MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Liviu, se pot consuma la mese lipidice dar nu sunt prea sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro acu m-ai adus pe mine in ceata!! acu ce mai au arahidele de nu-s sanatoase?? ca din cate citeam nush ce articol acum cativa ani consumul de alune crude chiar ajuta la scaderea colesterolului..io nu mai inteleg nik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Stiam eu ca am citit candva de rau despre arahide http://www.cristianmargarit.ro/2008/12/dieta/arahidele-si-aflatoxina . Si am mai citit undeva ca sunt mult mai sarace in nutrienti decat restul nucilor si alunelor, de aceea sunt si asa ieftine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

SI Sor'mea ii tot urmareste blogul tipului...

interesant ce spune..insa tind sa-i dau dreptate numai asupra untului de arahide..pentru ca aduce ca si argument ca ciuperca aia contamineaza cu precadere arahidele si porumbul...daca cu arahidele mai inteleg de ce ar putea fi contaminate(crescand in pamant)..nu inteleg ce legatura are porumbul...care e deasupra...trebuie sa mai cercetez problema...desi suna infricosator informatia

+ exista o tipa care ii pune niste intrebari legate de ceva cu porumbul/maialul si face trimite la o alta pagina la un anume punct 5 (care nu exista)...cred ca tipul e cam plin de el..deci din start il consider sursa nedemna de luat in calcul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro mai spune-mi si mie o data te rog reteta de supa crema de ciuperci , ca m-am plicti sa citesc din urma si sa nu gasesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandusiko, informatia nu e numai pe blogul lui. Da un search pe google despre aflatoxina. Toxina asta este dezvoltata de un tip de mucegai, de-aia e incriminat si porumbul.

Supa crema de ciuperci e mega simpla: pui la fiert niste albitura( telina de preferat), ciuperci si vegeta de casa mai pun eu. Fierbi, mixezi si adaugi musai smantana dulce de frisca, nu acra.

Acum e in pregatire si drobul meu de ciuperci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

damn am numai jumate de pastarnac si morcov.....daca pun morcov o coloreaza nashpa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Un pic ii schimba gustul dar nu-i bai, tot buna iese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

o s-o balotez maine si mai cumpar pastarnac ca telina nu prea gasesc..am numai betze...
o sa folosesc vreo 75g de ciuperci uscate la punga-par a fi hribi(luate de ceva vreme de la magazinu chinezesc)...si mai am si niste champinioane...

momentan prestez la cuptor ultimu iepurila de-l am de acasa..cam asta o sa am la prinz sapt asta si o sa-m fac in tigaie un mix tailandez (nush daca se gaseste in ro..dar e singuru mix de-l gasesc la chestii congelate care nu are morcov sau porumb si castanele de apa sunt)

am vrut sa fac pulpe de pui la cuptor ca le aveam in congelator da le-am aruncat ca nu imi placeau cum miroseau dupa ce s-au dezghetat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata grup Monti,

eu is foarte obosita, cu greu ma abtin de la dulciuri( kg date jos is mai importante).

A gatit mama in wk:
-ciorba de curcan,
-varza calita cu oase afumate
-mancarica de linte
-crap cu ciuperci si rosii la cuptor

Meniul de azi:
MD: fulgi ovaz+seminte in+kefir
G: cafea cu lapte
P;peste cu legume
C: fructe( la ora 17.00)




Mergi la inceput