La ce ora se culca copiii vostri?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Copilul meu are aproape 3 ani (peste 1 luna) si doarme cam asa:
seara de pe la 22.30 - 23 pana la 9.30-10 - cam 10-11 ore
la pranz el ar dormi mai mult, dar o pun pe mama sa il scoale - adoarme la ora 14 si il trezim la 16. Daca depaseste ora 16.30, atunci sigur nu mai adoarme pana la 23.30.
Cat a fost mai mic, pana la 1.5 ani, dormea invariabil la ora 21. Urcam sus pt baie si povesti/ritualuri la 20:00, la ora 21 dormea.
De cand a crescut si mai ales dupa vara asta, cand ne jucam in curte pana la ora 21, ca era prea cald in timpul zilei si puteam iesi doar seara....s-a decalat cu somnul.
Inca nu merge la gradinita. Probabil se va culca mai devreme cand va trebui sa il trezesc dimineata, dar cum inca nu pleaca nicaieri dimineata, il lasam sa doarma cum si cat vrea.
Ritualuri de seara: baie, pijama, veioza, citim povesti, adoarme atarnat de gatul meu, povestindu-i in soapta cate ceva. Cand ma opresc din povestit sau fac pauze f mari intre cuvinte, tocmai pt a-l lasa sa adoarma, se trezeste si ma corecteaza. Uneori mai adorm si eu langa el pt cateva minute. Nu adoarme doar cu mine, ci si cu sotul sau mama mea, depinde de cheful lui. :)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Copii 6 si 4 ani: culcare 9-9.30, trezire 7.15 cel de 6 si 7.45-8.00 cel de 4, pt ca la gradi poate ajunge pana in 8.45.
Cel mare se culca singur cand vine de la scoala, cam de 2-3 ori pe sapt.
Cel mic doarme la gradi, ca asa e programul.
In week-end si vacante nu doarme niciunul la pranz, iar noaptea dorm cam intre 22-9.
Nici eu nu sunt de acord cu fortatul sa doarma la pranz. Daca le trebuie se culca singuri. Nici la gradi nu-i forteaza, care nu poate, nu doarme, isi ia o jucarie in patut fara galagie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Va rog frumos sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca se poate

La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
Ce varsta are? (au)
Doarme in timpul zilei? Cat?
Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
Ce ritual de culcare aveti?
Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?

Multumesc mult.





-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


1.- 20.00 - 20.30
2.- 3 ani si 4 luni
3.- 12.30(13.00) - 14.00-15.00 (cam 2 ore adica)
4.- aprox 12 ore
5.- se uita la desene sau ascultam muzica sau citim povesti, mananca cerealele cu lapte sau o canuta de lapte cu sandvici sau lapte simplu (functie de ce a mai mancat mai devreme), facem pp, spalam funduletul sau dus sau baita (dupa necesitati), pijamale, bagat la saculetz (doarme in sac de dormit), spunem rugaciunea, bea o gurita de apa, pupici, noapte buna, gata
6.- da, avem ore cat de cat fixe pentru mese si somn

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Edit: am uitat de spalatul pe dinti si de faptul ca are jucarii de plus preferate cu care doarme

Edit iar: se trezeste la 6 dimineata, ca la 7 iesim pe usa via gradi/servici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

La 3 ani si 3 luni, adormim seara pe la 9 jum-10. Ne trezim intre 7-7 jum cand avem gradinita, maxim 8 in rest.
Dormim obligatoriu la pranz in jur de ora 1, 1 ora jumatate-2(la gradinita si acasa in weekend si vacante).

Maxim 11 ore de somn pe zi.
S-a mai intamplat sa sarim somnul de pranz(dar foarte rar), caz in care devenea foarte agitat pe seara si dormea si rau noaptea, si tot nu mai devreme de ora 21.

Pe la 8 seara mancam, facem baie, la 9 ne bagam in pat. Ne uitam la un desen, mai negociem unul cu mami, inchidem televizorul/laptopul, spunem noapte buna, ia-ma in brate(adica sa il cuprind cu o mana) si dormim. Ne mai trezim pt pipi sau sa bem apa 1 data pe noapte sau mai des daca e bolnavior sau e prea cald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ina,e mic si are nevoie de somul ala, dupa manifestari. doar ca acum e dat peste cap si trebuie sa va regasiti ritmul cumva. perioade de astea o sa mai tot aveti, brace up si aranjeaza-ti tiara aia

incepe programul de culcare mai devreme si cu iz de pijama party daca se poate. si cu pacaleli multe. noi trebuia sa dormim ca altfel ratonii nu ieseau din tufis sa manance si sufereau de foame



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Fi-miu 6 ani, in timpul scolii: pe la 21.30 ( la 22 max doarme ).
Se trezeste singur la 7-7.30.
Nu mai doarme la prinz de pe la 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Suntem in trend
Deci fetele, 5 ani jumatate respectiv 4 ani si 2 luni
- culcare pe la 21.30 cand merg la gradi, 22-22.30 in vacante
- se scoala la 7.30 pt gradi, in vacante undeva intre 8-8.30
- de dormit dupa amiaza uneori dorm cam 1-2 h, la gradi cea mica doarme sigur, cea mare uneori da, alteori nu, iar acasa depinde
- asa zisul ritual: dus/baie (cand eeste cazul), pipi, spalat dinti, spus noapte buna, citit o poveste si somn.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

am izbandit inca un 9:30, al 3lea, dar de data asta pasnic. Un singur scartzait.
Aplicat sfaturile cu pijama party. Nu chiar party dar am luat o paturica cu zeci de fatzuci vesele colorate si i-am imbracat perna cu ea. apoi am discutat despre fiecare in parte. de vreo 52 de ori. a durat de la 8:45 pana la 9:30 sa adoarma dar macar n-am bocit, nu ne-am suparat si n-am mai dat sa evadam.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Sa inteleg ca fiimiu, care la 8 ani si 3 luni doarme la pranz (in timpul scolii, pentru ca are antrenamente seara, de la 19.30 sau 20.00) e o raritate?! In vacanta...program de voie, incercam doar sa fie odihnit pentru programul/activitatile pe care le are in ziua urmatoare/in ziua respectiva... Apropo de somnul de la pranz, pentru el a fost sfant pana la 7 ani si ceva, musai trebuia sa doarma, altfel nu te intelegeai cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si al meu la fel.

la 9 ani se culca la ora 9-9:30 in timpul scolii si 10 in vacantza sau weekend si dimineatza se scoala la 7-7:30
si el doarme de 2-3 x pe sapt dupa ce vine de la scoala de la 4:30-5:30

michelle

Mergi la inceput