Ce jocuri jucam?

Ce jocuri jucam? | Autor: strunfita

Link direct la acest mesaj

As vrea sa imi spuneti ce jocuri l-ar putea atrage pe un copil de 8 ani.
Ceva gen Mesterul Manole sau Pantomima, jocuri pe care le poate juca cu alti copii sau cu noi .

Cu ce se joaca copiii vostri de 8 ani?
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Ultima gaselnita a lui fiimiu (8 ani) e jocul de carti Saboteur. Stiu ca e si joc de masa...insa el a jucat numai varianta cu carti de joc i-a placut la nebunie . Singura problema e ca e nevoie de mai multi jucatori (de la 6 -7 in sus devine interesant si palpitant). Solo este o varianta de Macao , dragut, si merge si in mai putini jucatori (dar la fel, cu cati sunt mai multi cu atat mai bine), Maroco, Remmy, Monopoly (dezavantaj - tine mult), table...si mai sunt si altele. Ce preocupari are copilul? Ce fel de jocuri ii plac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dupa parerea mea, Mesterul Manole e o mare porcarie (mare!). Pantomima e frumos daca joaca mai multi. Mai e twister care i-ar putea distra, remi, carti, piticot (noi a facut un joc de piticot cu 100 de pasi si pedepse inventate de noi, de genul: stai un tur si mergi la baie, bea un pahar cu apa, mananca un dulce, sari intr-un picior de x ori, stai 3 tururi cu sosetele in maini, pune-ti pantalonii invers, mananca un fruct etc si de fiecare data ne amuzam copios)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Eva are tot 8 ani si cu ea jucam Monopoly Junior, Jenga (cel cu piesele de lemn suprapuse), Tabinet, Uno, Dame, Sah chinezesc, Remi, Sequence (un joc cu carti si o tabla pe care trebuie sa formezi un sir de 4 in functie de cartile pe care le ai)... Bingo educative (insecte...) iar jocul favorit in drumurile cu masina este cel in care noi alegem in minte un animal iar ea trebuie sa ghiceasca ce e. La intrebari se poate raspunde doar cu da si nu. Apoi inversam, ea alege animalul si noi ghicim. Asa a invatat grupele de animale (amfibieni, insecte, mamifere...) si tot felul de animale exotice.

Cu copiii cand se vede prefera sa se joace de-ale lor, sa alerge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Pantomimele merg super, noi am jucat si doar in doi. si twister, si piggy pop (ala de trebuie sa umfli porcul cu hamburgeri ).
si mai nou l-am invatat "go fish" cu carti, il distreaza tare de tot. mai ales cand castiga, bineinteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Acum pare la moda Carcasone. Ai mei mai joaca macao, turnul instabil. Tot cu carti, cel mare a invatat pe la 9 ani poker. La drumuri lungi mai jucam fazan.
Noi foarte rar apucam sa jucam ceva. In timpul saptamanii au activitati pana seara tarziu si in weekenduri iesim cat putem de mult. In vacanta au schiat toata ziua, apoi o ora in piscina si seara dupa masa au preferat sa-si lege tabletele si sa se joace asa - cand nu se gadilau si sareau in patul de la hotel. Nu erau decat 5 baieti intre 7 si 10 ani .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu am 2 fete: 10 si aproape 8 ani.

La drum jucam fazan (cel clasic), fazan in valiza/portbagaj (cuvinte care incep cu aceeasi litera si obiectul pe care il denumesc trebuie sa incapa in valiza/portbagaj). Ne jucam si intrebari/raspunsuri, cand un adult intreaba copiii pe rand cate ceva: care e cel mai mare copac/fluviu/munte etc din lume, care e animalul care are culoarea x, face y pui etc etc, in domenii alese de ele. Exista si varianta inversa: spune-mi tot ce stii despre termite, de ex.

Acasa jucam Roata Norocului - acum am upgradat-o la Monopoly, Uno, Schwarze Peter (adica mai pe romaneste Popa Prostu'), Memory, sah, scrabble, table si acum am decis sa cumpar Remi si marocco. Mai jucam si un joc care se numeste masina de scris si presupune o fantastica memorie a cuvintelor.

Jocurile mai lungi le jucam in w/e si concedii. In concedii nu plecam cu gasca, plecam numai noi, in felul asta petrecem mult timp impreuna. Serile jucam mereu cate ceva. De ex in vacanta de iarna am fost undeva in tarile calde, ziua mergeam la plaja, serile stateam pe terasa la ocean si jucam cate ceva. S-au mai uitat si la cate un film pe laptop, cam 3 din 12 seri.

Fetele mele nu au tableta, nu consider ca e cazul sa aiba deja... Au un laptop pe care au voie sa se joace in w/e si in vacanta, timp limitat insa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Recomand cu maxima tarie Colonistii din Catan, Carcassonne, Alhambra, Saboteur, Ticket to Ride, Dixit. Exista site-uri de unde se cumpara board-game-uri si in descrierea jocului e explicat fiecare joc in parte destul de amanuntit.

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ai mei nu au acces la laptop si foarte rar la pc. Utilizeaza tabletele in deplasari. Sunt mai ieftine ca psp-urile, ii fac cuminti cand vrem noi asta si le-au cumparat cu bani majoritar stransi de ei.
Baietii sunt...baieti. Intr-o seara, la munte, cei 5 baieti intre 7 si 10 ani au luat pe furis o sticla mare de fanta, au baut-o pe nerasuflate si au facut concurs de....ragait. Afland, mamele s-au revoltat iar tatii s-au distrat si au vrut sa afle catigatorul (si tatii sunt baieti, nu?).
Nu sunt fan tableta, dar ii recunosc utilitatea cateodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Uitasem de Fazan, care are si el mare succes la pici! E si la indemana, ca se poate juca oricand, oriunde, oricat...nu-i nevoie de nimic.
Al meu e incantat de jocuri, problema e de lipsa de timp si de parteneri disponibili...despre tablete, calculator, psp...la noi, am mai spus , nu sunt limite impuse ca nu avem de ce, timpul alocat e redus din cauza scolii, eneglezei, sportului .
De jocul Lexico Junior stie cineva ceva? ca ma batea gandul de Mos sa il iau...apoi mi-a fost frica ca isi da seama cine e Mosul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Fetita mea e un picut mai mare, acus face 11 ani, dar cred ca merge si la 8 ani, pentru ca stie literele - Scrabble. Nu stiu daca exista si variant epentru copii, noi jucam Scrabble clasic. La inceput se mai supara ca nu stia prea multe cuvinte, dar acum e incantata. Partea faina e ca asa am obisnuit-o sa foloseasca dictionarul - cand nu stia ce inseamna un cuvant pus de mine pe tabla, regula era sa caute in dictionar. mai jucam fazan, Monopoly, iar cand era mai mica Domino, Nu te supara frate, jocuri cu carti. As vrea sa o invat Remy...

Fascinatie

(34)

Mergi la inceput