Sunt dependenta de ac-uri

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Recunosc asa pe aici ca nici eu nu am facut pauza, medicul mi a spus ca sunt ac uri de generatie noua si nu se impune.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu habar nu aveam ca nu se mai iau AC dupa 35 de ani. De ce? eu iau de multi ani, e metoda cea mai ok din punctul meu de vedere impotriva unei sarcini nedorite cand esti intr-o relatie stabila. Nici eu nu resimt ceva in neregula de cand le iau, fac pauze de 1-2 luni periodic si in afara de o sangerare mai abundenta, nu am resimtit nimic in neregula nici atunci.






'Cos what I feel is the only truth for me


nu toate ac sunt recomandate pentru 35+.
sunt atatea variante si tipuri de ac, incat medicul este cel mai in masura sa recomande un anumit tip de ac, in functie de varsta, probleme de sanatate, istoric de boli in familie, etc.
probabil ca multa lume ar fi tentata sa considere ca toate ac sunt la fel, pe principiul ca au acelasi efect final - impiedicarea aparitiei unei sarcini nedorite. insa modul in care actioneaza, substantele continute, efectele secundare - difera de la o marca la alta. nu cred ca va spun noutati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu e bine sa faci pauza 1-2 luni, e chiar aiurea. Daca vrei sa faci o pauza fa-o de 6 luni, minim. Motivul: ovarelor si intregului organism le ia cateva luni sa-si stabilizeze functinarea fara pilule, dupa cum le ia cateva luni sa se adapteze la pilule. Daca faci o paiza de 1-2 luni iti dai organismul peste cap. Lasa-l sa se obisnuiasca cu starea cu pilule si in pauza, cu starea fara pilule.

Eu stiu ca nu se recomanda femeilor peste 35 de ani care fumeaza din cauza cresterii riscului formarii trombozelor. Peste tot am citit genul asta de fraza, insa nu se specifica varsta pana la care pot lua nefumatoarele. ( la fumatoare riscul trombozelor e deja crescut)

Corina, nu sunt chiar a de diferite. Mecanismul, e, in principiu, acelasi. Difera de obicei progestativul si doza de estrogen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

So, infara de Lorikay nimeni nu are 35 ani impliniti si sa fie pe ac-uri pt tot forumul asta ?



io si mai si fumez. si-s si medic (sau altfel spus, macar is medic si stiu ce fac )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

dar de ce faci pauza periodic de 1-2 luni? Eu nu am facut nicio pauza...sau in fine, nu programata.


Sincer, nu am o explicatie stiintifica, asa m-am gadit eu ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cre'ca mai vrei un bebe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Cre'ca mai vrei un bebe...


Mai stii?! Oricum, ne protejam altfel in perioada mea de pauza (si nu cu metoda calendarului )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

discutia de aici imi aminteste de alt subiect pe o tema similara (de anul trecut, cred), in care multe forumiste spuneau ca au fost intrebate la farmacie daca nu le-a fost recomandat un hepatoprotector atunci cand li s-a prescris ac-ul respectiv.

ori era vreo campanie de promovare din partea producatorului hepatoprotectorului, ori era o campanie de constientizare a riscului aparitiei problemelor hepatice la administrarea ac pe termen lung...habar nu am si nici nu am aflat cine/de ce/cum a initiat acea campanie din farmacii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mai degraba prima varianta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca AC-urile sunt un mare bau-bau, steriletul inseamna sa iti bagi in organism un corp strain (si eu una nu am fost dispusa sa incerc), atunci ce metoda contraceptiva se poate folosi cand esti casatorit, in fara de legat trompele ?


Mergi la inceput