasata nu are acelasi gust cu cea data bucatele. Una e sa simti gustul unui cartof, apoi al unui morcov si alta e sa mananci un piure cu toate cele. Gusturile se formeaza foarte devreme. poate ar fi bine sa incercati sa le pasati mai intai cu furculita legumele, sa nu fie nici piure dar nici sa trebuiasca sa mestece, apoi patratele mici mici, mici, care la fel sa poata fi inghitite..poate pe astea vor incerca sa le mestece putin , ca apoi sa ajungeti la bucati "normale"

va sfatuiesc sa faceti ceva in sensul asta cat mai repede, pt ca, cu cat va trece timpul cu atat va fi mai dificil.
Stiu un baiatel care este in cls I si tot pasat mananca..si evident sta nemancat pana ajunge acasa, la scoala doar se uita cum ceilalti mananca sandvis...

Pe de alta parte ma gandesc (poate aberez ) ca nu au destul de dezvoltati muschii guritei. Copii si-au dat drumul la vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cauzele sunt multiple
ana 25 si ana 10, una dintre analizele obligatorii este cea cu bariu.
gavisconul e bun,dar doar in cazul refluxului gastro esofagian.
efectiv trebuie depistate cauzele fiziologice ca sa zic asa.
al doilea pas este consultul ORL,pt a se vedea eventuale modificari ale valulului palatin.

eu am trecut prin toate astea.vb doar din experienta.
ianu nu am apapat decat pasat pana pe la 2 ani,dar la noi cauza exclusiva a fost prematuritatea fff mare( 29 sapt oprit din evolutie).
sa traiasca dispozitivele alea d ela nurofen si panadol,ca se papa f bine cu ele.

deci, dupa ce eliminati toate astea (se fac la prof Ulmeanu cea cu bariu, iar celalata o recomand pe Adelaida Iorgulescu),se poate vedea exact ce solutii sunt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

@madutza, am vorbit cu pediatra si cu cea de familie. Ambele au spus ca va manca normal, cand va fi pregatit. Sa nu-mi fac probleme.
Nu stiu cum sa-l invat sa mestece. Eu ii arat, dar nu vrea sa incerce, din pacate.

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ana,mare dreptate are pediatra.
cand ianu si maturizat sistemul digestiv,pur si simplu a fost ca-n filme:
ieri a papat toul pasat, azi s-a dus si a rontait un biscuite de parca asta facuse de cand lumea.
acum totul trebuie sa fie bucatele,sa ia el cu scobitoarea sau sa roada el carnea de pe os.


Mergi la inceput