MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ariel, eu as zice ca nu e ok.
Ca in sucul de ananas cred ca e zahar destul de mult.

Ptr sapt. viitoare o sa gatesc: supa crema de rosii, piept de pui la gratar si gratar de porc cu salata ptr mine si cartofi ptr ceilalti din casa si curry de linte si fasole.
Si poate fac si eu salata ptr slabanoage: ca am ansoa in conserva.
(e un subiect la bucatarie)

Voi ce planuri culinare aveti ?

We placut si conform,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

brindusik - 3kg intr-o luna nu e f.mult cand pleci de la o greutate maaaaare ca a mea. Mananc normal Monti, fara abateri

child - polenul crud are toate calitatile intacte, cel uscat nu. Laptisor nu am colectat/consumat. Propolisul e excelent, dar murdareste dintii grav de tot :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

nu stiu sa editez un mesaj scris acum cateva ore, daca se poate va rog sa imi spuneti

Meniu (atipic pt mine) de seara, glucidic.
- paine facuta in casa, faina integrala + tarate la greu
- iaurt 0%
- Magiun de Topoloveni. (IG39)

Am avut pofta de ceva dulce, asa ca .... am rezolvat problema. In mod normal prefer ceva lipidic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

liviu ca sa editezi un mesaj din trecut...te duci in bara de meniu de deasupra mesajului dorit si acolo unde ai si PM...si e o hartiuta cu un creionas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Lorelei, nu esti singura. Si pe mine in februarie ma asteapta o colposcopie si un examen BBPN care sper din tot sufletul sa fie negativ. Ce hobby super aveti cu albinaritul

Despre aquagym. Mie imi place foarte, foarte tare. Bine, mie imi place apa foarte tare. E super sa te balacesti in apa calda, apoi sauna, viata de viata Daca ai probleme articulare e extraordinara pt ca nu are nici un impact pe articulatii. Eu fac mult pt coloana si ma simt excelent. Nu as zice ca e de babe, dar intr-adevar unde merg eu media de varsta e 40 sa zic. Probabil ca la o anumita varsta devii mai interesat de intretinere si ai bani sa iti permiti sa mergi la aquagym. O fatuca de 20 de ani, fara nici o problema de sanatate cel mai probabil merge la o sala de fitness unde e si mult mai ieftin. Eu cu spatele meu paradit, inafara de aquagym si pilates nu prea pot face nimic.

Brandu, e super sanatos avocado dar are o groaza de calorii. Eu de obicei nu mananc mai mult de doua pe saptamana.

Ninha, super mega felicitari Tre sa fiu atenta ca ma ajungi din urma Cum a fost la serbare? Eu la prima serbare a lui Stefi am stat pe scena cu ea

Dana, ce meniuri conforme, mai rar

Ariel, nici eu nu as bea suc de ananas ca sigur nu e conform. Poate suc stors de tine din ananas proaspat.

Dulcetica, te asteptam cand se termina tentatiile? Poate reduci din portii chiar daca nu sunt monti?

Cristina, ma duc sa vad si eu salata pt slabanoage Chiar am ansoa in frigider.

Liviu, bravo si tie pt scadere si sunt de acord ca nu e mult cat ai dat jos. Si eu seara sunt tot cu meniul lipidic, nu as putea manca nimic dulce.

Ma apuc de alcatuit meniul de weekend si pt saptamana viitoare si revin.

Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

So, meniul:
- ciulama de hribi
- supa cu galuste
- somon la cuptor cu conopida si broccoli
- curry de pui cu lapte de cocos http://gabrielacara.blogspot.ca/2010/03/piept-de-pui-cu-lapte-de-cocos-si-curry.html
- http://www.goodfood.ro/reteta/boeuf-bourguignon-155613.html dar fara cepe dintr-alea mici ca nu am
- mancare de linte cu carnaciori conformi

Daca gasesc ceva salata verde frumoasa, pt pachetul de servici o sa fac combinatii cu ton, cu ansoa si ou si mai vad eu.

Poate fac si drobul asta de ciuperci pt MD http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/30392/Reteta-Montignac-Drob-de-ciuperci/

Un weekend linistit va doresc

Ani de Stefana (23.01.2008)

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Azi e ultima zi cind maninc aiurea si numai la prinz.
Incerc diseara sa fie light si putin.
O zi buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Azi m-am boierit la pranz:
- omleta cu ciuperci cu ton
- germeni de lucerna
- vin la final

Ce fel de cereale consumati voi dimineata ? Ma intereseaza concret marca, de preferat ceva care se gaseste usor in Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Liviu, mie nu-mi plac fulgii de cereale de niciun fel, insa le iau constant la pici fulgi de ovaz, marca Fortin, 500 gr are punga:
uite asa arata: http://www.daciccool.ro/blogurile-brandurilor-dacic-cool/blog-sanovita/1571-fulgii-de-ovaz
Ii amestec cu lapte, miere, smochine. Au IG 40, deci merg la o masa glucidica, cu lapte degresat.

Eu am comis-o iar ...am fost cu picii la muzeul Antipa si la iesire au vrut pizza, ne-am oprit la Spring Time si eu mi-am luat paste .
Bine-nteles ca acum, cu burta plina, mi-e ciuda ca nu am rezistat tentatiei....asa ca diseara nu mananc decat un kefir si de maine ma fac cuminte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Am o intrebare despre arahidele crude (nu UNT sau ULEI de arahide).

In cartea lui Monti le vad ca
- au IG = 15 (la fel ca legumele verzi)
- au fibre 9 grame la 100 de grame
- este glucido-lipidic

Imi este neclar si nu vreau sa calc aiurea. Avand IG atat de mic se pot consuma la mesele lipidice ?

Mergi la inceput