Sunt dependenta de ac-uri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu sunt din categoria:am ramas insarcinata aproape numai din cateva atingeri asa ca dupa a 2 a nastere am optat pt ligatura trompelor.Am luat pana la 32 de ani ac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Ramonika, AC-ul protejeaza de o serie de boli si, in plus si mai ales, reguleaza ciclurile, le face mult mai putin abundente si mult mai putin dureroase.

Mik.

nu cred o iota... si chiar de ar fi oareshce adevar, aspectele negative ale AC (asupra unor persoane) sunt mai multe decat presupusele beneficii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

(Poi suntem diferite cu convingeri diferite.
Eu personal NU vreau sa conving pe nimeni de nimic, asa ca nu vad rostul unor polemici interminabile, ca doar s`tem in retea de internet si fiecare poate da un google spre informare :D
Asa ca fiecare crede ce vrea si unde vrea respectand celelalte opinii.)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Ramonika, AC-ul protejeaza de o serie de boli si, in plus si mai ales, reguleaza ciclurile, le face mult mai putin abundente si mult mai putin dureroase.



nu cred o iota... si chiar de ar fi oareshce adevar, aspectele negative ale AC (asupra unor persoane) sunt mai multe decat presupusele beneficii.


E dreptil tau sa nu crezi o iota.
Nu cred ca esti medic ca sa ai asa niste pareri transante.

Pentru unele femei beneficiu unui ciclu regulat, fara pierderi importante si fara dureri crunte e important (asta nu cred ca poti sa spui ca nu e asa )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pe langa ce am patit eu, sa suport 1-2 zile de durere la ciclu mi se pare parfum
ce ziceti de ciclu de 24 zile, din care vreo 15 cu scurgeri de sange -> asta timp de 6 ani (indiferent daca eram sub AC sau nu), dereglari hormonale care m-au impiedicat sa obtin o sarcina pana le-am descoperit (mare noroc ca le-am descoperit relativ devreme, o prietena a asteptat 6 ani pt. asta); acum banuiesc o trombofilie (pe care AC-urile o favorizeaza) care ma impiedica sa obtin a 2-a sarcina.
toate astea pe fondul consumului de AC timp de vreo 12 ani (cu mici intreruperi)
nici eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, sunt cazuri de consum mai mare ca al meu si care aparent nu dauneaza cu nimic organismului, insa eu regret ca am luat AC atata timp.
nasul meu e doctor si prefera sa faca sex cu prezervativ cu sotia decat s-o puna sa ia AC-uri, i-a spus ca sunt daunatoare. daca m-ar fi sfatuit si pe mine cineva la tinerete despre asta, bine ar fi fost. insa doctorii la care am fost si mi-au prescris pe banda AC-uri mergeau frumusel in excursii in tari exotice pe baza retetelor de AC prescrie la fraiere de-al de mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ramonika, mereu vor fi exceptii de la regula.
Iti doresc sincer sa ti tii bb2 in brate

Uite, cazul meu: eu nu mai vreau vreodata sa raman insarcinata, asa ca din pct asta de vedere, pot lua si arsenic, nu ma deranjeaza si nici nu ma afecteaza :D
Sunt mai multe aspecte in viata asta, unele am trecut la faza a 3-a :-) Aia de liniste si pace si zzzen :-)
Si mie mi-e greu sa n am parte de doza mea de hormoni :-)))
Cu cat scriu mai mult, cu atat sunt mai convinsa ca ma storc de banii pt consultatie mai repede :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ramonika, nu stiu cum e in Ro, insa daca o femeie are simptomele pe care le descrii medicul are datoria sa intrerupa AC prescris si sa prescrie altceva (si prezervativul e o solutie).
Nu mi se pare normal sa iei AC atita amar de vreme cu asa chestii dureroase doar pentru beneficiul protejarii de sarcina.

Pe de alta parte, cind se prescrie prima data AC automat ar trebui o programare dupa 3 luni pentru bilantzul tratamentului. Inca o data, nu stiu cum e in Ro.

Mai scriu o data : pentru multe, foarte multe femei AC-ul e bine prescris de medic, bine tolerat de organism si nu e motiv sa fie intrerupt de "pam-plesir".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Szirvany eu voi implini 35 vara asta, deocamdata alaptez dar as reveni su eu la Ac-uri pt ca m-am simtit tare bine cu ele. L-am intrebat pe dr meu si mi-a zis ca pot sa le intind pana pe la 40 de ani daca nu fumez. Inainte sa le reiau am sa-mi fac totusi analize si de ficat si sa vad cum stau cu sangele, sa n-am trombofilie ca tot e la moda.

Chestia cu pauza de o luna la 6 luni e din mezozoic :), nu se mai recomanda asa ceva, mai rau iti dai organismul peste cap.

Eu am luat Ac-uri din 2003 pana in toamna lui 2010 cu o intrerupere de aproape 2 ani pt sarcina si alaptare. Consider ca n-am luat mult si m-am simtit excelent cu ele, ma gandesc serios sa le reiau dupa ce nu mai alaptez micuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Normal ca medicul il prescrie, cel putin mie asa mi l-a prescris, drept protectie multipla, ma repet, eu am doar un singur ovarel mic acolo :-)
Eu nu am avut absolut niciun simptom deranjant, neverever. Si la controale am mers si la analize. De 3 ani am facut o pauza din neglijenta (nu vreau sa scriu aici motive jalnice, ca pana la urma sanatatea ar trebui sa fie pe primul plan, asa ca am mers pe premiza ca daca ma simt la fel de bine, sunt sanatoasa-tun :D).
Dar m-a pocnit varsta controversata si musai sa aud si vesti bune, ca voi avea parte de pastilele mele inca ceva timp



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu te inteleg, ca si eu am luat vreo 15 ani si tare bine mi-a fost. si mi-era si mie groaza gandindu-ma ca trebuia sa le intrerup...stiu ce spui despre confortul psihic!

Dar daca dr mi-a spus ca trebuie facuta o schimbare, pai...m-am conformat. Acum sincera sa fiu nu m-as mai intoarce la AC, mi se pare foarte inconfortabil sa-ti amintesti zilnic ca trebuie luata o pastila.

Eu cred ca ai sanse sa-ti prescrie cel putin inca vreo 2-3 ani AC, mai ales daca nu fumezi, asa ca nu te stresa degeaba. Explica-i motivele asa cum ai explicat aici si o sa inteleaga sigur ca e metoda perfecta pentru tine, cel putin inca o perioada.

Mergi la inceput