MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani suntem gand in gand..ca planific si eu pe duminica sa-mi fac o salata beuf si nu stiu cum sa fac maioneza..ma gandeam sa fac una din avocado galbenus si iaurt...inca cercetez problema. tu in a ta..mai pui ulei?sau folosesti iaurt mai gras si that's it?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Eu am mai tinut Monti acum cativa anisori cu rezultate bune, insa din motive care tin strict de subsemnatul am ajuns la pragul lui 120. Nu e ceva tragic pentru un endomorf, insa am decis sa ajung la o greutate in 2 cifre totusi.

Am rasfoit rapid ultimele pagini, eu am un meniu destul de ciudatel de cand am inceput Monti.

- beau zilnic la pranz si seara (mese lipidice la mine) un pahar de vin rosu. Pahar e mult spus, e mic, pentru tuica de fapt. O fac strict pt antioxidanti. E mult prea putin ca sa ma ameteasca , e suficient ca sa isi faca efectul. Renunt la pahar doar daca stiu ca ma urc la volan. Ideea cu vinul rosu am preluat-o din una din una din cartile scrise din Montignac.
- consum zilnic drojdie de bere, dimineata. Consum un pachetel intreg zilnic (e cel care are vre 3x2x1 cm), fara exceptie. In afara unei usoare fermentatii usor de suportat nu am sesizat contraindicatii. Consum drojdie pentru ca este extraordinar de bogata in n! lucruri utile pentru corp (vezi cartea lui Monti sau Google). Dimineata am in meniu iaurt sau branza 0%, uneori fulgi ovaz si zilnic paine. Painea o fac in casa din faina integrala de la 7spice la care mai pun 30~40% tarate. Nu creste aproape deloc insa e super sanatoasa. Aaaa, cu 20 min inainte de micul dejun pap un kiwi sau portocala.

Cand am tinut Monti am pacatuit prin cantitati mici din dorinta de a accelera procesul de reducere a greutatii. A fost o eroare. Acum vreau sa mananc disociat, normal cantitativ, nu am un deadline pentru topirea celor 20kg. Cu atat mai lent cu atat mai bine. Oricum, eu nu prea calc stramb, ma astept la o scadere destul de rapida in greutate, o simt deja pe unele haine.

mda, cam asta ar fi pentru inceput.

Liviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

liviu norocul tau ca nu calci stramb...noi femeile cred ca suntem setate pe "ceva dulce"..desi nu e regula daca il luam pe tatal meu ca si exemplu...

aici mai toate fetele mancam wasa...sau paine de tarate(cea mai mare parte facuta in casa...eu personal o gasesc deja facuta si e si organica..dar in Ro o faceam singura)...ideea era...painea cu numai 30% tarate nu o sa te slabeasca..sau nu o sa te ajute la slabit...acum depinde si cu ce o combini...daca pui 50% tarate...atunci o poti folosi si la mesele lipidice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

brandusik ce intamplare .... expresia aia o foloseste si al meu copil ... e in trend la varsta lui
maioneza am facut-o asa : pus in blandar galbenus de ou fiert, mustar , putina crema de branza gen almette si iaurt normal (cred ca 2%) .... blandaruit si gata, sare si piper

liviu cand ai mai tinut monti erai pe forum aici ????

ninha semintele de in le iau de la natursti... sunt si praf dar mie-mi plac semintele sa le simt asa

zile libere placute va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Andanii, tu ce legume pui in salata de boeuf ?
E ca si cea traditionala, dar fara cartofi si morcovi ptr tine ?

As executa si eu in weekend, in 2 variante: una ptr mine, una ptr restul casei.

Liviu, bine ai venit.
Asta cu vinul rosu mi-a placut si mie la Monti.

O zi buna,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

placerea voastre e sa bem noi vinul

dap, eram pe acest forum, dar am pierdut datele/mailul acesui user. Asta e nou-nout.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani sa stii ca ce mai intamplare..nu ma asteptam sa gasesc si aici la fel...nu-s zgarcita de fel si mai ales cand vine vorba de sanatate..dar ma fac cu nervii oamenii fara cuvant..eu nu am fost crescuta asa

o sa iau in vedere "maioneza ta" ...acum am astea 4 avocado in frigi luate de fapt cu gandu la gacamole a lu ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Bine ai venit, Liviu! Sa slabesti cat iti doresti!
Pt drojdie votez si eu, doar ca eu o consum pe cea sub forma de fulgi, inactiva, caci este singurul mod in care o tolerez ca gust si nici nu am senzatia de umflare de dupa.
Chestia cu cantitatile mici, din punctul meu de vdere, este relativa...poate ca accelereaza procesul de slabire in prima faza, apoi organismul se adapteaza, insa cred ca e putin cam gresit, caci nu ai senzatia de satietate, ceea ce te duce la "caderi in pacat".
Eu mananc strict cand imi este foame si fix pana in momentul in care ma simt satula, nu mai mult. Am avut si momente in care am mancat la 2 noaptea, caci atunci imi era foame, insa am mancat numai chestii proteice.
Acum ma autoeduc sa mananc de 3 ori pe zi, ma fortez sa iau micul dejun, caci eu saream peste el constant, iar cina incerc sa o iau pana in ora 19. Am observat ca atunci cand mananc mai devreme si mai usor seara, dau mai repede jos.
Masa mea de baza este pranzul, cand mananc supa/ciorba, felul 2, un mic desert (1 patratel, 2 de cioco sau panna cotta, cheese-cake - in general ma axez pe deserturi lipo-proteice) si beau un ceai negru (am scapat de pofta de cafea deja) cu smantana in el.
Daca mananc bine la pranz, seara abia mai ciugulesc cate ceva, in general o salata, un iaurt sau un kefir, niste sunca, cascaval...

Azi am mancat asa:
MD: o cana de lapte de soia cu cacao
pranz: supa de legume, ghiveci, salata de broccoli cu ton, ceai si umplutura dintr-o placinta cu mere (mai exact mere rase :))
Seara: urmeaza sa beau un pahar mare de Ayran si sa mananc 2-3 rulouri de prosciuto umplute cu crema de branza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ariel, ce disciplina bunaptr mancat.
Stiu ca si ptr mine ar fi ok daca as face asa.

Dar eu mananc la pranz la serviciu decat 1 fel.
Si masa in familie cea mai placuta e cea de seara.

Am facut meniu de sapt. viitoare:
- supa de pui cu galusti (nu e Monti);
- friptura de vita la mijoteuse /slow cooker cu conopida, brocoli congelate;
- carnati cu linte;
- omleta cu salata verde etc;

O sa incerc sa mananc si eu iaurt dimineata.

Un we placut si conform,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

girls mi se intampla numai mie sau pagina de forum se incarca greu? am pierduta aseara un intreg mesaj pe chestia astao fi si site-ul inzapezit si la mine o nins juma de noapte...dpdv asta ma simt ca acasa...zapada peste tot, numai ca la mine niingea aseara asa frumos...cu fulgi mari si fara vand..ce-mi place ca e vichend si mi-am facut provizii si nu trebe sa-mi scot nasu afara

voi ce gatiti vichendu asta?

eu dupa cum am spus am in plan salata beuf cu maioneza de avocado...si o sa fac si o ciorba de afumatura

puisoarotu ce mesteresti? ce planuri ai in meniu?

liviu tu ce mananci?

andani ce gateala ai tu in program? imi place de baietii tai ca is educati sa nu faca mofturi la ce gatesti monti

cge ce pofta mi-ai facut de supa de galusteeeeee..care e preferata mea...da gata nu ma gandesc la e



Mergi la inceput