Sunt dependenta de ac-uri

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Marina, ai facut pauza intre cele 2 sterilete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

o alta metoda de protectie in cazul unui partener stabil e Persona

http://www.persona.info/uk/index.php

un dispozitiv care masoara hormonii din urina de mai multe ori pe luna si iti da unda verde sau nu.

eu l-am folosit cu succes mai multi ani, acum nu, ca alaptez. dispozitivul costa 80 de euro, betisoarele alea lunare de masurat costa si ele 12 euro, asta e mai scump decat ac, dar am tot luat en-gros de pe diverse site-uri si a fost ok.

e fara hormoni, fara efecte secundare, doar ca gradul de risc de sarcina e un pic mai mare - daca ciclul e regulat si iti cunosti si corpul un pic, insa, cred ca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Andreea, cateva luni de pauza dar nu mai tin minte daca mi-a spus dr sa fac pauza sau asa a fost sa fie. E vreo indicatie in acest sens?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80

o alta metoda de protectie in cazul unui partener stabil e Persona

http://www.persona.info/uk/index.php

un dispozitiv care masoara hormonii din urina de mai multe ori pe luna si iti da unda verde sau nu.

eu l-am folosit cu succes mai multi ani, acum nu, ca alaptez. dispozitivul costa 80 de euro, betisoarele alea lunare de masurat costa si ele 12 euro, asta e mai scump decat ac, dar am tot luat en-gros de pe diverse site-uri si a fost ok.

e fara hormoni, fara efecte secundare, doar ca gradul de risc de sarcina e un pic mai mare - daca ciclul e regulat si iti cunosti si corpul un pic, insa, cred ca e ok.


Dar asta nu inseamna ca ai unda verde doar cateva zile pe luna, cand e mai 'safe'?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

unda verde adica fara protectie deloc. nu sunt doar cateva zile, sunt vreo 12. in rest, se poate folosi prezervativ, iar 2-3 zile e bine sa eviti total, daca n-ai incredere in acesta din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Andreea, cateva luni de pauza dar nu mai tin minte daca mi-a spus dr sa fac pauza sau asa a fost sa fie. E vreo indicatie in acest sens?

Marina


Habar nu am. Eu am deja de 4 ani steriletul si cred ca ar trebui scos. Ma intreb daca pot pune altul imediat. Si mie imi e foarte comod asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am avut sterilet ani buni. Pana am facut o endometrita si mi-a fost recomandat sa nu mai incerc. Asta era in Ro. Cand am ajuns aici, mi-a recomandat si ginecoloaga la care am fost. Cand i-am spus de enrometrita, mi-a zis si ea ca mai bine nu.

Mirena nu am incercat, d-ra mea zicea ca nu e atat de agresiv ca cele din cupru si ca nu e atat de mare riscul de endometrita. Insa trebuie sa studiez ce fel de hormoni contine...oricum am inteles ca sunt in concentratie mai mica decat in pastile.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


In articol e vorba de Diane35 care`s vechi din 1900toamna si nu se mai prescriu de ani buni.
Asa ca tot nu crap


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ramonika, de cind in Franta cu procesul unei femei pentru care pilula a avut efecte devastatoare, mai multe cazuri au fost semnalate de femei care luat AC si care au facut embolii, AVC, necazuri din astea. Acum corelatia e greu de demonstrat caci sunt milioane care nu au avut nimic.
In ceea ce citezi tu (citeste bine ceea ce e scris la Prof. Georges Imbert) Diane35 e folosita ca tratament impotriva acneei si folosit aiurea ca contraceptiv.

Pe de alta parte, cind ginecologul iti prescrie o pilula te intreaba clar daca fumezi sau consumi alcool si nu toata lumea spune "Da, mai ard 2-3 pe zi si un pahar de vin la o ocazie". Se intimpla deci sa vezi si fumatoare cu pilula AC, riscurile ei de a avea probleme de sanatate e mai mult decit mare.

Ca tot ai intrebat szivarvany : eu am un mirena si cu care ma impac foarte bine. Deocamdata.



Mergi la inceput